Jump to content



Αγορα διαδρομου γυμναστικης


KoMM

Recommended Posts

στον διαδρομο δεν τρεχεις.πηδας στην ουσια σε ενα κινουμενο εδαφος

ψιλοδιαφωνω αλλα δεν εχει και νοημα.

Ουτως η αλλως το διαδρομο το χρησιμοποιω οπως ανεφερα και πιο πριν για πολυ γρηγορο περπατημα(ενα-δυο κλικ πριν το αγωνιστικο βαδην *1) και οχι τρεξιμο.

Αν δεν προσπαθησεις να "κινηθεις" προς τα μπροστα θα παθεις ο,τι επαθε ο συμπαθης εγxρωμος στα funny picures (gif-ακι ηταν) .Aν παλι προσπαθεις να "κλεψεις" χιλιομετρα πηδωντας πιο ψηλα-εντονα ειναι γιατι κυνηγας χιλιομετρα και οχι χρονο *2.Για μενα μενα περπατημα και παλι περπατημα οσο πιο ζωηρα μπορεις και κανε συγκεκριμενη διαρκεια ..οχι χιλιομετρα.Αν το κανεις 5-10 λεπτα δε προκειται να σου προσφερει τιποτα περα απο το να ανεβασεις παλμους.Ιδιως αμα αθλησε λιγο παραπανω περα απο το γυμναστηριο παιζωντας καμμια μπαλα-μπασκετ.)

*1 Η λεξη αγωνιστικο πριν το βαδην μπηκε για να φανει το γρηγορο του περπατηματος.Δε παμε και βολτα στο παρκο.

*2 Δεν εννοω σε ποση ωρα 8α βγαλεις συγκεκριμενα χιλιομετρα.Εννοω να κατσεις πχ 40 λεπτα-αν πας για ζωηρο περπατημα- ανεξαρτητως του ποσα χιλιομετρα θα βγαλεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν το ζητούμενο είναι να προπονείσαι για αγώνες δρόμου ο διάδρομος δεν κάνει.

Αν όμως τον χρησιμοποιείς για να ανεβάσεις τους καρδιακούς παλμούς, περπάτα, τρέξε, πήδα, σύρσου, γλήστρα, δεν έχει διαφορά.

Προσωπικά χρησιμοποιώ ποδηλατικό προπονητήριο, στο οποίο έχω βιδώσει το συνταξιοδοτημένο κουρσακι μου.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά χρησιμοποιώ ποδηλατικό προπονητήριο, στο οποίο έχω βιδώσει το συνταξιοδοτημένο κουρσακι μου.

Πως μπορείς ρε Γιάγκο; Είχα δανειστεί ένα τέτοιο προπονητήριο κι έβαλα το ποδήλατο πάνω, αλλά το βρήκα αφόρητα βαρετό. Ακόμα και ταινία είχα βάλει αλλά δε μπορούσα. Στα περίπου 40-45χλμ σταμάτησα γιατί είχα βαρεθεί τη ζωή μου. Άσε που έχασα και 3 κιλά από τον ιδρώτα!

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορείς ρε Γιάγκο; Είχα δανειστεί ένα τέτοιο προπονητήριο κι έβαλα το ποδήλατο πάνω, αλλά το βρήκα αφόρητα βαρετό. Ακόμα και ταινία είχα βάλει αλλά δε μπορούσα. Στα περίπου 40-45χλμ σταμάτησα γιατί είχα βαρεθεί τη ζωή μου. Άσε που έχασα και 3 κιλά από τον ιδρώτα!

Μπρος στο να μην κάνω καθόλου όταν έχει παλιόκαιρο, η δεν έχω χρόνο, βάζω ταινία και γυρνάω με καμιά 100στη, γιατί είναι ανεμιστήρας και παραπάνω βουίζει η πολυκατοικία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Είμαι κι εγώ στο ψάξιμο αυτο τον καιρό για έναν οικονομικό διάδρομο τρεξίματος.

Εχω δοκιμάσει κάποια μοντέλα στα Xtreme Stores στην Μεσογειων και στο

Bodybuilding Club που είναι λίγο παρακάτω. Τα York και τα PROFORM που μου

αρέσουν έχουν λίγο τσιμπημένες τιμές.

Πριν λίγες μέρες βρήκα και αυτό το άρθρο στην fcom.gr με τα καλύτερα μοντέλα

του 2011: Καλύτεροι ηλεκτρικοί διάδρομοι 2011

Αυτα τα αποτελεσματα ειναι απο την ΤreadmillDoctor.com και πραγματικα η ιστοσελιδα

τους εχει πολυ ενδιαφερον.Κανουν αξιολογηση σε διαδρομους

Treadmill - Elliptical Reviews, Service, & Parts : Treadmill Doctor

Βεβαια ειναι τοσα τα μοντελα που πελαγωσα και πάλι είμαι στο 0

Aπο θεμα αντιπροσωπειων απο την ερευνα μου εχω καταληξει στις εξης

Εxtreme stores - Proform

Bodybuilding Club - York

Leos - Kettler

Mekma - Reebok

Eldico - AMILA

Φαίνονται να είναι οι πιο μεγαλες εταιριες

Link to comment
Share on other sites

Ο κανόνας θέλει, οι διάδρομοι που αγοράζουμε για το σπίτι να γίνονται κρεμάστρες ρούχων.

Μεγαλύτερο όφελος θα έχεις αν γραφτείς σε κάποιο γυμναστήριο, όπου τα οπτικά ερεθίσματα του περιβάλλοντος χώρου αυξάνουν το κίνητρο για άθληση γεωμετρικά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα στο γυμναστήριο η ατμόσφαιρα είναι καλύτερη και η προπόνηση πιο αποδοτική.

Γιατι βλεπεις τους αλλους και προσπαθείς περισσότερο. Δυστυχώς, όμως, το κοντινότερο

γυμναστήριο είναι 15-20 λεπτά από το σπίτι μου και είναι δύσκολο να πηγαίνω συχνά.

Αν σχολάς 8 το βράδυ, τι να προλάβεις... Αλλωστε τα εξοδα του διαδρόμου θα τα μοιραστω

με τις αδερφες μου. Οπότε θα μου βγει γυρω στα 350 Euro.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Διάβασα τα σχόλια για τον ηλεκτρικό διάδρομο και ρώτησα ένα γυμναστή. Η απάντηση για άσκηση με τον διάδρομο στο σπίτι είναι ότι, δεν σε νοιάζει τι καιρό κάνει (πολύ βασικό), τρέχεις με σταθερή ταχύτητα που την ορίζεις εσύ και σε αντιστοιχία με τον καρδιακό ρυθμό σου (δεν σταματάς ή αλλάζεις ρυθμό κατά την διάρκεια της άσκησης) και μπορείς να γυμναστείς όποτε θέλεις χωρίς να περιμένεις να "αδειάσει" διάδρομος στο γυμναστήριο. Στην τελική μπορεί στο γυμναστήριο να έχεις παρέα (και να έχεις τον αθέμιτο ανταγωνισμό με τους γύρω σου) αλλά στο σπίτι μπορείς να κάνεις όποτε μπορείς. Έψαξα στο internet και βρήκα διάφορους. Μου άρεσαν οι Reebok fitness και οι Spirit fitness που μου φάνηκαν οι πιο αξιόπιστοι.

Διάδρομοι

Διάδρομοι

Διάδρομοι

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

γράφω εδώ γιατί είδα ότι υπάρχουν και παλιότερα posts για αγορά διαδρόμου. Ενδιαφέρομαι για αγορά καλού διαδρόμου επειδή ασχολούμαι με το τρέξιμο και έχω καταλήξει σε αυτόν. 

https://www.skroutz.gr/s/8084220/Toorx-TRX-Marathon.html

 

Πιστεύετε ότι αξίζει τα λεφτά του ή να πάω σε άλλη λύση?

Link to comment
Share on other sites

Αν και η άποψη μου από το πάρα πάνω ποστ δεν αλλάζει,  μια φίλη που ασχολείται χρόνια με το τρέξιμο πιστεύει ότι ο skillmill είναι μακράν ότι καλύτερο έχει εφευρεθεί. Φαντάζομε σαν καινούρια εφεύρεση  δεν θα είναι φτηνό

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 6/3/2011 at 8:52 PM, ΓιαγκΤ said:

Ο κανόνας θέλει, οι διάδρομοι που αγοράζουμε για το σπίτι να γίνονται κρεμάστρες ρούχων.

Μεγαλύτερο όφελος θα έχεις αν γραφτείς σε κάποιο γυμναστήριο, όπου τα οπτικά ερεθίσματα του περιβάλλοντος χώρου αυξάνουν το κίνητρο για άθληση γεωμετρικά.

 Πολυ σωστα. Και εγω αλλα και φιλοι μου, εχουμε ξοδεψει κατα καιρους σεβαστα ποσα για οργανα, πολυοργανα, διαδρομους κτλπ. Ειτε πουληθηκαν για να αδειασει ο χωρος, ειτε χαριστηκαν ειτε εγιναν κρεμαστρες ρουχων κτλπ. Ιδανικη λυση που επιασε τοπο και ειδα και αποτελεσμα, ετησια συνδρομη σε ενα καλο γυμναστηριο. Μια λιγακι πιο προσεγμενη διατροφη και κανα συμπληρωμα (συμπληρωμα οχι υποκαταστατο) απο καποια πολυβιταμινη, αμινοξεα και τη πιο απλη πρωτεινη που θα βρεις (χωρις σουκραλοζη ασπαρταμη κτλπ). 4 φορες την εβδομαδα και σε 2 μηνες θα δεις τη διαφορα ευκολα. Στο γυμναστηριο ειναι αυτο που λεει ο Γιαγκ, εχεις κινητρο. Τωρα να καθεσαι μονος σου σε ενα δωματιο και να κοπανιεσαι πανω σε ενα οργανο...δεν νομιζω οτι θα δουλεψει αυτο ή ακομα και αν δουλεψει δεν θα εχει χρονικη διαρκεια. Με τα ιδια χρηματα, τα δινεις και εχεις για τουλαχιστον 2 χρονια τη συνδρομη σου και τα συμπληρωματα που χρειαζεσαι.  

Έγινε επεξεργασία από xkabamarux
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.