Jump to content



p55 και agility3 πρόβλημα


harogeo

Recommended Posts

Σημερα θα γινει μια ακομα δοκιμη.

Το κυριο προβλημα ξεκινα απο το γεγονος οτι κατα την εγκατασταση των win οταν ειμαι σε ahci αν και το setup τον βλεπει κανονικα τον δισκο δεν με αφηνει να κανω την εγκατασταση ουτε αφου περασω και τους rst drivers της intel.

Οποτε σημερα θα δοκιμασω κατι που διαβασα και θα ενημερωσω..αν και το rma φαινετε η πιο λογικη λυση φοβαμαι μην εχω τα ιδια και με εναν αλλο σκληρο καθως πλεον οι περισσοτεροι εχουν sandforce...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Σημερα θα γινει μια ακομα δοκιμη.

Το κυριο προβλημα ξεκινα απο το γεγονος οτι κατα την εγκατασταση των win οταν ειμαι σε ahci αν και το setup τον βλεπει κανονικα τον δισκο δεν με αφηνει να κανω την εγκατασταση ουτε αφου περασω και τους rst drivers της intel.

Οποτε σημερα θα δοκιμασω κατι που διαβασα και θα ενημερωσω..αν και το rma φαινετε η πιο λογικη λυση φοβαμαι μην εχω τα ιδια και με εναν αλλο σκληρο καθως πλεον οι περισσοτεροι εχουν sandforce...

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω δεν ξερω.Εγω ξανα εφαγα BSOD μολις.

Και στα forum της intel δεν εχει πολλα παραπονα..οποτε θα ψαχτω με τπτ αλλο για αρχη.Απλα με τον αλλον intel (G2) δεν ειχα Stabillity Probs εδω και μηνες.

Δοκιμασε και ενα Secure Erase.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω δεν ξερω.Εγω ξανα εφαγα BSOD μολις.

Και στα forum της intel δεν εχει πολλα παραπονα..οποτε θα ψαχτω με τπτ αλλο για αρχη.Απλα με τον αλλον intel (G2) δεν ειχα Stabillity Probs εδω και μηνες.

Δοκιμασε και ενα Secure Erase.

Link to comment
Share on other sites

Εχει φαει και secure erase..

Βασικα σκεφτομαι να παρω καποιον αλλο μη sandforce μπας και δω φως.

Το απογευματακι που θα γυρισω σπιτι θε κανω καποια τελευταια τεστ και αν παλι παιζει προβλημα rma και αλλο σκληρο

Link to comment
Share on other sites

Εχει φαει και secure erase..

Βασικα σκεφτομαι να παρω καποιον αλλο μη sandforce μπας και δω φως.

Το απογευματακι που θα γυρισω σπιτι θε κανω καποια τελευταια τεστ και αν παλι παιζει προβλημα rma και αλλο σκληρο

Link to comment
Share on other sites

λοιπον προς το παρων βρεθηκε μια λυση.

1)setup win και δημιουργια partition (κανει ενα μονο του 100ΜΒ περιπου)

2)φορτωμα τους RST drivers

3)restart

4)ξανα setup και ολα οκ προς το παρων

γιατι εξαλου ενα απο τα βασικα του προβληματα ηταν οτι δεν με αφηνε να κανω install οταν τον ειχα σε ahci mode..

Link to comment
Share on other sites

λοιπον προς το παρων βρεθηκε μια λυση.

1)setup win και δημιουργια partition (κανει ενα μονο του 100ΜΒ περιπου)

2)φορτωμα τους RST drivers

3)restart

4)ξανα setup και ολα οκ προς το παρων

γιατι εξαλου ενα απο τα βασικα του προβληματα ηταν οτι δεν με αφηνε να κανω install οταν τον ειχα σε ahci mode..

Link to comment
Share on other sites

Επρεπε να κανω partition τομ σκληρο πρωτα και μετα απο ρεσταρτ να ξεκινησω το setup.

Παρολα αυτα το setup εκανε 3 ωρες και μετα απο 2 ρεσταρτ παλι bsod.

Απο οτι πιστευω ειναι προβλημα gigabyte (intel sata controller) και του sandforce του agility.

Οποτε rma και samsung σημερα.

40€ ακριβοτερος μεν αλλα η δουλεια να γινει σωστα ελπιζω.

Ο samsung δεν εχει sandforce ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Επρεπε να κανω partition τομ σκληρο πρωτα και μετα απο ρεσταρτ να ξεκινησω το setup.

Παρολα αυτα το setup εκανε 3 ωρες και μετα απο 2 ρεσταρτ παλι bsod.

Απο οτι πιστευω ειναι προβλημα gigabyte (intel sata controller) και του sandforce του agility.

Οποτε rma και samsung σημερα.

40€ ακριβοτερος μεν αλλα η δουλεια να γινει σωστα ελπιζω.

Ο samsung δεν εχει sandforce ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερες..το συστημα αυτο ειναι δικο μου..μετα απο οτι προσπαθεια μπορει να φανταστει κανεις τελικα εφυγε ρμα ο σκληρος και λεω να παρω εναν samsung..

Η πιο πιθανη εξηγηση που μπορω να δωσω ειναι καποιο conflict μεταξυ sandforce+firmware ssd με τον ελενκτη intel της μητρικης..

Μολις γινει η αλλαγη με τον νεο σκληρο θα ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερες..το συστημα αυτο ειναι δικο μου..μετα απο οτι προσπαθεια μπορει να φανταστει κανεις τελικα εφυγε ρμα ο σκληρος και λεω να παρω εναν samsung..

Η πιο πιθανη εξηγηση που μπορω να δωσω ειναι καποιο conflict μεταξυ sandforce+firmware ssd με τον ελενκτη intel της μητρικης..

Μολις γινει η αλλαγη με τον νεο σκληρο θα ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.