Jump to content



"γολγοθας" με το τροφοδοτικο(πιθανον)..


panos444

Recommended Posts

καλησπερα εδω και ενα τριμηνο εχω μια φορα το μηνα επισκεψη του υπολογιστη μου στο πλαισιο..ο λογος?για ενα ανεξηγητο λογο ξεκιναει το πισι και φυσαει ο ανεμιστηρας της καρτας γραφικων στο τερμα και μετα δεν σταματαει να φυσαει δυνατα αναβουν τα κοκκινα λαμπακια τις καρτας γραφικων ολα εκτος απο το τερμα αριστερα,και δεν ξεκιναει να μπει στα windows..αυτο το κανει αραια και που,και οταν το πιασει δεν σταματαει..μετα το παω βολτα στο πλαισιο και ειτε το κανει μια δυο φορες η καθολου οπως σημερα..δεν παει αλλο η θα το πεταξω η θα το καψω το τροφοδοτικο που υποψιαζομαι οτι ειναι ο φταιχτης!εσεις τι γνωμη εχετε?λετε μηπως να ειναι μητρικη?εχετε κατα νου καμια λυση?το συστημα αποτελειται απο:

psu: chieftech 1200w

mobo: asus p5e3 prenium x48

ram: 4x1gb ddr3 (2x1 cellshock,2x1corsair)

cpu: 1200 celeron dual core

vga: gecube 4870x2

ολα ειναι στοκ και οι μνημες υπολειτουργουν (800mhz) μιας και ο επεξεργαστης αυτος ειναι προσωρινος..

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικό σου είναι πολύ καλο ! Μην το πειράξεις!

Έχεις δοκιμάσει να βάλεις μια άλλη κάρτα γραφικών να δεις τι κάνει?

Εμενα η υποψία μου πάει στην κάρτα σου και όχι στο τροφοδοτικό σου!

:)

Link to comment
Share on other sites

το ιστορικο του ειναι πολυ κακο..εχουν καει 3καρτες γραφικων,9800gx2 και ειχα υπαιτειο την μητρικη ως τωρα,αλλα ολα δειχνουν προς μητρικη,λεω να την καψω να παω για rma..θα τρελαθω αν καει και αυτη..ειναι το μοναδικο που δεν πειραζω στο παραμικρο ολα στοκ τα αφηνω..και τα παιχνιδια που παιζω ειναι pro και κανα racing δεν την πιεζω καν δηλαδη..δεν γινεται να το δοκιμασω αυτο που μου λες γιατι δεν ξερω ποτε θα αποφασισει να μου κανει "νερα" το πισι και αυτο ειναι το χειροτερο..να σημειωσω πως ολα τα εχω συνδεδεμενα σε ups και οθονη εχω 24αρα..

edit: ξεχασα να πω κατι πολυ σημαντικο!θα ανεβασω ενα βιντεακι που τραβηξα με το κινητο απο το βιος,και δειχνει την 3,3v γραμμη 2,9και κατι ψιλα..τωρα το ανεβαζω youtube..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πιο πριν δεν το είπες για τις 3 κάρτες γραφικών!

Αλλιώς θα σου έλεγα ότι μάλλον μητρική είναι.

Τίποτα βασικά δεν μπορούμε να πούμε με σιγουριά.

Αλλάζοντας hardware φαίνεται.

:)

Link to comment
Share on other sites

http://rapidshare.com/files/229119492/MOV00969.3GP.html

επειδη το youtube κανει μια ωρα το ανεβασα rapidshare,αν δεν εχεις λογαριασμο sorry για την ταλαιπωρεια..!το θεμα ειναι πως ολα δουλευουν μεχρι να το πιασει κριση δεν γινεται ομως καθε τρεις και λιγο να μου χαλαει..τωρα μεσα σε ενα μηνα μου εκανε 2βολτες πλαισιο και νομιζαν στην αρχη πως ηθελα να το κανω βολτα..

edit: http://www.youtube.com/watch?v=Fy3rVd3LRJ4 και στο youtube υστερα απο μια ωρα..!

Link to comment
Share on other sites

..ειναι το μοναδικο που δεν πειραζω στο παραμικρο ολα στοκ τα αφηνω..

Απο αυτο οπως το γραφεις καταλαβαινω οτι εχεις κανει o/c στο pc. Μπορει να φταιει αυτο οποτε καλυτερα πριν κανεις αλλαγες στο hw σγουρεψε το. Γυρνα τα ολα σε stock και δες αν στο κανει.

p.s. Επειδη η υπογραφη σου μπερδευει, cpu εχεις τον 1200 ή τον q9450?

Link to comment
Share on other sites

light ηταν το κλοκ και τωρα εδω και πολυ καιρο το εχω σταματησει γιατι με τον σελερον δεν εχει ουσια..τον 1200 εχω,το 9450 τον πουλησα με σκοπο να παω σε i7 αλλα αυτος που θα επαιρνε ολο το υπολοιπο πισι εκτος του cpu με κρεμασε..

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου πει τις τασεις τις καρτας γραφικων του για την 4870x2 μιλαω να συγκρινω μηπως βγαλω κανενα συμπερασμα?να αρχιζω να αποκλειω περιπτωσεις..

αυτα πλησιαζουν καθολου τα δικα σας?:

GPU1: GPU Vcc 3.27 V

GPU1: GPU Memory 1.60 V

GPU1: GPU VRM 1.06 V

GPU2: GPU VRM 1.06 V

GPU1: GPU VRM 12.19 A

GPU2: GPU VRM 12.19 A

τις τιμες τις πηρα απο το everest που μολις ετρεξα..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.