Jump to content



Ο ασχετος με τις μνημες


jimkapa

Recommended Posts

Καλημερα καταρχας.

Ειναι η πρωτη φορα που γραφω και παρακαλω να μη φαω κανενα κραξιμο για τις ερωτησεις μου οκ;

Διαβασα το φορουμ ψαχνωντας απαντησεις για ενα κλασσικο προβλημα που εχει δημιουργηθει με τις μνημες ram,αλλα δεν μπορεσα να βγαλω ακρη.

Εχω ενα μηχανημα με μητρικη ASUS P5E και CPU Intel core 2 duo E4500. και εβαλα επανω αυτες τις μνημες.

Σιγουρα καταλαβατε τι θα πω στη συνεχεια.....

Ενω οι μνημες ειναι στα 1066Mhz το συστημα τις βλεπει σαν 800αρες.

Μπαινω στο BIOS για να αλλαξω την DRAM Freq. απο auto σε 1066,αλλα δυστηχως τετοια επιλογη δεν παιζει.Μονο μεχρι τα 800Μhz με αφηνει να επιλεξω.(σημειοτεων το BIOS το αναβαθμισα στην εκδοση 0406)

Ρωταω λοιπον.Λογο του γεγονοτος οτι το FSB της CPU ειναι στα 800Mhz,δεν μπορω να επιλεξω χρονισμο για την RAM τα 1066Μhz;και μου βγαζει επιλογη μονο για 667 και 800 στο DRAM Freq.(Λεω εγω τωρα...).

Οποιαδηποτε συμβουλη ειναι ευπροσδεκτη και ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Share on other sites

Δώσε χειροκίνητα ρεύμα 2.2 στις μνήμες.
Δεν κανει νομιζω το CPU σου για 1066 μνημες γιατι αμα θελεις να τις δουλεψεις σαν 1066 πρεπει να σηκωσεις και το CPU σου....

Εχμ.. γιατί δεν καταλαβαίνω τι λέτε; Διαιρέτη δεν μπορεί να παίξει δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ειδικός στην κάθε μητρική, αλλά απ'ότι θυμάμαι μπορείς να πεις βάση του CPU που είναι 800 ότι οι μνήμες θα τρέχουν πιο πάνω ή πιο κάτω κλπ μέσω του διαιρέτη.

Link to comment
Share on other sites

Ε αφου γινεται μεσω διαιρετη πες του και πως γινεται...

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας κυριοι..

εαν μου πειτε πως μπορω να κανω αυτα τα κολπα με τους διαιρετες κτλ ολλα θα ειναι οκ;

σσ.δεν ενδοιαφερομαι για ο/c λυσεις(λογο και της ασχετοσυνης ετσι;)

απλα θελω να παιζει τις μνημες στα 1066 εαν γνεται φυσικα και με σταθεροτητα...

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να αλλαξεις την επιλογη fsb strap

δοκιμασα να αλλαξω αυτη την επιλογη και σε οποιαδηποτε ρυθμιση και αν το εβαλα(200,266,333,400)το DRAM FREQ δεν μου εδινε περισσοτερο απο 800Mhz σαν επιλογη.

Λετε να ειναι θεμα επεξεργαστη που δεν μου βγαζει τετοια επιλογη;

Link to comment
Share on other sites

O E4500 11x200 δεν ειναι?

με 200fsb (για το 1066strap) δεν του κανει κανεις απο τους 1:1, 5:6, 4:5, 3:4, 2:3, 5:8, 3:5, 3:4,1:2 για να παιξει 1066

ο μεγαλυτερος ειναι 1/2 και του βαζει 800 στις μνημες....λογικο.

Για να μεινει στα 2,2 ghz στο cpu.

Πρεπει να κατεβασει το multi τερμα (7 δεν ειναι?)

π.χ αν το βαλει x7

με τον 3/5 μπορει να εχει 1046 στην μνημη.

πιο πανω για τις μνημες θα πρεπει να γινει overclock στο cpu αναγκαστικα

(και μπορει να κανει αλλον συνδυασμο multi/divider)

Γενικα και overclock να θελεις να κανεις με τον E4500 οι 1066 μνημες ειναι υπερβολη.

και οι DDR2800 εχουν αρκετο "αερα" σε αυτην την περιπτωση.

αν τα ισχυουν τα παραπάνω:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Γενικα και overclock να θελεις να κανεις με τον E4500 οι 1066 μνημες ειναι υπερβολη.

και οι DDR2800 εχουν αρκετο "αερα" σε αυτην την περιπτωση.

αν τα ισχυουν τα παραπάνω:hehe:

ευχαριστω...

Τι εννοεις ακριβως με αυτο που γραφεις;Ειδικα με τον ''αερα''

Link to comment
Share on other sites

Το Αi overclock το έχεις στο manual?

Τελικα νομιζω πως αρχισα να το ξεκαθαριζω το θεμα...

Το Ai Overclock ηταν στο auto.Οταν λοιπον το γυρισα σε manual οπως πολυ σωστα με πονηρεψες τοτε μπορεσα να παιξω με τις ρυθμισεις του ΒΙΟS καλυτερα.Δλδ ανεβασα χειροκινητα το FSB Freq του CPU στα 266Μhz και τοτε μονο μπορεσα να δω την επιλογη και να επιλεξω τα 1066 απο DRAM FREQ.

Συμπερασμα δικο μου.Επειδη το FSB του Ε4500 ειναι στα 800, σε auto mode δεν μου δινει επιλογη για DRAM FREQ μεγαλυτερης των 800Mhz.Λογικα εαν αλλαξω επεξεργαστη με FSB 1066 ή 1333(που υποστηριζεται απο τη μητρικη)τοτε μαλλον σιγουρα ακομα και σε auto mode θα μπορω να θεσω στα 1066 την DRAM FREQ.(και θα υπαρχει και σαν default επιλογη στο μενου του ΒΙΟS).

Για την ιστορια.Oταν ανεβασα το FSB του CPU απο τα 200Mhz στα 266Mhz τοτε η ταχυτητα του ανεβηκε στα 2950.0Mhz αντι για τα 2.2Ghz που δουλευει κανονικα!!!Παντος το συστημα μπουταρισε κανονικα...

Τελος θα ηθελα να σας ευχαριστησω για τις οποιες απαντησεις σας και την βοηθεια που μου δωσατε...:victory::clap:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω...

Τι εννοεις ακριβως με αυτο που γραφεις;Ειδικα με τον ''αερα''

ωραιος, καταλαβες την κεντρικη ιδεα. ανεβασες το fsb και βρηκες καταληλο διαιρετη που σου δωσε 1066

στις μνημες....

μπορεις να κανεις πολλους συνδυασμους γενικά με strap/multi/fsb, ετσι ωστε να βρεις ενα setup που να σε ικανοποιει.

τους υπολογισμους οπως θα ειδες στους δειχνει μονο του το bios.

οπως τα υπολογισα παραπάνω με 200fsb (1066strap) κανενας διαιρετης δεν βολευε για τα 2,2ghz.

σχετικα με τον "αερα", οπως ειδες στους intel οταν ανεβαζεις το cpu αυτοματα ανεβαινουν και οι μνημες

όσο περισσοτερο ψηλά μπορουν να ανεβουν οι μνημες τοσο περισσοτερο μπορεις να ανεβασεις και το cpu.

όμως με τους διαιρετες μπορεις να διατηρεις την μνημη στα επιπεδα που θελεις, ανεβαζοντας το cpu.

Στην πραξη όμως τα πραγματα ειναι και καπως διαφορετικα.

αναλογα με το setup (ψυξη, οριο fsb της m/b, oριο cpu) ειναι πιθανο να μην μπορεις να αναιβεις αλλο στο cpu

χωρις να σε "κοψουν" οι μνημες.

Υποθετω οτι στο setup σου το οριο της m/b και του cpu μπορεις να το βρεις πολυ πριν δεν σε αφησουν και DDR2800.

παιζοντας φυσικα και με τους διαιρετες, για αυτο το ειπα.

για τον E4500 υπαρχουν πολλες πληροφοριες (και εδω) να δεις περιπου με τι ρευματα και που μπορει να παιξει σταθερα. - φυσικα θα πρεπει να το διαπιστωσεις και μονος σου με διαφορα προαγραμματα σταθεροτητας (που δεν λένε 100% την αληθεια, αλλα παιρνεις μια ιδεα) και φυσικα παιζουν και ενα σωρο αλλοι παραμετροι....

γνωμη μου αν θελεις να το ψαξεις κι αλλο, κοιτα με τον 1066strap τι μπορεις να κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Ουπσσσ!Τωρα ειναι που εχω μπερδευτει....τελειως.

Το μονο που εκανα ηταν να ανεβασω το FSB του CPU και να μπορεσω να βαλω τις μνημες να δουλευουν στα 1066.

Με τις αλλες εντολες δεν ασχοληθηκα καθολου να σου πω την αληθεια.Το strap που μου λες δεν το εψαξα καθολου.

Αλλα απο οτι διαβασα εδω ο Ε4500 σηκωνει και πανω απο 3Ghz.Οποτε εγω οταν τον ειδα ετσι ''ξερα''με αυτη την μια αλλαγη που εκανα στο ΒΙΟS(FSB FREQ) νομιζα οτι θα τον εκαιγα!!!Αλλα καμμια σχεση οπως αποδειχθηκε.

Τωρα με τα ρευματα και τα σχετικα..αστο καλυτερα.Μαυρα μεσανυχτα εχω...:(

Για την ωρα το μονο που με κοβει ειναι να πειραζω το FSB FREQ.Οποτε με διαιρετες και τα σχετικα δεν θελω να μπλεξω,γιατι πιστευω οτι θα χασω την μπαλα και μεχρι να καταλαβω τι παιζει θα εχω κανει καμμια ζημια σε κατι.

Παντος η αναλυση σου ειναι πολυ καλη και οντος αρχισε να με βαζει στο νοημα του θεματος.

Το θεμα ειναι οτι μολις αλλαξω CPU με FSB στα 1333,τοτε μαλλον θα δουλεψουν και οι μνημες κανονικα στα 1066MHZ.(Χωρις σκαλισματα και τα σχετικα).

Μαλλον αναποδα ξεκινησα την αναβαθμιση φετος!(εαν δεν παθεις δεν θα μαθεις):whistling

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι να αφήσεις ανεβασμένο το FSB στα 266 (και τις μνήμες στα 1066) για λίγες μέρες, να δεις πως πάει το σύστημα από σταθερότητα και αν δεν κρασάρει, άστο έτσι, χωρίς να πειράξεις (ακόμα) ρεύματα. Έτσι θα έχεις κάνει ένα ψιλοοβερκλόκιν, δεν είναι κακό. Άμα στο μέλλον διαβάσεις αρκετά και θέλεις, άρχισε να πειραματίζεσαι με περισσότερο ρεύμα στη CPU (Vcore) και στις μνήμες.

Θες πράγματι να αλλάξεις CPU; Γιατί; Η γνώμη μου είναι κράτα τη και ξεζούμισέ τη όταν θα μάθεις από overclocking. Βέβαια η γνώμη μου μπορεί να μη μετράει πολυ, κοίτα την υπογραφή μου να δεις τι PC έχω ακόμα!! :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.