Jump to content



Πρόβλημα με cd/dvd Drivers και Vista x64 install.


alexis2044

Recommended Posts

Το πρόβλημα: : Βάζω το DVD των Vista μέσα να εγκαταστήσω το OS. φοτώνει, βγαίνει η οθόνη με το κουμπάκι Install Now, το πατάω. Μετά από 2 αιώνες βγαίνει ένα μύνημα ότι

"A required CD/DVD device driver is missing. If you have a driver floppy disk, CD, DVD or USB flash drive, please insert it now.

Note: If the Windows installation media is in the CD/DVD drive, you can safely remove it for this step."

To γαμώτο: Αφού ΕΙΝΑΙ το Dvd μες το drive και το διαβάζει κανονικά για να φορτώσει το περιβαλλον setup, ΠΩΣ είναι δυνατόν να μου ζητάει drivers για τo dvd???!!!

Το ύποπτο: Κάνει 1 ώρα μέχρι να βγάλει αυτό το σφάλμα - κυριολεκτικά.

Να σημειώσω ότι XP πέρασα κανονικα (!) και το αντιγραφικό δουλεύει άψογα. Έχει περασμένο επίσης το τελευταίο Firmware.

Το αντιγραφικό εινα το LG GH22LS30. Συνδέεται με SATA.

Α ρε MS με τα κουφά σου πρωτοχρονιάτικα...

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ύποπτο να το βγάζει μετά από 1 ώρα. Και σε εμένα άργεί πολύ να φορτώσει (μέχρι να δω την πρώτη οθόνη). Δοκίμασες με άλλο DVD; Κανονικά, αν υπήρχε θέμα drivers θα έπρεπε να γίνει το αντίστροφο (ζητάνε drivers τα XP, δουλεύουν τα Vista). Για δοκίμασε με ένα άλλο DVD και πες μας.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να συνδέσω τον DVD-RW απο το κύριο PC μου, που είναι επίσης LG, και είχα πάλι το ίδιο πρόβλημα.

Ακούστε το κουφό: Με το ίδιο Install Disk και με το παραπάνω αντιγραφικό είχα εγκαταστήσει στο κύριο PC τα Vista x64 χωρίς κανένα πρόβλημα.

Στο νέο PC κάνει το πρόβλημα και με τα δυο αντιγραφικά...

ΕλεοR.

Link to comment
Share on other sites

Η λύση ηβρέθη μετά κόπων και απείρων βασάνων.

Στα Vista x64 η υπηρεσία Msahci βρίσκεται σε conflict με την ρύθμιση IDE Configuration-> SATA στο Bios.

Οπότε:

1. Απενεργοποιούμε μέσω registry το msahci (αφού έχουμε εγκαταστήσει τα Vista με κάποιο drive που δουλεύει, ίσως IDE- νομίζω ότι αν ενεργοποιήσουμε το AHCI μέσω BIOS πριν την εγκατάσταση θα δουλέψει πάλι.)

HKEY_LOCAL_MACHINE> System> CurrentControlSet> Services> Msahci

Αλλάζουμε την τιμή του Start στην καταχώρηση από 4 σε 0.

2. Επανεκκινούμε το PC μας και στο BIOS αλλάζουμε το IDE Configuration σε AHCI.

Presto, όλες οι συσκευές μας δουλεύουν άψογα και το Sata Drive αναγνωρίζεται άψογα από τα Vista.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, ελπίζω να βοηθήσει κάποιον κάπου η λύση μου.

:D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.