Jump to content



GTX 295 Overclock Thread


The_Blade

Recommended Posts

να ρωτήσω και κάτι άλλο, η κάρτα πάει

με default ρεύμα @ 670/1444/1185

για να πάει παραπάνω θέλει αύξηση ρεύματος

το πρόβλημα είναι ότι όσο και να αυξήσω ρεύμα και όσο λίγη αύξηση και αν κάνω

στα clocks πάντα βγάζει artifacts στο furmark...

τι κάνω λάθος;

ανεβάζω από riva...

Link to comment
Share on other sites

Αν και λιγο off topic αλλα μιας και αναφερατε για θερμοκρασιες εβαλα εχθες για πρωτη φορα το crysis με την msi gtx295 και ανεβηκα στους 87 βαθμους απευθειας και το φουρφουρι στις 3200 εκανε τρελη φασαρια.

Η καρτα ειναι εντελως στοκ απο ρυθμισεις/στροφες κλπ.

Ειναι δυνατον? να δουλευει ετσι?και να κανει τετοια φασαρια?

Και κατι ακομα συνεχεια του off ειναι οτι το παιχνιδι το επαιξα πρωτη φορα και μου αφησε τις χειροτερες εντυπωσεις και σε λεπτομερειες και σε γραφικα......

Link to comment
Share on other sites

Αν και λιγο off topic αλλα μιας και αναφερατε για θερμοκρασιες εβαλα εχθες για πρωτη φορα το crysis με την msi gtx295 και ανεβηκα στους 87 βαθμους απευθειας και το φουρφουρι στις 3200 εκανε τρελη φασαρια.

Η καρτα ειναι εντελως στοκ απο ρυθμισεις/στροφες κλπ.

Ειναι δυνατον? να δουλευει ετσι?και να κανει τετοια φασαρια?

Τώρα που καλοκαιριασε εμένα ανεβαίνει και 90(στοκ), όντως κάνει φασαρία το φουρφούρι και έχω καλή ψύξη στο pc. Δεν έχω και κλιματισμό στο δωμάτιο... Αλλά είναι κάτι που περίμενα και αποδέχτηκα όταν την έπαιρνα. Δε μπορούμε να τα έχουμε όλα

Link to comment
Share on other sites

Σωστος αλλα επειδη με τα αλλα παιχνιδια και γενικα οσο την δουλεψα δεν την ξαναειδα/ακουσα σε τετοια κατασταση και επισης το παιχνιδι που ηταν εντελως μαπα για τα γουστα μου προτιμησα να το κανω δωρακι σε φιλαρακι και τελος ;)

Link to comment
Share on other sites

Ενω το χειμωνα η καρτα ηταν παγος, τωρα τα πραγματα εχουν αλλαξει

απο 44,45 idl - > 61,62

και load 80 μετα απο ωρες crysis -> ειμαι 95 τωρα (KOΛΑΣΗαπο ζεστη η καρτα)

Με oc στα 650-1450-1100

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται τιποτα μαν. Sofo σε λιγο θα την αλλαξω, ετσι και αλλιως παντα καλοκαιρακι προς Σεπτεμβρη με πιανει κατι και γυρναω σε ΑΤΙ, Θα παρω 2χ 5870 θα βαλω και την υδροψυξη που εχω στην ακρη τοσο καιρο λογο 295 και θα παω ετσι! Μετα θα παρω 395 και παει λεγοντας!

Cpu και mobo δεν εχω πειστει να αλλαξω.....

Link to comment
Share on other sites

95 βαθμούς? πως την παλεύεται ρε σεις? εγώ με 60 και όταν παίζω αρχίζω να κολλάω ολόκληρος στο δωμάτιο.... οι μετρήσεις που κάνετε να υποθέσω είναι με κλειστό το κουτί? εγώ πάντως με κλειστό κουτί αν και έχω καλό airflow έχω 10 βαθμούς παραπάνω σε cpu/gpu χαλαρά άρα τώρα καλοκαιράκι τα παντα ανοιχτά... :yes4:

Link to comment
Share on other sites

Εφαρμοσα εναν ανεμιστηρα στην εξοδο του αερα απο την καρτα (αριστερα) με σκοπο να ρουφαει την ζεστη και να την ριχνει στο δωματιο! ανοιξα και το κουτι και τσουπ 54-55 idl και 86-87 full load! με overclocking..

Μεσα στο δωματιο γινεται ΚΟΛΑΣΗ! το βραδακι φοραω μαγιο και παιζω στο pc! Παιζω και ταυτοχρονα κανω και ενα ιδρωτομπανακι .... ΚΟΛΑΣΙΟΥΣ!

Link to comment
Share on other sites

sebastian και που να ανέβει η θερμοκρασία....πάααααεεεεειιιιιι:hehe:

Eπίσης για να μην ζεσταίνεσαι μπορείς να ανοίξεις το a/c και αν δεν έχεις δώσε την κάρτα και πάρε ένα....αν έχεις κανά παλιό τώρα σου κάνουν και έκπτωση:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.