Jump to content



Προσθήκη μέσω κοντρόλερ σάτα υποδοχών


sosna

Recommended Posts

Έχω την Άσους P5K SE που έχει 4 sata II υποδοχές.Ήδη πάνω έχω ένα σάτα dvd κ 3 σκληρούς που τις καλύπτουν όλες.

Επειδή θέλω να προσθέσω έναν ακόμα σκληρό ποιό σάταΙΙ κοντρόλερ θα με προτείνατε?

Να υπογραμμίσω οτι δεν με ενδιαφέρει το raid.Απλά χρειάζομαι 2 τουλάχιστον αάταΙΙ υποδοχές.

Σχετικά με το κόστος δεν θα ήθελα να ξεπερνά το 50άρικο(αν γίνεται),απλά με ενδιαφέρει να είναι ποιοτικό-αξιόπιστο.

ευχαριστώ Νάσος

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα κ εγκατέστησα αυτόν που πρότεινε ο papatsonis.Το θέμα είναι οτι παρότι έχω συνδέσει τον σκληρό δεν μου τον αναγνωρίζει καθόλου.Πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση στο bios ή είναι θέμα της μητρικής που έχει μόνο 4 σάτα -Asus P5K SE-?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πέρασα τους ντράιβερς (αυτόματα,με σύνδεση με το νέτ) κ τον βλέπει.Πάλι όμως δεν μου τον εμφανίζει μαζί με τους υπόλοιπους σκληρούς.

d2690.jpg.xs.jpg

τον δείχνει σαν SCSI συσκευή όμως,γιατί?

Link to comment
Share on other sites

Στην κάρτα έχω συνδέσει τον 640άρη,ο οποίος είναι άδειος-καινούργιος.

Όταν με ρωτάς ''στο Scsi και Raid controller τι έχει μέσα?'',προσωπικά δεν επέλεξα πουθενά να είναι scsi,ούτε ασχολήθηκα καθόλου με το raid.Απλά ήθελα να βάλω πάνω τον σκληρό αυτό (τον 640άρη) αφού πια δεν είχα άλλες σάτα θύρες.

Επίσης αν τελικά καταφέρω να τον λειτουργήσω θα υπάρξει πρόβλημα αν στον δίσκο που έχω συνδεδεμένο πάνω βάλω λειτουργικό(εννοώ αν θα έχει μειωμένη ταχύτητα)

Link to comment
Share on other sites

Έβαλες μια κάρτα στο pc και και το pc την έχει στο device manager. Δεν έχει ρόλο τι επέλεξες, γιατί δεν έχεις επιλογή. Οι Sata είναι scsi/raid controller, έτσι τους βλέπουν τα XP.

Οπότε εκεί μέσα πρέπει να έχει την κάρτα σου.

O δίσκος σου δεν φαίνεται γιατί δεν έχει partition...

Για την ταχύτητα, θα έλεγα να προτιμήσεις τον intel, αν και δεν θα δεις καμιά τρομερή διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τι πρέπει να κάνω ακριβώς?

Να τον κάνω παρτίσιον?Κ γιατί χρειάζεται αυτό?

έντιτ:με το παρτίσιον μάλλον εννοείς διαμόρφωση,αλλά από τη στιγμή που δεν τον βλέπω διαθέσιμο πως θα το κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μου βγάζει την επιλογή που μου λες,στη λίστα με τους άλλους δηλαδή.Τι άλλο μπορώ να κάνω?

sd1962.jpg.xs.jpg

έντιτ:τελικά τα κατάφερα.

Σε υπέρ ευχαριστώ για τον χρόνο κ τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Πες μας τι ήταν τελικά. Μήπως ήθελε κάποιο AHCI/Raid driver?

Είπε ότι πέρασε τους drivers μέσω νέτ, κανονικά όμως θα έπρεπε να υπάρχει σιντί με drivers και βιβλιαράκι οδηγιών μέσα στο κουτί...

Link to comment
Share on other sites

Ναι παίδες αρχικά ήθελε τους οδηγούς της συσκευής κ μετά απλά να διαμορφώσω τον σκληρό.Μετά από μία επανεκκίνηση δούλεψε.Απλά δεν είχα ξανακάνει κάτι αντίστοιχο οπότε στην αρχή είχα χαθεί.

Το πανέξυπνο e-shop στη συσκευασία δεν συμπεριελάμβανε ούτε οδηγίες ούτε σιντί ούτε οτιδήποτε.Βέβαια 24 ευρά έδωσα τι περίμενα,γαμπρό με μάτια?

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι και οι bulk (χύμα, χωρίς κουτί) εκδόσεις συνοδεύονται από cd... Η κάρτα που πήρες είναι bulk ή retail;

Πάντως drivers, manual ή ό,τι άλλο χρειαστείς μπορείς να το βρεις από τη σελίδα του κατασκευαστή : http://www.sweex.com/service.php?sectie=drivers.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.