Jump to content



Aγορά value φορητού..άσχετος inside...ΧD


Dante80

Recommended Posts

Δεν ξέρω καθόλου τι παίζει στην αγορά, οι απαιτήσεις μου είναι οι εξής:

  • Η οθόνη να έχει width 1280 pixels.
  • Να έχει όσο το δυνατόν πιο κοντινό σε κανονικό μέγεθος keyboard.
  • Να είναι όσο το δυνατόν πιο φθηνό. Value κομμάτια μόνο, δεν μας ενδιαφέρουν οι επιδόσεις (πέραν του h264 decoding)...

Αν μπορεί να παίξει και 720p μέτριου/μικρού bitrate, και να υπάρχει μια έξοδος dvi ή hdmi θα ήταν ταμαμ. Αν όχι, δεν πειράζει καθόλου.

Δεν έχω ιδέα για το τι κόστος κοιτάω, ποιες μάρκες είναι καλές ή πως ορίζουμε το value/cost σε φορητά συστήματα. Δεν πρόκειται να δουλέψει σε μπαταρία αλλά με μπρίζα (απλά είμαι αναγκασμένος να το μετακινώ καθημερινά), θα χρησιμοποιηθεί για browsing, ταινίες και εφαρμογές γραφείου, θα τρέχει XP32 και ίσως ubuntu.

Με μια πρώτη ματιά, μου άρεσε εξωτερικά το στυλ κάποιων HP, σαν αυτό (ποιό είναι btw?...η εικόνα είναι αναντίστοιχη με το προϊόν). Γνωρίζουμε αν είναι λειτουργικά κιόλας?....για παράδειγμα, αυτό κάνει?...

http://h10010.www1.hp.com/wwpc/za/en...1-3825277.html

HP 6735s (FU554EA)

ΥΓ: Aυτό κάνει?...φαίνεται να έχει καλό value/cost, τουλ για 1,5euro καλό φαίνεται...

XD

Link to comment
Share on other sites

http://www.infopcstore.gr/eshop/15-othonh/ibm-lenovo/773-lenovo-n500-ns75hgm-2.16ghz-2gb-320gb.html

κάτι τέτοιο ίσως??έχει συζητηθεί αρκετά στο Insomnia το συγκεκριμένο Laptop, ρίξε μια ματιά εκεί για περισσότερες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

8α υπερβαλλω λιγακι...αλλα για 17αρη ειναι πολυ καλη τιμη στα 548E

Δεν καταλαβα αν η απαιτηση "1280 width" ειναι απολυτη ή απλα σαν ελαχιστη...αλλα περα απο αυτο το 17αρη 8α σου προσφερει και κανονικο numpad (βλ 2η απαιτηση)

Δεν ειναι το φτηνοτερο λαπτοπ....αλλα για 17αρη μαλλον ειναι το φτηνοτερο ..και δεν ειναι acer(that's new!)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ NTG για την προσφορά αλλά μάλλον δεν μου κάνει. Θέλω ακριβώς 1280 πλάτος για συγκεκριμένους λόγους, και το downsizing από 1440x900 θα φαίνεται άσχημο. Επίσης, έχει μκρό dot pitch, ψάχνω για όσο μεγάλο γίνεται.

Πάντως έχει φοβερά χαρακτηριστικά για την τιμή, το βάζω στα υποψήφια. Thanks for the help!...:T:

Link to comment
Share on other sites

dοt pitch εχουν το ιδιο.

(δεν νομιζω να υπαρχει καποιος να ξεχωρισει το 0.254 με το 0.259 σε real life συνθηκες)

Δες και ενα σχετικα "παλιο" dell-aki 1525.

Aν εχεις ακρες σε αντιπροσωπειες παιζει να βρεις το νεοτερο και πληρεστερο 1535 κατω απο 550Ε.(με τον 5850)

(δεν νομιζω να σε ενδιαφερει στα 670+)

(λογω εγγυησης dell δεν ξερω αν αξιζει να βρεις αλλη μαρκα με παραπλησια χαρακτηριστικα.Πιο φτηνο δεν νομιζω να ειναι κιολας)

Εναλλακτικο του παραπαvω ποστ απο 17αρη σε 15.4 6730s

Link to comment
Share on other sites

(δεν νομιζω να υπαρχει καποιος να ξεχωρισει το 0.254 με το 0.259 σε real life συνθηκες)
Εγώ είμαι, τα έχω δει και τα 2 (αν και όχι μαζί, οπότε είναι μάλλον placebo effect). Πάντως, είπαμε. no native 1280, no go...υπάρχουν συγκεκριμένοι λόγοι...;)

Πράγματι, αυτά βλεφαριάζω και εγώ μετά από λίγο διάβασμα (1525-6730s). Έχει κανένας ιδέα αν ο Τ3400 την παλεύει με h264?...

Επίσης, αυτό παλεύεται με ένα dimmaκι ακόμα?...φαίνεται να έχει τα καλά του 6730 με την τιμή του 1525 (αφού βάλεις άλλα 2gb επάνω)...και 780g για HD decoding. Απλά θέλει μνήμη, και ο turion θα πρέπει να είναι για τα μπάζα, έτσι?...

HP 6735s (FU554EA)

Link to comment
Share on other sites

προέκυψε πρόβλημα με το ψιλοαρχαίο laptop της sister και είμαι και εγώ σε αναζήτηση laptop με παρόμοια χαρακτηριστικά με σένα. το 1525 μου φαίνεται πολύ καλή περίπτωση αλλά δεν μπορώ να βρω εάν είναι δυνατή η επέκταση εγγύσης από 1 σε 2 ή 3 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

bump...^^

Φαίνεται πως βγαίνει μια shortlist σιγά σιγά, με τα παρακάτω...

HP 6735s (FU554EA) + 2gb μνήμη.

1525

6730s

CQ70-150EV

Είμαι σχεδόν έτοιμος για το 6735s λόγω design και του ανώτερου 780g, αλλά έχει μόνο 1gb μνήμη. Γνωρίζει κάποιος αν οι μνήμες που παίρνει είναι οι κοινές DDR2?...και έχει κάποιος ιδέα για την εγκατάστασή τους?...

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ιδιες με τις desktop μνημες.

διαφορετικου τυπου και τις βρισκεις πολυ φθηνα σε ebay κλπ.

επισης για αναβαθμιση ram ενα πλαστικο ξεβιδωνεις απο κατω και τα βαζεις.

ελευθερα dimm slots να χεις...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.