Jump to content



Fan controller για CM Cosmos RC-1000


qbiefox

Recommended Posts

Καλησπερες...

Ψαχνω ενα front panel για το cosmos μου. Η αγαπη μου ειναι αυτη... http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807930 , αλλα απ' οτι φαινεται δεν θα κλεινει η πορτα του cosmos λογω των knobs. Μπορω να κανω καμια πατεντα για αυτο?

Αλλιως με βλεπω να καταληγω σε κατι τετοιο... http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1135252&catalog=20&category=69977841, απλα δεν με τρελαινει εμφανισιακα, και εχει μονο 5 σκαλες για την ρυθμιση των rpm των ανεμιστηρων, κατι που δεν ξερω κατα ποσο θα κανει καλη δουλεια...

Υπαρχει καμια καλυτερη προταση? Οσο το δυνατον λιγοτερο καγκουρικο :p

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αυτο ακριβως λεω... Αλλα μαλλον δεν εγινα κατανοητος. Η αποσταση μεταξυ των 5,25 panels και της μπροστινης πορτας του cosmos ειναι πολυ μικρη, περιπου 1-2mm. Οποτε λογικα δεν μπαινει κανενα front panel που εχει knobs (trimmers) για την ρυθμιση των στροφων. Οποτε θελω ειτε καμια πιθανη πατεντα (αλλα να μην φαινεται ασχημο) ειτε προτασεις για front panels χωρις knobs αλλα με κουμπια. Το kaze master ειναι απιστευτο αλλα δεν μπαινει... Για αυτο αλλωστε ζηταω την βοηθεια σας :D

Link to comment
Share on other sites

@ Jason

προτινεις να ανοιξω τρυπα στο πορτακι? γιατι πιστευω οτι απλα θα ειναι τελειως αθλιο...

@fragma

αυτο κανει και για απλους 3πινους ανεμιστηρες? ξερεις πως λειτουργει? 1 ρυθμιση εχει για ολα τα fans?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το πιστεύω ότι θα είναι άθλιο

Αλλα με λίγη προσοχή και με μαύρη τσιμούχα γύρο γύρο από το κομμένο ;) θα δείχνει καλύτερα

Όλα τα πανελάκια σχεδόν έχουν knobs οποτε δεν σου κάνει κανένα... Το πιο εύκολο είναι να μην κλείνεις το καπάκι του cosmos :shifty:

Link to comment
Share on other sites

δεν με νοιαζει η ακριβεια..

και στο περιπου ναι ειναι..

Είναι ωραίο να κανεις spam εε?

Ανεβάζεις τα post σου έτσι:mad::TD::rant::rant:

Έτσι το έκανες? αλλα αντί να συνδέσεις ON/OFF διακόπτη σύνδεσες trimer?

Link to comment
Share on other sites

Τσίμπησα τα controller της zalman (ZM-MFC1) και για το Cosmos και για το Lian-Li...

Είναι λιγότερο φανταχτερά, σε σχέση με αυτά που έχουν οθόνες και lasers, αλλά έχουν φινέτσα και προσδίδουν ένα ύφος μυστηρίου που παραπέμπει σε έναν fan controller ο οποίος έχει ζήσει πολλά στην ζωή του και έχει πετύχει τον σκοπό του...

Στο Cosmos δεν κάθεται πολύ καλά και θέλει πατέντα για να στηριχτεί, αλλά δεν θέλει και πτυχίο μηχανολόγου για να το καταφέρει κανείς...

picture001u.jpg

picture006krb.jpg

Link to comment
Share on other sites

@ jason

Οχι εγω δεν εκανα κατι τετοιο... Αυτη την στιγμη εχω καποια fans στα 7v αλλα θελω τον controller για να τα ρυθμισω οπως ακριβως θελω.

@ Jaco

Να φανταστω οτι η πορτα του cosmos δεν κλεινει ε? Απ' οτι βλεπω την εχεις βγαλει... Μπορεις να το δοκιμασεις να μου πεις? Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.