Jump to content



HDMI στο PC


jose

Recommended Posts

1. Σε ακουω πολυ καλα, αυτο που σε ρωταω ειναι σε ποια οπη το συνδεεις, διοτι οπη minijack line in σε τηλεοραση δεν εχω δει...εκτος βεβαια αν εχει η δικια σου

2.Αν ειναι ανοιχτες κ οι 2 συσκευες μπορει να ακουγεται κ ταυτοχρονα

3. Αφου ειναι HD ready η τηλεοραση σου θα παιξεις στα 1280Χ720 και μετα απο τις ρυθμισεις της τηλεορασης θα προσπαθησεις να τη φερεις την εικονα να ταιριαζει οσο πιο καλα γινεται

Link to comment
Share on other sites

1. Δε νομιζω οτι ειναι κατι ιδιαιτερο. Ολες οι lcd τηλεορασεις εχoυν οπη για τον ηχο.

Η δικια μου ειναι μια Sony που την πηρα πριν 2 χρονια.

Tο ερωτημα ειναι: Γιατι σταματησε ξαφνικα να ακουγεται ο ηχος του πισιου απ τα ηχειακια της τηλεορασης με το που αντικατεστησα το d-sub με dvi->hdmi?

3. Οπως ειπα, προτιμαω την 800Χ600 για να μη ζοριζoμαι, ωστοσο και στις δυο περιπτωσεις η εικονα δεν ειναι κεντραρισμενη, μπορεις να μου πεις πως γινεται να τη κεντραρω? Μεσω του λογισμικου της Ati?

Link to comment
Share on other sites

1.Μαλλον το συνδεεις στην εισοδο του μικροφωνου...

Κανονικα θα επρεπε να παιζει οπως κ πριν.Τσεκαρε ξανα το καλωδιο

3. Λογικα μπορεις να το κανεις απο τις ρυθμισει της τηλεορασης

Link to comment
Share on other sites

1. Οχι παιδι μου... δεν ειναι εισοδος μικροφωνου.

Μολις κοιταξα το manual της τηλεορασης. Αν θες να βρω και να σου βαλω image.

Ωστε κανονικα θα επρεπε να παιζει οπως και πριν ε... γιατι δεν το λες τοση ωρα?

Δυστυχως ομως δεν παιζει...

Να σε ρωτησω κατι? Εσυ εχεις lcd?

3. Υπαρχει ρυθμιση της τηλεορασης που κεντραρει την εικονα?

EDIT

Τελικα, διαβαζοντας προσεκτικα το manual της τηλεορασης καταλαβα τι συμβαινει.

Αν επιλεξεις τη συνδεση hdmi τοτε υπαρχουν απο κατω 2 οπες R+L στις οποιες συνδεεις καλώδιο ηχου.

Νομιζω οτι εχω τετοιο καλωδιο, οποτε παω να δω...:)

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι εχω LCD Philips και η δικια μου καθως κ οσες αλλες εχω δει δεν εχουν line in mini jack... Αν εχει η δικια σου τοτε πασο...

3.Για να την κεντραρει δεν νομιζω να υπαρχει, ομως μπορει να βγαλεις ακρη με τις ρυθμισεις που κανουν την εικονα 16:9 , 4:3 κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλαμε για ρυθμισεις τυπου 16:9 ή 4:3.

Να σου πω οτι με την προηγουμενη d-sub συνδεση υπηρχαν για την εικονα του πισιου διαθεσιμα 2 modes οθονης, το κανονικο(16:9) και το 4:3 οπου εβλεπες μεν την εικονα κανονικη χωρις τη παραμορφωση του wide, αλλα και με κενα αριστερα-δεξια.

Το κεντραρισμα της εικονας τωρα που με απασχολει, πιστευω οτι μπορει να ρυθμιστει απ το λογισμικο(drivers) της καρτας γραφικων.

Η τηλεοραση μου ειναι, οπως ειπα, 2 ετων οποτε η δικη σου πρεπει να ειναι ακομα παλιοτερη ή δεν πρεπει να εχεις μεγαλη πειρα στο θεμα για να νομιζεις οτι οι lcd τηλεορασεις δεν εχουν υποδοχη καρφι για τον ηχο. Την τηλεοραση μου (Sony Bravia) την ειχα παρει τοτε 800, σημερα κανει <500.

Συνδεση πισιου με τη τηλεοραση εκανες ποτέ?

Τελικα δεν το εχω το καλωδιο που χρειαζομαι, θα παω να αγορασω αυριο αλλα δεν καταλαβαινω γιατι το hdmi χρειαζεται δεξι/αριστερο τη στιγμη που το d-sub δεν χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.