Jump to content



Q9300 Overclocking Help!!


ntinos7

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους!θα ηθελα να με βοηθησετε να υπερχρονισω τον επεξεργαστη μου!κατι εχω καταφερει μεχρι στιγμης..απο 2.5Ghz που ηταν μαμα τον εφτασα στα 2.8Ghz. Οταν παω να τον ανεβασω κι αλλο ο υπολογιστης κανει boot failure.Μαλλον πρεπει να φταινε οι ρυθμισεις στα bios και πιο συγκεκριμενα στα voltage του επεξεργαστη.Ειμαι αρχαριος ακομα γι'αυτο καθε βοηθεια θα την εκτιμουσα.Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα.

Οριστε και τα τεχνικα χαρακτηριστικα του PC:

CPU:Intel core 2 Quad 2.5 45nm 6 Mb L2 cache

CPU Cooler:Zalman CNPS7000C-Cu

Mobo:Gigabyte EP43C-DSE Ultra durable 2

VGA:Sapphire 4870 512 Mb GDDR5

RAM:Corsair 2x1GB DDR3 1600Mhz XMS3 Dual Path Heat Exchange

Τροφοδοτικο:Thermaltake TR2-500W

Κουτι:Thermaltake Soprano

Link to comment
Share on other sites

για idle ειναι αρκετα υψηλες.Πιστευω οτι αν τρεξεις το orthos για καποιες ωρες θα ανεβουν πολυ οι θερμοκρασιες.Ο δικος μου στο συστημα της υπογραφης ανεβαζει με 6ωρο ορθος 54-55 βαθμους και idle 36-37, μιλαμε παντα για πυρηνες.Με τι μετρας?Μετρα με core temp για περισσοτερη σιγουρια και δες λιγο την ψυκτρα σου και τις στροφες της ή και την κυκλοφορια αερα γενικα.Μηπως ο ανεμιστηρας της cpu ειναι σιλεντ mode ας πουμε

η ψυκτρα σου εχει ρυθμιστη ταχυτητας ανεμιστηρα διαβαζω στο eshop .κοιτα το λιγο και πες μας γιατι με αυτες τις θερμοκρασιες που εχεις ηδη δε πρεπει να ανεβασεις αλλο τον επεξεργαστη

Link to comment
Share on other sites

μετρησα με core temp,με speed fan και με real temp!η ψυκτρα δουλευει στις 2700rpm.αλλα ολα μου βγαζουν τα ιδια!

δεν το εχω βαλει το converter!

ουτως η αλλως και αν δοκιμασω να τον ανεβασω μου κανει bootfailure

και δεν ξεκιναει

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.