Jump to content



HTPC + TV + HOME CINEMA + Questions...


Qlim4X

Recommended Posts

χαιρετώ τους labites.

λοιπόν έχω κάποιες απορίες και είπα να τις μαζέψω όλες μαζί.

SPECS:

TV:42LG5000

DVD-HC LG 503TH

PC: intel 830, 2gb ram, HDD 500GB, Wireless , BR, ktl

1)η απόσταση θέασης για 42 λένε ότι είναι 1,5 μετρά αλλά εγώ στα 2,5 και κουνάω τα μάτια μυ γιατί το οπτικό πεδίο μου υπερκαλύπτετε από την οθόνη. είναι λογικό?

2) συνδεσα την tv με dvd με HDMI των 20ευρο και δεν πέρναγε σήμα. λέτε να είναι κακής ποιότητας? με scart έπαιξε κανονικά. να πάρω κάποιο ποιο ποιοτικό?

3)συνδεσα tv με dvd με optical για να κάνω decode τα κανάλια τις TV και όλα μια χαρά.

4) ψάχνω μια καρτουλα με hdmi που να περνάει και ήχο καμιά πρόταση?

5) υπαρχή άλλος τρόπος σύνδεσης του pc για να εχω 5.1+HD?

6) κουτί για το HTPC βρέθηκε και αναμένεται παραγγελία.

7) πρόταση για wireless mouse keyboard?

8) έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο?

όπου μπορείτε απαντάτε thx again

Link to comment
Share on other sites

να γιατί κάτι δεν καθότανε καλά...

thx φανη.

η μεγίστη απόσταση που μπορώ να έχω είναι 3,5 μέτρα.

ελπίζω να μην τυφλωθώ.

έχεις καμιά άλλη απάντηση στα ερωτήματα μου rooterako Μου?:happy2:

Link to comment
Share on other sites

http://myhometheater.homestead.com/viewingdistancecalculator.html

4.5 μέτρα είναι η προτεινόμενη απόσταση θέασης για 42 ίντσες.

η max είναι...

για SD... για HD είναι κάτω από 2m...:ph34r:

εγώ είμαι με 40άρα στα 3m και μου φαίνεται μικρή...

θέμα συνήθειας είναι και χρήσης...:nerd:

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο, δικό μου το λάθος.

D.J.AleXXX_gr, δεν μπορώ να σου πω και πολλά αλλά προσωπικά για keyboard/mouse θα διάλεγα το dinovo mini :p

thx φανη. θα το κοιτάξω.

η max είναι...

για SD... για HD είναι κάτω από 2m...:ph34r:

εγώ είμαι με 40άρα στα 3m και μου φαίνεται μικρή...

θέμα συνήθειας είναι και χρήσης...:nerd:

κωστα εγώ στα 2,5 μετρά από 42αρα πιστεύω οτι δεν το απολαμβάνω. δεν μπορώ να εστιάσω σε όλη την οθόνη χωρίς να χάνω κομμάτια τις

έχει κανείς καμιά ιδέα τι παίζει με τα HDMI μην πάνε πετάμενα τόσα λεφτά για καλά καλώδια.

Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς καμιά ιδέα τι παίζει με τα HDMI μην πάνε πετάμενα τόσα λεφτά για καλά καλώδια.

5μετρο clicktronic (Πλαίσιο) HDMI σε HDMI παίζει και κλειδώνει σε 1080p σε 9600GT και σε 4870 στην 42άρα.

Κόστος 29€ (και όχι κάτι >40€).

Link to comment
Share on other sites

5μετρο clicktronic (Πλαίσιο) HDMI σε HDMI παίζει και κλειδώνει σε 1080p σε 9600GT και σε 4870 στην 42άρα.

Κόστος 29€ (και όχι κάτι >40€).

link?

εγώ από κατουμα 1,5μ 17 ευρό δεν κλείδωνε με τίποτα.

οποτε πειγα σε supra.

HDMI http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?15126

OPTICAL http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?21980

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=56513

Αν τα έχεις, μετράει πολύ :) (δεν κάνει για παιχνίδια, γτ τα βελάκια είναι άβολα)

δεν μου αρέσει. η θα πάω σε αυτό που πρωτινέ ο φανης η σε καπιο άλλο Logi ασύρματο σετ

Link to comment
Share on other sites

Εγω alex εχω ενα hdmi της πλακας με convertor απο DVI σε μια 3850 της ΑΤΙ και παιζει μια χαρα.

μου δινει σημα.απο εκει βλεπω.Απλως πρεπει να κανω just scan απο την οθονη..Δε ξερω αν αυτο λετε και επηρεαζει το καλωδιο αυτο.

Η αποσταση μου ειναι 2,8μετρα και μπορω να πω οτι τη συνηθισα κιολας..4,5μετρα ειναι παρα πολλα για 42.Ισα ισα οταν χειριζομαι το htpc καθομαι στους 80cm και βλεπω :p

Link to comment
Share on other sites

Εγω alex εχω ενα hdmi της πλακας με convertor απο DVI σε μια 3850 της ΑΤΙ και παιζει μια χαρα.

μου δινει σημα.απο εκει βλεπω.Απλως πρεπει να κανω just scan απο την οθονη..Δε ξερω αν αυτο λετε και επηρεαζει το καλωδιο αυτο.

Η αποσταση μου ειναι 2,8μετρα και μπορω να πω οτι τη συνηθισα κιολας..4,5μετρα ειναι παρα πολλα για 42.Ισα ισα οταν χειριζομαι το htpc καθομαι στους 80cm και βλεπω :p

δεν ξέρω ρε συ τι μπορεί να φταίει.

πάντως σήμα δεν έδινε με τίποτα.

ούτε simplelink δεν επαιζε για να αναγνωρίσει το dvd. σαν να μην ήταν συνδεδεμένο... ενώ με scart ήταν μια χαρά.

έχει κάνεις καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

μηπως εχει προβλημα η TV σου φιλε ; Κανεις δε λεει πρεπει να παρεις ακριβο καλωδιο για να μπορει να δωσει σημα..πιστευω τις δοκιμασες και στις 3 θυρες ; Αν και στην 5000 η hdm1 νομιζω ειναι καλυτερη για pc signal

Link to comment
Share on other sites

μηπως εχει προβλημα η TV σου φιλε ; Κανεις δε λεει πρεπει να παρεις ακριβο καλωδιο για να μπορει να δωσει σημα..πιστευω τις δοκιμασες και στις 3 θυρες ; Αν και στην 5000 η hdm1 νομιζω ειναι καλυτερη για pc signal

και στις 3 συνδεσα άλλα τίποτα. λες και δεν έβαζα καλώδιο.

δεν ξέρω τι παίζει. και δεν μπορώ να δοκιμάσω πχ σε άλλη τηλεόραση γιατί δεν έχω άλλη εδώ κοντά.

θα περιμένω και το καλώδιο και μετά βλέπουμε

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.