Jump to content



Περίεργα crashes και restarts


deninho

Recommended Posts

α. Το πισι:

AMD Opty 165 @2.2GHz

DFI LanParty nf4 ultra-d

2gb ocz pc4000 ram@250

ATi Radeon 3870 @default

Και ένα PSU CM Ρίαλ Power M620W

Windows Vista 64bit

β. Το πρόβλημα:

Αρχικά είχα άλλο psu, ένα enermax 420W 3ετίας, που είχε φάει μπόλικες ώρες λειτουργίας, σε πιο αρκετά πιο δύσκολες συνθήκες απ'ότι τώρα. Όταν έπαιζα οποιοδήποτε (σύγχρονο) 3d game, μετά από 15-25 λεπτά είτε κράσαρε και με πέταγε στα Windows, είτε γέμιζε artifacts η οθόνη, και έκανε restart. Λόγω των restart υπέθεσα ότι πλέον δεν άντεχε το psu μου, και πήρα αυτό που ανέφερα παραπάνω. Τα restart σταματήσανε, όχι όμως και τα crashes.

Τσεκάρισμα στις μνήμες (memtest), και σε cpu (orthos) όλα εν τάξει. Η λογική δείχνει κάρτα γραφικών. Πως το επιβεβαιώνω; Το μόνο που έχω τρέξει σχετικό με έλεγχο gpu είναι το artifacts scanner του ati tools, το οποίο επίσης βγήκε καθαρό

Κάποια άλλη εκδοχή?????

Link to comment
Share on other sites

κατέβασε το OCCT

έχει δύο τεστάκια για κάρτα γραφικών

αλλιώς furmark

Θα τα βάλω να τρέξουν :)

σκληρό τσέκαρες μήπως τον χάνει σρ τυχαίες στιγμές?

άλλαξε και το καλώδιό του

Δεν το έχω τσεκάρει, γιατί το κάνει μόνο σε 3d games. Π.χ. στο FM που παίζω πάντα σε 2d mode, δε μου έχει παρουσιάσει πρόβλημα

κλασσικά θερμοκρασίες όλα εντάξει?

99% ναι (αφήνω 1% γιατί δεν είμαι σίγουρος για τη θερμοκρασία στην κάρτα γραφικών - αλλά αν είχα προσέξει κάτι, θα το είχα ελέγξει) Anyway, θα το ξανακοιτάξω :)

Link to comment
Share on other sites

αν είναι ΜΟΝΟ 3δ κοιτάς ΜΟΝΟ

PSU, GPU, software, (μητρική δε νομίζω)

το psu είναι νέο

δοκίμασε το σε άλλον υπολογιστή να είμαστε 100% σίγουροι

GPU θα τρέξεις τα τεστάκια και βλέπουμε

software

άλλαξες τίποτα πρόσφατα?

αφού είναι μόνο 3d, αν έχεις ένα spare δίσκο, βάλε πάνω κανένα vista με δικά τους drivers και παίξε ένα παιχνιδάκι. Δεν θα σου πάρει πολύ.

θα μπορέσεις γρήγορα και αποτελεσματικά να δείς αν το πρόβλημα είναι στο software

Link to comment
Share on other sites

το psu είναι νέο

δοκίμασε το σε άλλον υπολογιστή να είμαστε 100% σίγουροι

Εκτός κι αν κάνει ένα σύστημα p3@667mhz (:p) δε νομίζω ότι έχω κάτι άλλο :/

GPU θα τρέξεις τα τεστάκια και βλέπουμε

Έτρεξα το OCCT για μία ώρα, και ιδού τα διαγράμματα που έδωσε:

CPU core #1

2009-03-01-13h08-CPU1.png

CPU core #2

2009-03-01-13h08-CPU2.png

GPU

2009-03-01-13h08-GPU1.png

software

άλλαξες τίποτα πρόσφατα?

Από το fresh install των Win (κανένα 2μηνο-3μηνο) το είχα αυτό το πρόβλημα, απ'όσο θυμάμαι. Απλά το θυμήθηκα τώρα, γιατί με την εξεταστική θα ήθελα να παίξω κανένα παιχνίδι στυλ CoD, που δε θέλει ιδιαίτερη σκέψη, για να ξεδίνω, και δε με αφήνει το ρημάδι :p

αφού είναι μόνο 3d, αν έχεις ένα spare δίσκο, βάλε πάνω κανένα vista με δικά τους drivers και παίξε ένα παιχνιδάκι. Δεν θα σου πάρει πολύ.

θα μπορέσεις γρήγορα και αποτελεσματικά να δείς αν το πρόβλημα είναι στο software

αυτό το άλλο Σ/Κ μάλλον, γιατί θα χρειαστεί δουλίτσα, και δεν βλέπω να υπάρχει ο απαραίτητος χρόνος :/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπορεί απλά να μην αντέχει ο επεξεργαστής σου το overclock πλέον. Με το χρόνο φθείρονται, ειδικά οι κλοκαρισμένοι. Και παρεμπιπτόντως, το συμπέρασμα του ότι αφού στο κάνει μόνο σε 3d κοιτάς μόνο PSU, GPU, software, είναι εντελώς άκυρο. Κάλλιστα μπορεί να φταίνε μνήμες ή cpu. Απλά μπορεί να το βλέπεις μόνο σε 3d γιατί εκεί τυχαίνει να στρεσάρεις πολύ το σύστημά σου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.