Jump to content



Βάψιμο και τρύπες σε m/b tray από Mirage 62?..


kbilly13

Recommended Posts

Ξέρει κανείς αν μπορεί να βαφτεί το m/b tray απο το συγκεκριμένο "κουτάκι" και αν μπορούν να ανοιχτούν κάποιες τρύπες για τα καλώδια?

Υλικό κατασκευής ατσάλι με mirror finish...

Mία εικόνα για να δείτε περίπου πως είναι..

mbtray.jpg

Δεν με πειράζει αν θα γίνει "mat" , και μπορώ να το κάνω μόνος μου με κάποιο συγκεκριμένο spray?

ή να το πάω καλύτερα σε κανα φανοποιό?

Επίσης άκουσα ότι κοβουν μέταλα με laser.. ξέρει κανείς κάτι? ΠΟΥ να το πάω κτλ?

Αυτή τη φορά θα δώσω ιδιαίτερη έμφαση στην εμφάνιση, και ως εικόνα έχω ένα τελείως μαύρο κουτί (μέσα-έξω) και μαύρα sleeved καλώδια - δεν θέλω να φαίνεται τίποτα χρωματιστό εκτός τον πράσινο φωτισμό με leds..

ΤΗΑNKS!

Link to comment
Share on other sites

Τις τρύπες μπορείς να τις κάνεις με σέγα ή dremel..¨Οσο για το βάψιμο,είναι καλύτερη η ηλεκτροστατική,γίνεται και με σπρέι αλλά το αποτέλεσμα δεν είναι σίγουρο ότι θα είναι το καλύτερο,αν και με λίγη προσοχή και τα κατάλληλα υλικά όλα γίνονται..Δες και αυτόν τον οδηγό:http://www.slizone.com/object/slizone_cmg_part2.html ;).

Link to comment
Share on other sites

Aπό εργαλεία δεν έχω τίποτα και δεν νομίζω να μπορέσω να κάνω αυτή τη δουλειά μόνος μου

Σκέφτηκα επίσης να καλύψω τον χώρο που περισσεύει από το motherboard με ηχομονωτικό (μαύρο) και να μου δώσει το αποτέλεσμα το θέλω, ως απλή λύση. Ετσι μένει το πίσω (εσωτερικό) μέρος..

Θα μπορούσα να κάνω κάποια "αρκουδιά", να βάψω μόνος μου κάποια λίγα κομμάτια που θα φαίνονται και τα pci brackets? Υπάρχει τίποτα καμμιά ειδική μπογιά έστω και με πινελάκι? Ο φωτισμός δεν θα είναι πολύ έντονος απλά δεν θέλω να γυαλίζει και να αντανακλάει

Όσο για τις τρύπες ίσως και να τις αποφύγω γιατί τα καλώδια θα είναι full sleeved αυτής της μορφής (σε 24πινο, pci-e, sata κτλ..) και δεν νομίζω ότι θα φαίνονται άσχημα.. (αυτά παρήγγειλα)

murderbox-fc-08.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aπό εργαλεία δεν έχω τίποτα και δεν νομίζω να μπορέσω να κάνω αυτή τη δουλειά μόνος μου

Σκέφτηκα επίσης να καλύψω τον χώρο που περισσεύει από το motherboard με ηχομονωτικό (μαύρο) και να μου δώσει το αποτέλεσμα το θέλω, ως απλή λύση. Ετσι μένει το πίσω (εσωτερικό) μέρος..

Θα μπορούσα να κάνω κάποια "αρκουδιά", να βάψω μόνος μου κάποια λίγα κομμάτια που θα φαίνονται και τα pci brackets? Υπάρχει τίποτα καμμιά ειδική μπογιά έστω και με πινελάκι? Ο φωτισμός δεν θα είναι πολύ έντονος απλά δεν θέλω να γυαλίζει και να αντανακλάει

Όσο για τις τρύπες ίσως και να τις αποφύγω γιατί τα καλώδια θα είναι full sleeved αυτής της μορφής (σε 24πινο, pci-e, sata κτλ..) και δεν νομίζω ότι θα φαίνονται άσχημα.. (αυτά παρήγγειλα)

Για τα κοψίματα υπάρχουν κάποια μαγαζιά που μπορούν να σου κάνουν τη δουλειά,δεν ξέρω συγκεκριμένα ονόματα/διευθήνσεις κλπ αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος πως κάποιος άλλος εδω μέσα θα ξέρει.Επίσης καλύτερα θα ήταν οι τρύπες να γίνουν σε τέτοια σημεία ώστε να καλύπτονται απ'την m/b όταν είναι βιδωμένη πάνω στο m/b tray(τα καλώδια θα είναι λίγο λυγισμένα).Έτσι θα έχεις οπτικά τέλειο αποτέλεσμα;).¨Οσο για το βάψιμο,είναι καλύτερα να πας τα κομμάτια που θέλεις να βάψεις για ηλεκτροστατική (ματ) και να υσηχάσεις;).Βέβαια μπορεί να είναι ακριβή (70-80ε) αλλά εάν αναλογιστείς ότι για να κάνεις σωστή δουλειά με σπρέυ(με πινέλα δεν το συζητάμε καν) χρειάζεσαι μάσκες,γυαλόχαρτα,αστάρι,βαφές κλπ που βγαίνουν γύρω στα 40ε+τις πάρα πολλές ώρες που χρειάζεται να ασχοληθείς και το ότι δεν είναι και σίγουρο το αποτέλεσμα (από πλευράς εμφάνισης) τότε η ηλεκτροστατική φαντάζει πολύ καλή λύση..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά

όντως αυτά είναι τα καλώδια και θέλει κάμποση δουλίτσα βέβαια αλλά αξίζει τον κόπο

Δεν θα τις κάνω μέσα από το m/b τις τρύπες, θέλω να φαίνονται έστω λίγο.. τόσο κόπο θα κάνω

όσο για τη βαφή και τις τρύπες θέλει όντως "ειδικό" για να γίνει σωστή δουλειά, και έτσι θα γίνει

thanks και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να γίνουν πρώτα τα κοψιματα, τα βαψιματα, να έρθουν τα καλώδια απ'όξω, να γίνει το sleevάρισμα (ένα-ένα καλώδιο.. πακέτο αλλά δεν πειράζει) και μετα θα ανεβάσω φωτο

Κουτί είναι το mirage 62 και πιστεύω θα δώσει πολύ καλό (και "καθαρό") αποτέλεσμα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.