Jump to content



Αργή αντιγραφή αρχείων - Slow transfer rate


MasterDAL

Recommended Posts

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους

Εδώ και καιρό έχω πρόβλημα στην αντιγραφή των αρχείων μου στα XP (το σύστημα της υπογραφής). Η ταχύτητα είναι τραγικά χαμηλή στον 320αρι. Φαίνεται σαν κάτι να κολλάει στο σύστημα. Η αντιγραφή ξεκινάει κανονικά κολλάει ξεκινάει πάλι κλπ. Παλαιά είχα έναν 120αρι hitachi ο οποίος δούλευε κανονικά μέχρι που παρέδωσε πνεύμα και αντικαταστάθηκε από τον 320. Από την αρχή που τον έβαλα, είχα προβλήματα με την αντιγραφή αρχείων

To format έγινε τώρα που βρήκα λίγο χρόνο με τις διακοπές των εορτών. Παλαιά είχα τα ΧP στο raid και επειδή μου έκανε κουλά ο δίσκος, τον είχα σε εξωτερική usb θήκη. Εκεί δεν υπήρχαν προβλήματα ταχύτητας

Τώρα τα XP είναι στον 320αρι και τα Vista64 είναι στο raid (φυσικά τα ίδια προβλήματα είχα με το δίσκο και μετά τις νέες εγκαταστάσεις και χωρίς να έχω βάλει ακόμα τα Vista). Με τα Vista (64) δεν υπάρχει πρόβλημα.....

Ο δίσκος είναι ο Seagate Baracuda 320

Στον pata controller υπάρχει ένα dvd-rw

Στον nvidia sata οι τρις δίσκοι (υπάρχει και ένας 4ος που θα μπει αργότερα)

Στον silicon ένα dvd sata

Συνήθεις ύποπτοι:

Η εγκατάσταση είναι καινούργια. Έχουν γίνει ΠΟΛΛΑ format-εγκαταστάσεις.

Οι οδηγοί είναι οι τελευταίοι (15.23_nforce_winxp32_international_whql) έκδοση για nforce4 sli amd

Η εγκατάσταση έγινε με τα LastXP v21 με και χωρίς τα παραλειπόμενα

Χρησιμοποίησα στο f6 και τους οδηγούς της nforce και αυτούς των last xp

Η μητρική έχει το τελευταίο bios.

Τον δίσκο τον έβαλα στο bios και auto και large (ξεχωριστές εγκαταστάσεις, ίδιο πρόβλημα) Με το large μάλλον είναι χειρώτερα τα πράγματα, παρόλο που με βάση κάποια site θα έπρεπε να το βάλω εκεί

Άλλο πρόβλημα: η μητρική δεν τον αναγνωρίζει ως sata 2 (όταν βγάζω το jumper δεν τον βλέπει καθόλου)

Όσο και αν έψαξα, λύση δε βρίσκω. Είδα ότι κάποιος φίλος είχε παρόμοιο πρόβλημα, αλλά δεν διάβασα κάποια λύση στο φορουμ

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.