Jump to content



Αγορα διαδρομου γυμναστικης


KoMM

Recommended Posts

Γεια χαρα!

Ειδα οτι υπαρχει κοσμος που ασχολειται με γυμναστικη και τα σχετικα και θα ηθελα μια μικρη βοηθεια για αγορα διαδρομου..

Εχω γυρισει 4-5 μαγαζια και το προβλημα ειναι οτι ολοι οι διαδρομοι ειναι σχεδον ιδιοι -2ιπποι, αντεχουν 120+ κιλα , φαρδος/μηκος τα ιδια, εγγυση πανω κατω τα ιδια,τιμες +-100 - και δεν ξερω τι να διαλεξω.

Ειμαι μεταξυ

http://www.x-tremestores.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=1951&category=152

http://eurosale.gr/itm_cat.php?catkey=875&itm_id=54553

http://www.fit-life.gr/hlektrikoi-diadromoi/alpine/diadromos-alpine-corina-e-726.html

http://www.bbclub.gr/fitness/gr/products.php?action=view&cat=3&id=106

και ειμαι τελειως χαμενος :help::help::help:

Link to comment
Share on other sites

ολόκληρα Γιάννενα ρε παλίκαρε......κάνε το τζόκινγκ σου έξω.από όσο θυμάμαι έχει 2-3 καλές περιοχές για τρέξιμο και στις 2 πλευρές τις λίμνης αλλά και προς τη νοτιοανατολική πλευρά:magic:

Link to comment
Share on other sites

Οτι ειπαν οι αποπανω.

Περυσι αγορασα ελλειπτικο και ηταν η πιο ακυρη αγορα που εκανα ποτε.

Ειχα ορεξη να κανω, αλλα τελικα, κατεληξε διακοσμητικο χωρου γιατι ηταν πολυ βαρετη η ολη διαδικασια.

Τσαμπα το 600αρι.

Link to comment
Share on other sites

Κατι αλλο για τον διαδρομο...

Οταν τρεχεις εξω σπρωχνεις το εδαφος για να προχωρησεις μπροστα...στο διαδρομο απλα να πηδας τα χιλιομετρα γραφουν. Δεν μπορουν να συγκριθουν το ενα με το αλλο...

Ετσι κι αλλιως αυτος που θα το χρησιμοποιησει πανω απο μηνα δεν θα κανει...

Link to comment
Share on other sites

Κατι αλλο για τον διαδρομο...

Οταν τρεχεις εξω σπρωχνεις το εδαφος για να προχωρησεις μπροστα...στο διαδρομο απλα να πηδας τα χιλιομετρα γραφουν. Δεν μπορουν να συγκριθουν το ενα με το αλλο...

Ετσι κι αλλιως αυτος που θα το χρησιμοποιησει πανω απο μηνα δεν θα κανει...

Ετσι ακριβως....

αν δεν εχει στην Αθηνα χωρο κοντα στο σπιτι...με λεφτα αυτα παρε μηχανακι (που θα εχει και πιο πολλους ιππους απο 2) για να πηγαινεις σε κοντινο γηπεδο/χωρο για τρεξιμο....η περπατα μεχρι εκει...πιο καλο θα σου κανει... θα σου μεινει και το μηχανακι :p

+

ο διαδρομος μεσα στο σπιτι σκετη καταθλιψη.... :p

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα!

Ειδα οτι υπαρχει κοσμος που ασχολειται με γυμναστικη και τα σχετικα και θα ηθελα μια μικρη βοηθεια για αγορα διαδρομου..

Εχω γυρισει 4-5 μαγαζια και το προβλημα ειναι οτι ολοι οι διαδρομοι ειναι σχεδον ιδιοι -2ιπποι, αντεχουν 120+ κιλα , φαρδος/μηκος τα ιδια, εγγυση πανω κατω τα ιδια,τιμες +-100 - και δεν ξερω τι να διαλεξω.

Ειμαι μεταξυ

http://www.x-tremestores.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=1951&category=152

http://eurosale.gr/itm_cat.php?catkey=875&itm_id=54553

http://www.fit-life.gr/hlektrikoi-diadromoi/alpine/diadromos-alpine-corina-e-726.html

http://www.bbclub.gr/fitness/gr/products.php?action=view&cat=3&id=106

και ειμαι τελειως χαμενος :help::help::help:

παρε 2-3 καλογερους,την ιδια δουλεια κανουν

αν και καλυτερα απολα για αυτη την δουλεια ειναι τα ποδηλατα,εμενα ολη μου την γκαρνταρομπα χωραει πανω του

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δοκιμασει καποιον απο αυτους τους διαδρομους??

Δοκιμασα τον PROFORM PF480CX αλλα ο Nordic track C2000 μου "φανηκε" λιγο καλυτερος (εχει πιο εξελιγμενο αντικραδασμικο συστημα μεταξυ αλλων).Και οι 2 σειρες ειναι της Icon USA,η Nordic Track ειναι η καλη σειρα

Για τα υπολοιπα μοντελα που αναφερεις,δυστυχως δεν εχω ιδεα.

Αν δεν σου χαλασαν τη διαθεση για τρεξιμο ολα τα παραπανω (κακεντρεχη :p ) ποστ,τοτε μαλλον εισαι αποφασισμενος και μπορει να κανεις αποσβεση ...καποια μερα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι της γνώμης για διάδρομο, φυσικά όταν είσαι σε περιβάλλον που να πας για τρέξιμο δεν σε ευνοεί όπως εδώ στις κυκλαδες που φυσάει συνέχεια, που οι άνθρωποι εδώ δεν οδηγάνε αμάξια αλλα κατσίκες πιασμένες απο τα κέρατα και όποιον πάρει ο χάρος, που το ένα γηπεδο που φτιάχτηκε τώρα το κλειδώνουν και δεν σε βολεύουν οι ώρες λειτουργίας κτλ κτλ κτλ. Ο καθένας έχει τα κριτήρια του. Φυσικά αν ήμουν σε άλλη περιοχή σιγά μην έδινα λεφτά για διάδρομο αλλά ρε συ δυο μηνιάτικα για διάδρομο πολλά δεν είναι?, πάρε κανα φθηνότερο.

Link to comment
Share on other sites

Όντως μάπα ο διάδρομος.

Εγώ πάω γυμναστήριο και το μόνο που κάνω στον διάδρομο είναι να χάνω τον χρόνο μου.

Στο κανονικό τρέξιμο σπρώχνεις άγρια το έδαφος για να κινηθείς,στον διάδρομο νιώθεις ότι σου φεύγει το πάτωμα απ'τα πόδια και κάνεις ότι τρέχεις για να μην πέσεις,δεν σπρώχνεις τίποτα,πολύ light άσκηση για εμένα τουλάχιστον,το μόνο που νομίζω ότι γίνεται είναι να καις θερμίδες από το πήδημα στον αέρα.

Παρ'όλα αυτά αν θες διάδρομο πήγαινε βρες ένα κατάστημα στην γειτονιά σου με ήδη γυμναστικής κτλ και πες πόσα δίνεις να σου προτείνουν κάποιον. :T:

Link to comment
Share on other sites

Όντως μάπα ο διάδρομος.

Εγώ πάω γυμναστήριο και το μόνο που κάνω στον διάδρομο είναι να χάνω τον χρόνο μου.

Στο κανονικό τρέξιμο σπρώχνεις άγρια το έδαφος για να κινηθείς,στον διάδρομο νιώθεις ότι σου φεύγει το πάτωμα απ'τα πόδια και κάνεις ότι τρέχεις για να μην πέσεις,δεν σπρώχνεις τίποτα,πολύ light άσκηση για εμένα τουλάχιστον,το μόνο που νομίζω ότι γίνεται είναι να καις θερμίδες από το πήδημα στον αέρα.

Παρ'όλα αυτά αν θες διάδρομο πήγαινε βρες ένα κατάστημα στην γειτονιά σου με ήδη γυμναστικής κτλ και πες πόσα δίνεις να σου προτείνουν κάποιον. :T:

περα απο αυτο,οταν τρεχεις ρουφας και καλυτερα αερα...

Link to comment
Share on other sites

περα απο αυτο,οταν τρεχεις ρουφας και καλυτερα αερα...

indeed. Το πρόσεξα όταν άρχισα να τρέχω στο γήπεδο της Πεύκης. Άλλη αίσθηση. Συν ότι τα 6χλμ που έβγαζα σε 40 λεπτά στο διάδρομο, είναι "ψέμα". Στο στίβο χρειαζόμουν 1 ώρα.

Άσε που στο διάδρομο θα μυρίζεις την πλαστικούρα του (κυρίως από τα πλαστικά-ελαστικά μέρη του, όπως πχ την επιφάνεια στην οποία τρέχεις) για πολύυυυ καιρό (προσωπικά μου προκαλούσε ζαλάδα)

Link to comment
Share on other sites

indeed. Το πρόσεξα όταν άρχισα να τρέχω στο γήπεδο της Πεύκης. Άλλη αίσθηση. Συν ότι τα 6χλμ που έβγαζα σε 40 λεπτά στο διάδρομο, είναι "ψέμα". Στο στίβο χρειαζόμουν 1 ώρα.

Για "καλυτερα αερα" (ποσοτητα λετε ή καταλαβα λαθος?) δε νομιζω ..για καλυτερο αερα ειναι το μονο σιγουρο.

Δεν εχω κανει μετρησεις προφανως αλλα πιστευω η ποσοτητα του οξυγονου που αναπνεει καποιος τρεχοντας εξω ,σε πρασινο κιολας , ειναι καλυτερη απο αυτην σε ενα γυμναστηριο με καμμια 20αρια τουλαχιστον ατομα γυρω του λαχανιαζουν/αγκομαχανε.

Οσο για το ποση ωρα καλυπτεις αποσταση περα απο το γεγονος της πιθανης λανθασμενης μετρησης του οργανου που δεν μπορω να γνωριζω βεβαια ,ειναι οτι στο διαδρομο εισαι σιγουρος για την ταχυτητα με την οποια τα κανεις.Πχ βαζεις 7km/h πας με 7 οση ωρα κανεις (+- την πιθανοτητα σφαλματος) και με συγκεκριμενο βηματισμο.

Εξω δεν ισχυει ..εκτος αν εισαι τοσο σιγουρος οτι εχεις ελεγξει και αυτο τον παραγοντα οποτε παω πασο.

Προσωπικα την βρισκω με το διαδρομο ,αν και δεν ειμαι φαν του τρεξιματος.Βαζω 8-8.5Km/h(<- ταχυτητα...ουτε χρονος με νοιαζει ουτε αποσταση) το οποιο για τον διασκελισμο μου αντιστοιχει σε -ας πουμε- υπερβολικα ζωηρο περπατημα.Δεν ειναι χιλιομετρα "τρεξιματος" ,ισως για καποιον βραχυσωμο να ειναι πολυ αργο τρεξιμο βεβαια ,αλλα πιστευω την ωρα την βγαζω χωρις προβλημα.Συνηθως με πρηζουν οι φιλοι να σταματησω στο μισαωρο...

Link to comment
Share on other sites

και ποιος σου είπε ότι έβαζα σταθερά 7χλμ/ω στο διάδρομο? :p Ξεκίναγα με 6, το πήγαινα σταδιακά στα 14χλμ/ω, μέχρι να συμπληρώσω τα 4,8-5χλμ και μετά πήγαινα, σταδιακά, στα 5χλμ/ω (αλλιώς δε θα ήμουν εδώ να σου απαντάω αλλά 3 μέτρα κάτω από τη γή :hehe:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.