Jump to content



X38 ή P45???


Jim@kiS

Recommended Posts

  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply
Γιατι αυτα που εχω 8α παει στο 2ο pc μου που εδωσα πισω την mobo...Και οσο για ο/c 8α γινει οσο πανε και οι ram k ο Q6600....:nerd:

μην περιμενεις σε καμια περιπτωση περισσοτερο OC potential λογω αλλαγης Chipset.Πιο πιθανο να σε κοβει ο ιδιος και οχι το chipset.

θα σου προτεινα να δωσεις οτι εχεις,να παρεις ενα φτηνο Phenom-ακι και να δωσεις κατι παραπανω για να πας για ι7.

Link to comment
Share on other sites

Τοσο καλοι ειναι οι ι7?:secret:Οποτε κραταω λεφτα για Ι7...Αλλα αφου 8α εχω τοσο φ8ινη mobo για ι7 δεν 8α ειναι στο ιδιο επιπεδο με το να παρω ενα καλο χ48??? Η ακομα ειναι καλητερος ο ι7?

:slap:

στο λεμε γιατι ειπες οτι θα το κρατησεις καιρο.

σε 2-3 χρονια πιθανον να μη εχεις πολλες επιλογες αναβαθμισης σε 775,ενω σε i7 θα εχεις πληθωρα επιλογων.

oi Foxconn που χει στο Πλαισιο @170 ευρω ,ειναι αψογες για τα χρηματα που ζητανε.

Link to comment
Share on other sites

Τοσο καλοι ειναι οι ι7?:secret:Οποτε κραταω λεφτα για Ι7...Αλλα αφου 8α εχω τοσο φ8ινη mobo για ι7 δεν 8α ειναι στο ιδιο επιπεδο με το να παρω ενα καλο χ48??? Η ακομα ειναι καλητερος ο ι7?

:slap:

συγκρινεις ανομια πραγματα !:wall:

Link to comment
Share on other sites

να πω και ΄γω τη γνόμη μου αφού από maximus 2 formula (p45) Πήγα σε rampage formula (x48)...Έχουν κάπου 20€ διαφορά..Άμα θες CF πας σε rampage αλλά νομίζω δεν αξίζει τόσο...Καλύτερα να αλλάξεις κάρτα γραφικών σε μία ποιο δυνατή όταν πάψει να σε καλύπτει αυτή που έχεις..

Άρα εγώ σου λέω να πας σε maximus 2 formula..πραγματικά είναι κορυφή η Mobo!!!Εμένα τα έπαιξαν τα slot της μνήμης γιατί έδωσα 3volt αλλά μάλλον ήταν μούφα το κομμάτι μου..Πάντως θα άλλαζα την rampage Μου για μία maximus 2 formula...ήταν πραγματικά τρελό mobo....Δεν νομίζω να βρείς κάτι καλύτερο σε p45...ASUS-P45-Σχετικά καινούργιο (ήταν το Last p45 που έβγαλε η asus σε ddr2 άμα θυμάμαι καλά..)= Τοp...

Δεν είμαι πλασιέ της asus ή της maximus όσο περιέργο και αν ακούγεται με αυτά που είπε αλλά πραγματικά εμένα με υπερ-ευχαρίστησε ο εξοπλισμός και οι δυνατότητες!!!

Τώρα για να πάς σε i7 αλλάζεις cpu-mobo-ram γενικά σύστημα...Ή περιμένεις μέχρι λίγο μετά το καλοκαίρι να μαζέψεις και χρήματα και να δώσεις και λίγο χρόνο στην πλατφόρμα να μεγαλώσει ή πας για maximus 2 κατα τη γνώμη μου..

Link to comment
Share on other sites

Περισσοτερο αξιζει να δωσεις 500+ για καινουργια παρα 400 για παροχημενο. Σιγουρα το αρχικο κεφαλαιο ειναι μεγαλυτερο αλλα σαν λυση εχει πολλη μεγαλυτερη ζωη αρα και πιο οικονομικο...Κρατα τα σκηνικα σου και σε ενα μηνα που θα εχεις μαζεψει την διαφορα κανεις την κινηση.

Διαφορα απο p35 σε p45 δεν θα δεις τεραστια, αν και το p45 ειναι πιο κρυο λογω μικροτερου process, αλλα σε καμια περιπτωση δεν δικαιολογει τα λεφτα που θα δωσεις. Ποσο μαλλον δε που ο q6600 δεν 500αριζει, ειναι σαν να παιρνεις evoIX και να το θελεις για την πολη..

Στο πισω μερος του μυαλου σου εχε το εξης, ή παιρνω κανουργια υλικα ή δινω μεχρι 200Ε για ram κ μομπο για 775 πλατφορμα.

Link to comment
Share on other sites

μα 200€ θα δώσει για board και είναι έτοιμος... αλλιώς πάει για 500+++ σε άλλο σύστημα σχεδόν από την αρχή...γενικά αλλάζει όλο τον βασικό εξοπλισμό...cpu-ram-mobo...

με τον q6600 μπορεί να παίξει 460-470χ9 ή 500+χ8... ανάλογα και τα κομμάτια πάντα..Εγώ τον είχα 467χ9 24/7...

Link to comment
Share on other sites

Μα και παλι για EOL socket γιατι να δωσεις τοσα?

Αφου ετσι και αλλιώς μονο σε bench θα δει διάφορες, ας μην πουμε για real life...

Εκτος αν του χρειάζεται ο quad για επαγγελματικές εφαρμογες...εκει παω πάσο...

Link to comment
Share on other sites

μα με την ίδια λογική μπορούμε να πάρουμε όλοι έναν 8400 και να είμαστε οκ γιατί διαφορές δεν υπάρχουν πουθενά....

Συμφωνώ πως δεν υπάρχει λόγος να αλλάξει mobo αφού η παλιά δουλεύει αν δεν θέλει να κάνει o/c ή xtreme o/c ή δεν τον καλύπτει ο εξοπλισμός της παλιάς....

Αφού θέλει να δώσει όμως χρήματα για νέα mobo καλύτερα να δώσει 200€ και να πάρει κάτι πολύ καλό παρά 120-150 για κάτι όχι και τόσο ''turbάτο΄΄...

Όσο για το real life νομίζω πως ο q6600 είναι πολύ καλύτερος από όλες τις απόψεις από τον e6600 και το δείχνει... Δεν κάνω καν λόγο για multitasking...ένα autocad να θες να τρέξεις πχ βλέπεις διαφορά...

Τώρα λόγος για upgade δεν υπάρχει...

Αυτό που λέω είναι να μαζέψεις χρήματα και το καλοκαίρι προς το τέλος να πάς σε ι7 πλατφόρμα με καλές ram και mobo.....Εκτώς αν πια θές να πάρεις mobo για 775 οποσδίποτε οπότε Maximus 2 χωρίς σκέψη..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για αρχη λεω ενα ΜΕΓΑΛΟ ευχαριστω σε ολους σας που με βοη8ατε...Στην συνεχεια λεω οτι παρηγγειλα την XFX 4890 1gb οποτε για αρχη εφυγαν 200 και κατι αλλα τα 400 για mobo και ram το εχουμε ακομα....Τωρα εγω σκεφτομαι οτι αν παω σε I7 8α πρεπει να παρω psu γιατι εχω ενα 600 hec και παω και σε full tower γιατι εχω το armor junior....;)Οποτε...λετε να εχω προβλημα με αυτα??Εψαξα για mobo i7 και μου γυαλισε μια foxxcon 230 ευρο και μετα παμε σε asus p6t τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

το τροφοδοτικό είναι 600watt??αν ναι μην σκάς κρατάει..εγώ με 400άρι zalman έκανα θαύματα..και το κουτί δεν έχει θέμα για αρχή...αυτά τα αλλάζεις όταν βρείς..Καλές οι Foxxcon αλλά εγώ λέω asus...δεν αλλάζω όνομα στο Mobo..

Link to comment
Share on other sites

Ναι...να το θεσω αλλιως :p

Foxconn designs and manufactures several different motherboards, with many being sold to OEM distributors such as Dell, HP and Sony. Starting in 2003 the company has produced retail boards under its own brand name. Foxconn also makes PGA/ZIF sockets used by other OEMs such as ASUS

http://en.wikipedia.org/wiki/Foxconn

Ας πουμε ''μαρκα'' πληρώνεις ;)

Link to comment
Share on other sites

και οι 2 μια χαρά είναι για τα λεφτά τους. Την asus την P6T (όχι την SE) την είδα την προηγούμενη βδομάδα σε μηχάνημα φίλου. Μια χαρά μου φάνηκε, αν εξαιρέσεις μια ασυμβατότητα με τις Diablo που λύθηκε με την μία με bios update. Όποιοα και να πάρεις, μια χαρά θα είσαι ;) α,και RAM να πάρεις τις OCZ 3X2gb 1600mhz, τσάμπα στα 95 ευρώ!

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγω αυτες τις ram ελεγα και στην foxxcon που εχει μονο τρια slot για ram 8α τις ερ8ουν κουτι!!!:tongue:Το 8εμα εινια μην κανω καμια μαμακια με την mobo και χτιπαω το κεφαλι μου μετα γι αυτο σας ρωταω....μεχρι 250 ευρο 8α δωσω για mobo και πρεπει να βρω το οτι καλητερο..:crazy:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.