Jump to content



υγρο υδροψυξης


pug_f_e

Recommended Posts

ρε παιδια πριν λιγες μερες ειχα αγορασει ενα υγρο απο το πλαισιο , primochill για την ακριβεια.. και παρατηρωντας το, βλεπω μεσα κατι σαν χνουδια, μικροσωματιδια κλπ

Ετσι ειναι αυτα? ειναι φυσιολογικο?

1e1ess98hxw11xes5vax.jpg

Επισης, αν δε φτασει ενα τετοιο μπουκαλι για το κυκλωμα, μπορω να συμπληρωσω απιονισμενο νερο ή π.χ το WFI το κοκκινο ??

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν φενεται πολύ καλά το υγρό στην φωτογραφία,νομίζω ότι είναι άλγη:crazy: η οποία φυσικά δεν έπρεπε να είναι εκεί(εάν είναι άλγη).Όταν το αγόρασες ήταν έτσι;Όσο για το wfi είναι μιά απ'τις καλύτερες και πιο δοκιμασμένες λύσεις,αν και ένα τέτοιο μπουκάλι φτάνει για να γεμίσει την υδρόψυξή σου 1-2 φορές.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν φενεται πολύ καλά το υγρό στην φωτογραφία,νομίζω ότι είναι άλγη:crazy: η οποία φυσικά δεν έπρεπε να είναι εκεί(εάν είναι άλγη).Όταν το αγόρασες ήταν έτσι;Όσο για το wfi είναι μιά απ'τις καλύτερες και πιο δοκιμασμένες λύσεις,αν και ένα τέτοιο μπουκάλι φτάνει για να γεμίσει την υδρόψυξή σου 1-2 φορές.

Άνετα γεμίζει μια φορα (ανάλογα βασικά και τι κύκλωμα έχει φτάξει )άντε να του μείνει και λιγάκι για συμπλήρωμα ...πάντως κάτι τέτοια υγρά βάφουν τους σωλήνες οποτε δεν είναι και ότι καλύτερο και για τους σωλήνες αλλα και για τα block:crazy:

Link to comment
Share on other sites

το πρασινο Primochill, το πηγα στο πλαισιο και ηταν πραγματι χαλασμενο..

μου ειπε ενα παλικαρι οτι χαλασε απο το κρυο..

πραγματι εκεινη τη μερα ειχε πολυ κρυο και οταν το φερανε ηταν σα παγωτο...

τελικα εβαλα WFI και γω

το βαψιμο των σωληνων ειναι το λιγοτερο. κλαιν...

δινω 3 ευρω και βαζω καινουριους...

Αλλα τυχον ζημια στα μπλοκ, θα με πειραζε...

Link to comment
Share on other sites

Στα pins του block κάθεται κάτω και δεν αφήνει να περάσει το υγρό εύκολα...(μου έχει τύχει σε αυτό εδώ το block http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=964727&catalog=20&category= και μετά είχαμε πάρει ξίδι και οδοντόβουρτσα και το ξύναμε για να βγεί ) :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Στα pins του block κάθεται κάτω και δεν αφήνει να περάσει το υγρό εύκολα...(μου έχει τύχει σε αυτό εδώ το block http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=964727&catalog=20&category= και μετά είχαμε πάρει ξίδι και οδοντόβουρτσα και το ξύναμε για να βγεί ) :rolleyes:

μπορεις φιλε μου να μας πεις και πιο υγρο ητανε?

μαρκα κλπ..

αρχικα ηταν ενταξει? ομογενες και χωρις κατι αλλο να φαινεται μεσα στο μπουκαλι??

και μετα εγινε οτι εγινε?

Link to comment
Share on other sites

απεσταγμενο νερο.

τα ετοιμα υγρα ειναι για να σου παιρνουνε τα λεφτα και δεν προσφερουν τιποτα.

ειδικα τα χρωματιστα με τις δηλητηριωδεις χρωστικες μονο ζημια κανουν.

ουτε και τα προσθετικα προσφερουν κατι,τι δηλαδη σκοτωνουν την αλγη;; ποια αλγη;

αφου ο χαλκος απο μονος του ειναι μικροβιοκτονος.

οσες φορες δοκιμασα ειτε water wetter,ειτε antialgea,το νερο οι σωληνες και ποιος ξερει τι αλλο θολωναν και ακομη και στα πλαστικα μερη εβλεπα περιεργες μεμβρανες να σχηματιζονται επανω,αποτελεσμα ηταν να ξοδευω ωρες για αποσυναρμολογηση και ριζικο καθαρισμα.

ποτε πια τιποτα αλλο εκτος απο αποσταγμενο νερο σκετο,κατασκετο.

τους δυο τελευταους μηνες εχω το ιδιο ακριβως απεσταγμενο,το εχω αδειασει και ξαναγεμισει πολλες φορες,το ιδιο, λογω δοκιμων και ειναι τοσο καθαρο που δεν θα ειχα προβλημα να το πιω κιολας.

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα τα λες και μαλλον ειναι το πιο καλο( εκτος απο ομορφια) , αλλα θα διαφωνησω μονο σε ενα πραγμα..

Το WFI , με τα κοκκινα γραμματα εβαλα και σε 2-3 μερες, οι σωληνες θολωσαν,,,

Εσυ τι σωληνες εχεις βαλει???

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα τα λες και μαλλον ειναι το πιο καλο( εκτος απο ομορφια) , αλλα θα διαφωνησω μονο σε ενα πραγμα..

Το WFI , με τα κοκκινα γραμματα εβαλα και σε 2-3 μερες, οι σωληνες θολωσαν,,,

Εσυ τι σωληνες εχεις βαλει???

αποκλειεται.

αυτο σημαινει οτι εχεις καταλοιπα απο αλλα περιεργα υγρα που ειχες βαλει πριν.

πρεπει να αποσυναρμολογησεις ολο το κυκλωμα και να τα καθαρισεις ολα εξονυχιστικα.

και το ψυγειο ειδικα που κραταει μεσα υπολλειματα απο αλλα υγρα.

απ οτι βλεπω και στις φωτογραφιες σου ομως οι σωληνες που εβαλες ειναι απο μονοι τους θολοι.

τι μαρκα ειναι; αν ειναι διαφανοι σιλικονης ειναι θολοι απο μονοι τους.

Link to comment
Share on other sites

εγω αλλο υγρο δεν εχω βαλει..

ολα τα εξαρτηματα ειναι καινουρια, πλην του ψυγειου και του vga μπλοκ...

ο προηγουμενος δε ξερω τι ειχε ,για να πω την αληθεια

ο σωληνας ειναι απλος, διαφανος και αρχισε να θολωνει σιγα σιγα.

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΘΟΛΩΣΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟ. μεσα στο τανκ φαινεται πεντακαθαρο...

οι σωληνες θολωσαν... αρα οι σωληνες φταινε, οχι τυχον καταλοιπα.

Αλλιως θα φαινοταν και στο τανκ

Link to comment
Share on other sites

ολα τα εξαρτηματα ειναι καινουρια, πλην του ψυγειου και του vga μπλοκ...

ο προηγουμενος δε ξερω τι ειχε ,για να πω την αληθεια

.............

και ο απλος σωληνας ποτισματος θολωνει απο μονος του.

Link to comment
Share on other sites

οχι.

αυτοι οι απλοι πλαστικοι σωληνες απο pvc αν τους ζεστανεις γυρω στους 80-90 βαθμους θα δεις οτι μαλακωνουν πολυ και καθαριζουν.

μετα οταν κρυωσουν σκληραινουν και θολωνουν.

τοσα λεφτα χαλασες,δωσε κατι παραπανω και παρε σωληνες της προκοπης.

και οχι διαφανους,δεν ταιριαζουν οπτικα στο κουτι σου.

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα...

ναι δεν ειχα σκοπο να το κανω ετσι.

Ηθελα να βαλω χρωματιστο υγρο, αλλα με τοσα που ακουσα...

Για το μονο που ακουσα οτι δε δημιουργει προβληματα ειναι το Fezer, αλλα δε μπορω να βρω πουθενα..

καποια στιγμη οι σωληνες θα αλλαχτουν, για να τους κοντυνω κιολας λιγο

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.