Jump to content



HDMI στο PC


jose

Recommended Posts

Eμενα η καρτα μου εχει hdmi αλλα δε καταλαβαινω σε τι χρησιμευει... Μόνο για συνδεση με τηλεοραση?

Εχω και ενα pc συνδεδεμενο με lcd-tv αλλα με καλωδιο d-sub. Η τηλεοραση εχει υποδοχη hdmi. Μηπως πρεπει να παρω ενα καλωδιο dvi-hdmi? (στο Πλαισιο που ρωτησα κανει 30...)

Σε ενα τετοιο καλωδιο περναει εκτος απο εικονα, και ηχος ταυοχρονα?

Link to comment
Share on other sites

ναι ακριβος, το θεμα ειναι να το χρησιμοποιείς , εννοώ να βλέπεις ταινίες HD

αν έχει το pc σου idmi χρειάζεσαι καλωδιο hdmi σε hdmi, και όχι καλώδιο dvi-hdmi,

καλώδιο μπορείς να βρείς και με 7€ από media markt

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε, το pc που ειναι συνδεδεμενο με τη TV δεν εχει hdmi, μόνο dvi.

Aρα υποθετω οτι χρειαζομαι καλώδιο dvi--hdmi...

Θα εχω βελτιωση της εικονας με αυτο το καλωδιο? Θα εχω βελτιωση μόνο στις HD ταινιες, ή γενικα? (συνηθως βλεπω avi/mpeg/divX).

Aπ αυτο το καλωδιο περναει και ηχος? Αν ναι, τοτε και μόνο γι αυτο ειναι ενας καλος λογος να το αγορασω:)

Link to comment
Share on other sites

θεωριτικα ναι θα εχεις. εξαρταται βεβαια απο τη ποιοτητα του καλοδιου που εχεις και αυτη του καλοδιου που θα παρεις αλλα και απο τα μετρα του καλοδιου κυριως στο d-sub που εχεις μιας και ειναι αναλογικο το σημα που στελνει.αν σε ικανοποιει η ποιοτητα δε χρειαζεται να παρεις αν παλι θες οντως να περναει ο ηχος τσιμπα ενα. και δε χρειαζεται να παρεις το cliptronic του πλαισιου. ειναι πολυ ακριβα. και τα equip μια χαρα ειναι. εχω ενα 10μετρο και ολα :T:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη δεν ειναι ολες οι ποιοτητες των dvi--hdmi καλωδιων ιδιες? Το ακριβοτερο ειναι και το καλυτερο?

Το μηκος θα ειναι το μικροτερο δυνατο, αφου η tv και το pc ειναι διπλα-διπλα.

Τωρα, μου λες "αν σε ικανοποιει η ποιοτητα του d-sub δεν χρειαζεται να παρεις hdmi"... μα αν δεν δοκιμασω και τα 2 πως θα ξερω αν υπαρχει και ποιά διαφορά?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη δεν ειναι ολες οι ποιοτητες των dvi--hdmi καλωδιων ιδιες? Το ακριβοτερο ειναι και το καλυτερο?

Το μηκος θα ειναι το μικροτερο δυνατο, αφου η tv και το pc ειναι διπλα-διπλα.

Τωρα, μου λες "αν σε ικανοποιει η ποιοτητα του d-sub δεν χρειαζεται να παρεις hdmi"... μα αν δεν δοκιμασω και τα 2 πως θα ξερω αν υπαρχει και ποιά διαφορά?

Θα δεις διαφορές, κυρίως όμως σε ταινίες, μην περιμένεις δηλαδή να είναι η μέρα με την νύκτα απλά και μόνο βλέπωντας την επιφάνεια εργασίας με τα δυο καλώδια.

Και μην πέσεις στην παγίδα των ακριβών καλωδίων, πάρε ένα σχετικά φθηνό και κάνε με αυτό τις δοκιμές σου.

Link to comment
Share on other sites

Το miniJack λες? Aυτο το ειχα ως τωρα αλλα ηλπιζα οτι με το hdmi δεν θα το χρειαζομουν. Μου ειχαν πει οτι με το hdmi, εικονα και ηχος περνανε μαζι...

Eαν συνδεσω με miniJack ενα εξωτερικο ηχειο, ο ηχος ακουγεται(audigy 2 zs).

Eαν συνδεσω με miniJack τα ηχειακια της tv(οπως συνεβαινε μεχρι τωρα), δεν ακουγεται τιποτα.

Τι πρεπει να γινει για να ακουσω ηχο απ τα ηχειακια της tv?

H audigy θα χρησιμοποιηθει ή μόνο απ την onBoard?

Link to comment
Share on other sites

Aν η κάρτα γραφικων που εχεις εχει έξοδο HDMI τοτε μεταφερεται κ ηχος.

Αν οχι κ χρησιμοποιεις ανταπτορα DVI -> HDMI τοτε μονο εικονα.

Για να παιξουν τα ηχεια της τηλεορασης θα χρειαστεις ενα minijack, που θα το συνδεσεις στην εξοδο της καρτας ηχου , σε ένα scart που θα το συνδεσεις στην τηλεοραση σου κ θα εισαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα πιο πανω, μιλαμε για καλωδιο dvi->hdmi, με το οποιο αντικατεστησα το d-sub. H καρτα γραφικων εχει μόνο dvi.

Ωστε για να εχω ηχο απ τα ηχειακια της τηλεορασης, ο μόνος τροπος πλεον ειναι με ανταπτορα miniJack->scart?

Yπαρχει τετοιο πραγμα?

Link to comment
Share on other sites

To πιθανοτερο ειναι να βρεις καλωδιο απο scart -> RCA και μετα απο RCA --> minijack με μια μουφιτσα. Πηγαινε σε ενα καταστημα με ηλεκτρονικα ειδη κ πες τι θελεις να κανεις κ θα σου δωσουν αυτα που χρειαζεσαι

Link to comment
Share on other sites

1. Μπορεις να μου πεις γιατι πλεον δεν ακουγεται ηχος με απευθειας συνδεση του miniJack απ τη soundcard στη τηλεοραση?

2. Και αλλη μια ερωτηση, εστω οτι παιρνω το καλωδιο που μου λες, υπαρχει τροπος διακλαδωσης ωστε να εχω ταυτοχρονη συνδεση και με εξωτερικα ηχεια και με τα ηχεια της τηλεορασης, ωστε να επιλεγω καθε φορα απο που θα ακουω τον ηχο?

3. Οσο για την εικονα, αυτη φαινεται πιο ανοιχτοχρωμη, ενω σε καποιες αναλυσεις(καποιες απ τις υψηλοτερες) η εικονα τρεμει... Αυτο αφειλεται στο οτι η τηλεοραση μου ειναι hd ready και οχι full hd?

4. Eπισης εχω προβλημα με το Remote Desktop Connection... Ο ελεγχος του πισιου κυριολεκτικα σερνεται. Εχει σχεση το hdmi?

Link to comment
Share on other sites

1. Που συνδεεις το minijack που φευγει απο τον υπολογιστη??

2.Υπάρχει, απλα θα παρεις ενα minijack splitter

3. Καλο ειναι η αναλυση που θα βαζει να παιζει η τηλεοραση να ειναι 1280 Χ 720

4.Δεν εχω ιδεα, αλλα πολυ αμφιβαλω να εχει σχεση το HDMI

Link to comment
Share on other sites

1 Για να μου κανεις τετοια ερωτηση σημαινει οτι δεν με εχεις παρακολουθησει ως τωρα. Παω παλι λοιπον να στα πω απ την αρχη:

Ως τωρα ειχα συνδεση d-sub, το γνωστο μπλε καλωδιο για την εικονα.

Για τον ηχο χρησιμοποιουσα ενα miniJack, απ την ΟnBoard ή την pci soundcard-->στην αντιστοιχη οπη της τηλεορασης.

Τωρα που πηρα το dvi-hdmi και αντικατεστησα το d-sub, δεν υπαρχει ηχος απ τα ηχεια της τηλεορασης. Αν ομως συνδεσω το miniJack με εξωτερικα ηχεια, τοτε εχω κανονικα ηχο.

2. Δηλαδη ετσι ο ηχος θα ακουγεται ταυτοχρονα και στα εσωτερικα και στα εξωτερικα ηχεια?

3. Ναι, αυτη ειναι μια καλη αναλυση που δεν τρεμει, αλλα εχει ενα προβλημα, η αριστερη πλευρα "φαγωνεται"... Μπορω να κεντραρω την εικονα?

Βασικα επειδη ειμαι σε καποια αποσταση και θελω να βλεπω καθαρα, προτιμω την 800Χ600 αλλα ουτε κι αυτη με ικανοποιει γιατι η εικονα ειναι μικροτερη απ το περιγραμμα της οθονης της τηλεορασης, δηλ. εχει μικρα κενα στα περιθωρια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.