Jump to content



GTX 295 Overclock Thread


The_Blade

Recommended Posts

Καιρός να δουμε που φτανει ο βασιλιάς.

μόλις ξεκίνησα, χωρίς oc με 2 120mm να χτυπούν πάνω του 96 Celcius under furmark...

με τη μνήμη στα 1350χ2=2700 στους 93 reset....

me 1300 πάλι reset...

Τι θα γίνει το καλοκαίρι? έχει κάποιο πρόβλημα το κομμάτι λέτε?

Antec 900 όλα τα fan στο μέγιστο και 2 x12 78cfm κατευθείαν πάνω της.... to onboard στο 85%.....

Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοκρασιες σου ειναι πολυ αναεβασμενες! Με τιποτα εγω δεν περναω τους 80 βαθμους με 690/1500/2400 ....

Δυσκολα οι μνημες να σου πανε μεχρι εκει πανω που θελεις , 2400 να πιασεις και εισαι καλα!

Παντως κοιταξε θερμοκρασιες εμενα ειναι oc και κυμαινεται απο 45-75

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι evga ρε παιδιά, μιλαμε ότι χτες me furmark 676/1450/2500 σταθεροποιήθηκε στους 104!!!!! και όλα αυτά με έναν 12αρι 2000rpm στο πλαίνό παράθυρο πάνω της και έναν κολιτά μπροστά της πίσω από το drivebay , και άλλους 3 12αριδες +1 200 του antec 900. ??? σε vantage δεν ανεβαίνει έτσι φταίει το furmark? αλλά η 4870χ2 μέχρι 85 βαραγε στο furmark...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι evga ρε παιδιά, μιλαμε ότι χτες me furmark 676/1450/2500 σταθεροποιήθηκε στους 104!!!!! και όλα αυτά με έναν 12αρι 2000rpm στο πλαίνό παράθυρο πάνω της και έναν κολιτά μπροστά της πίσω από το drivebay , και άλλους 3 12αριδες +1 200 του antec 900. ??? σε vantage δεν ανεβαίνει έτσι φταίει το furmark? αλλά η 4870χ2 μέχρι 85 βαραγε στο furmark...

φιλαρακο ειναι πολυ υψηλες οι θερμοκρασιες σου.. 104! με τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

σε furmark την έχεις στρεσσάρει? το φαν το έχεις 100% εγό δεν το αντέχω και το έχω 85%.....kai sto 100% δεν έχω διαφορά. προβληματικό κομμάτι? όμως η μνήμη μέχρι τα 2600 δεν βγαζει artifact και δειχνει να πηγαίνει και παραπάνω... αν μπορει καποιοσ ας την βάλει σε furmark 15 λεπτάκια να μου πει μια θερμοκρασία...

Vantage p και 06 ποσο βγάζετε όλοι?

Link to comment
Share on other sites

evga ,asus και pny που έχει το πλαίσιο τουλάχιστων εμφανισιακά φαίνονται ίδιες.Τι άραγε να αλλάζει σε κάθε εταιρεία?

Πολύ fix μου φαίνεται η 295.Ξέρει κανείς?

Τι να πάρω?Asus ή Εvga?Έχουν διαφορετικο σύστημα ψύξης?Ίδια φαίνονται.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά η δικιά μου είναι σταθερή 675/1512/2592. βγαζο 23352 p marks στο vantage.

To overclock της μνήμης είναι υψιλό δεν είναι??? εντωμεταξύ φαίνεται να πέρνει και άλλο.... σε συνδιασμό με τις θερμοκρασίες μπορεί το κομμάτι μου να έχει υψιλότερο voltage στις μνήμες από ότι είναι το κανονικό??

Link to comment
Share on other sites

το furmark τη σκιζει την καρτα ειδικα αν ενεργοποιησετε το extrene burning mode!Νομιζω οτι αυτο το προγραμμα στρεσαρει την καρτα περισσοτερο απο οποιοδηποτε αλλο.ας το δοκιμασουν κι αλλοι για να εκφερουν αποψη...

Link to comment
Share on other sites

Να επιβεβαιώσω κι εγώ ότι το furmark την σκίζει την κάρτα... :-) Έχω μία 9800GTX+ και ελέγχω το fan με το riva tuner. Συνήθως είμαι στους 65 περίπου με το fan στο 70%. Στο furmark είχα ξεπεράσει τους 80 με το fan στο 100%!!! Απλά δεν υπάρχει περίπτωση να σου φτάσει ποτέ η κάρτα σε τέτοια νούμερα με νορμάλ χρήση, οπότε μην αγχώνεσαι...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Παιδιά να ρωτήσω κάτι,

έχω το εξής πρόβλημα πήρα σήμερα την GTX 295

πρώτη φορά με nVIDIA οπότε είμαι άσχετος τελείως!

όμως δεν μπορώ να δικαιολογήσω το εξής...

Δεν μου αναγνωρίζει την κάρτα το Riva tuner 2.24

δεν μπορώ να την clockάρω!

έχω βάλει ότι χρειάζεται διότι είχα 2χ 4890

οπότε από ρυθμίσεις και V1165 είμαι οκ...

post-12468-1416073999,8056_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

to rivatunner δεν αναγνωρίζει τους 185.85 driver. πρέπει να πάς στο power user tab, να επιλέξεισ την κατηγορία rivatuner/system (πάτα το + ) και εκεί μέσα πήγαινε στο ForceDriverVErsion Και βάλε μέσα 18585. είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.