Jump to content



Debian Minimal Installation


noone85

Recommended Posts

Χαιρετώ την αγαπημένη παρέα του thelab.gr

Σήμερα(25η Μαρτίου) όντας άρρωστος και μιας και είναι αργία κάθισα σπίτι. Εκεί που καθόμουν και βαριόμουν μου ήρθε ιδέα να φτιάξω κάτι σαν οδηγό.

Βασίζεται σε μία εγκατάσταση που έκανα σε έναν παλιό υπολογιστή που έχω το Π-Σ-Κ που μας πέρασε.

Ο υπολογιστής αποτελείται από:

Dual Pentium 3 500MHz 512Kb Cache Slot 1

Intel N440BX Server Board

4x128MB RAM

nVidia TNT2 32MB

Creative SoundBlaster Live 5.1

20GB WD HDD

80GB WD HDD

Τα Partitions τα έκανα ως εξής:

Όλον τον 20άρη τον έδωσα για το mount point '/' με ReiserFS.

Το 80άρη τον έσπασα και έδωσα 512MB Swap, και το υπόλοιπο ReiserFS με mount point το '/home'

Για την εγκατάσταση χρησιμοποίησα το Debian 5.0 - "lenny"

Το κείμενο που ακολουθεί είναι κάτι σαν οδηγός. Δεν είναι οδηγός πχ για αρχάριους. Πιο πολύ μπορείτε να το πάρετε σαν κείμενο αναφοράς. Με λίγα λόγια προϋποθέτει να έχετε κάποιες βασικές γνώσεις για το πως λειτουργεί το linux-unix σαν λειτουργικό σύστημα.

Αν θέλει κάποιος να βοηθήσει ας το πάρει και ας το κάνει οδηγό με απλά βήματα και μετά ας το ποστάρει εδώ.

Let the Game Begin!!!

Εκκίνηση της εγκατάστασης και αποεπιλογή ΟΛΩΝ των στοιχείων εγκατάστασης. Ούτε καν minimal εγκατάσταση.

Sudo

Κατά την πρώτη εκκίνηση μπαίνετε ως root και κάνετε εγκατάσταση τηv sudo. ‘aptitude install -y sudo

Ακολούθως εκτελείτε το visudo και προσθέτετε τον χρήστη σας.

Πχ ‘noone ALL=(ALL) ALL’

Αποθηκεύστε και κλείστε το vi

Πληκτρολογήστε ‘cat /etc/sudoers’ για να επιβεβαιώσετε την αποθήκευση.

Τώρα μπορείτε να κάνετε login με το προσωπικό σας username.

.bashrc

Εάν έχετε βαρεθεί ποτέ να πληκτρολογείτε ένα κάρο γράμματα για ένα απλό upgrade θα σας χρησιμεύσει αυτό το βήμα. (Πρώτα πρέπει να εισέλθετε με τον χρήστη σας και ΟΧΙ με τον root)

Ανοίξτε με κάποιον text editor το αρχείο ~/.bashrc

Εκεί μπορείτε να προσθέσετε ότι προσαρμοσμένες εντολές σας αρέσουν ως εξής

Πχ alias upgrade=’sudo aptitude update && sudo aptitude safe-upgrade’

Με την ίδια τακτική μπορείτε να προσθέσετε ότι εντολή θέλετε.

Προσαρμοσμένη Εγκατάσταση

Πχsudo aptitude -y install xserver-xorg-core xinit menu menu-xdg lxde alsa-utils gdebi-core synaptic’

(Το παραπάνω παράδειγμα εφαρμόστηκε σε Dual-P3 500MHz με 512MB RAM και η απόκρισή του σε ανοίγματα προγραμμάτων ή εκτέλεση εντολών είναι άμεση!)

Graphical Display Manager

Στο παράδειγμά μου, δεν εγκατέστησα κάποιον graphical login manager καθώς μου είναι άχρηστος και τρώει πολύ RAM.

Εσείς μπορείτε αν θέλετε να εγκαταστήσετε κάποιον προσθέτοντας στην εντολή το όνομά του. Πχ slim, wdm, xdm, gdm, kdm

Τα kdm και gdm είναι βαριά και δεν προτείνονται για χρήση σε παλιά συστήματα.

X

Στην εγκατάστασή μου, χρησιμοποίησα το lxde.

Εσείς μπορείτε να το αντικαταστήσετε με κάποιο της επιλογής σας.

Πχ jwm, fluxbox, icewm, e16, xfce4, gnome-core, kde-core, kde4-core

Μπορείτε πλέον να μπείτε στο γραφικό σας περιβάλλον πληκτρολογώντας startx.

Browsers

Πολλοί οι browsers. Οι περισσότεροι βασισμένοι στην gecko engine του firefox.

Διαλέχτε: swiftfox, swiftweasel, iceweasel, firefox, epiphany, κλπ κλπ

Εγώ δοκίμασα πολλούς. Κανένας δεν έπιασε όμως την ταχύτητα τόσο εκκίνησης όσο και πλοήγησης της αγαπημένης μου opera.

Αν θέλετε ντε και καλά gecko, εμπειρικά ο πιο γρήγορος είναι ο swiftfox. Και μάλιστα βγαίνει σε ξεχωριστή optimized έκδοση ανάλογα με τον επεξεργαστή. Πχ swiftfox-pentium3

Αλλά για να τον εγκαταστήσετε και να τον κρατάτε ενημερωμένο, πρέπει να προσθέσετε στα repositories την ακόλουθη γραμμή

deb http://getswiftfox.com/builds/debian unstable non-free

Multimedia

Πριν κάνετε οτιδήποτε, προσθέστε στα repos σας την ακόλουθη γραμμή:

deb http://debian-multimedia.org/ lenny main

Βάλτε όποιον player θέλετε.

Vlc, mplayer, smplayer, totem, kaffeine

Εγώ επέλεξα τον gstreamer με τον gstreamer αποκωδικοποιητή.

Για ήχο, μου αρέσει το audacious και το xmms.

Light Office

Χωρίς πολλά λόγια, Abiword, Gnumeric

Other Lightened Apps

Για File Explorer χρησιμοποιώ τον default του lxde (PCManFM)

Για τερματικό το LXTerminal. Πολύ καλό και ελαφρύ είναι και το τερματικό του xfce4.

Από graphical text editors, Leafpad, Mousepad

Φυσικά το Xarchiver το οποίο προσφέρει συμβατότητα με τα περισσότερα συμπιεσμένα αρχεία.

Εάν ασχολείστε με εικόνα εγκαταστήστε οπωσδήποτε το Gimp. Πολύ καλό είναι και το αντίστοιχο Inkscape.

Δεν πρέπει να λείπει από το σύστημά σας το K3b

Εάν το σύστημά σας είναι laptop, εγκαταστήστε τα laptop-mode-tools και cpufrequtils

Τέλος, εγκαταστήστε το ntfs-3g για υποστήριξη ntfs filesystems.

Install from Source

Εάν κάνετε συχνά εγκατάσταση προγραμμάτων από πηγαίο κώδικα, εγκαταστήστε οπωσδήποτε τα build-essential και checkinstall

TV +++ Multimedia Centre

Το απόλυτο Multimedia Centre για το linux είναι το MythTV!!!

Απλά προγραμματάκια τηλεόρασης είναι τα tvtime και xawtv.

Εγώ εγκατέστησα και το aatv για να βλέπω TV και όσο δεν είμαι σε γραφικό περιβάλλον!

THE END

Τώρα παιδιά χρησιμοποιώ αυτόν τον υπολογιστή και μπορώ να πω ότι έχει κατά 70% μεγαλύτερη αποκρισιμότητα απ'ότι θα είχε αν του έβαζα την Default Debian εγκατάσταση με το gnome.

Φυσικά έχω προσθέσει κι άλλα πράγματα όπως samba, ftp server.

Αν λείπει κάτι προσθέστε ελεύθερα!

Άμα με παίρνει ο χρόνος το Πάσχα, ίσως φτιάξω και έναν οδηγό για το αγαπημένο μου FreeBSD

post-4511-1416073921,2389_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.