Jump to content



perc 5/i Install πραβληματα


YDinopoulos

Recommended Posts

Θελω βοηθεια..

Εκανα το pinmod με μονωτικη ταινια. Εβαλα μνημη (512GB-DDR2-EEC) και συνδεσα τους 4 σκληρους. Αλλα...

α) Πριν μπει στα win, δεν εμφανιζει καποιο μηνυμα οτι βρηκε κατι η να πατησω καποιο ctrl+ για να μπω σε setup

β) Τα Vista (64bit) στο πρωτο boot βρηκαν καποιο υλικο κ το εγκατεστησαν αυτοματα ως PCI to PCI bridge κ τπτ αλλο!

γ) Πως θα κανω το raid τωρα ? Δοκιμασα να ανοιξω κ το perctool αλλα μου λεει οτι δεν βρηκε καποια perc καρτα !

Για δωστε καμια ιδεα !!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνει post το bios του motherboard σου δείχνει τον perc...? Δηλαδή κάνει post το bios του controller...? Άν δεν φαίνεται στο post τότε δεν θα το δει ο flasher για να τον κάνεις update...

Edit: Επίσης το perctool δεν θα τον δει μέχρι να εγκατασταθούν οι σωστοί drivers γιατί δεν μπορεί να του "μιλήσει"...

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνει post το bios του motherboard σου δείχνει τον perc...? Δηλαδή κάνει post το bios του controller...? Άν δεν φαίνεται στο post τότε δεν θα το δει ο flasher για να τον κάνεις update...

γιατι να μην το δει?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μπορεί να μην καταφέρνει ο controller να επικοινωνήσει σωστά με το chipset πάνω στο pci-x bus, για διάφορους λόγους, όπως συγχρονισμός κτλ και οφείλεται στην κακή υλοποίηση του πρωτοκόλλου από τον κατασκευαστή... όπως δηλαδή και στην περίπτωσή μου με το mobo της asus...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης τσέκαρε ότι η μονωτική είναι στα σωστά pins και δεν έχει βγει όπως την έβαλες μέσα στην θύρα...

Και δοκίμασε και χωρίς καλώδιο, γιατί είχα διαβάσει αν θυμάμαι καλά, ότι αν δεν είναι straight το καλώδιο, αλλά cross εμφανίζονται διάφορα προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλα μνημη & καλωδιο και μου εβγαλε το Post στην αρχη (λεγοντας φυσικα να τσεκαρω SDRAM connection!)

Στα Win, βρηκε τον LSI Αdapter, αλλα εχει θαυμαστικο κ λεει Device cannot start - code 10.

Επισης βρηκε κ καποιο RAID controller, αλλα οι drivers που κατεβασα απο την LSI προφανως δεν κανουν κ τπτ...

Link to comment
Share on other sites

Με τα καλωδια μονα τους δεν αλλαξε τπτ. Αλλα με την μνημη μονη της δεν εβγαλε το post. Αρα κατι με την μνημη παιζει.

ps: Κατεβασα το megacli για windows και το τελευταιο firm της LSI. Με την εντολη -h μου εβγαλε 1.000.000 εντολες που δεν τις καταλαβαινω. Μπορεις να μου πεις ποιοα ειναι η σωστη εντολη ?

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι θες να βάλεις το fw της lsi...?

Μπορείς να κατεβάσεις είτε το fw της dell από εδώ και με δυο δισκέττες να το περάσεις από dos...

Ή με το MegaCLI (για windows) κατεβάζεις το fw της LSI από εδώ και το περνάς με την παρακάτω εντολή..

MegaCli -adpfwflash -f SAS1068_FW_Image.rom -a0

Φυσικά το magacli το έχει στον ίδιο φάκελο με το fw και καλύτερα στο C:\ και όχι σε φάκελο... ποτέ δεν ξέρεις, όσο λιγότερα paths τόσο καλύτερα...

You choose...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.