Jump to content



Εγκατασταση για Noob


dohc161416003179

Recommended Posts

Σε ένα σκληρό έχω 3 partition δημιουργημένα από Vista. To ένα partition το έχω αδειάσει εντελώς με σκοπό να εγκταστήσω εκεί Ubuntu. Bootάρω κανονικά με το dvd και όταν φτάνω στο σημείο για εγκατάσταση με ρωτάει τι να χρησιμοποιήσει.

α) Όλο το δίσκο

β) Το συνεχώς μεγαλύτερο ελεύθερο χώρο.

γ) Χειροκίνητη εγκατάσταση.

Δοκίμασα χειροκινητη εγκατάσταση, αλλά δεν γνωρίζω τόσα όστε να κατατμήσω το ελευθερο Partition και να του ορίσω εκεί να εγκαταστήσει τα επιμέρους ext.

¨Ολο τον δίσκο δεν θέλω να χρησιμοποιήσει γιατί δεν θέλω να χάσω τα άλλα δύο partition, ki ούτε θέλω όλο τον 120ρη δίσκο να τον πάρει το Ubuntu.

To συνεχώς μεγαλύτερο ελευθερο χώρο, δεν το κατάλαβα γιατί μια φορά που το έβαλα πήγε σε ένα partition που είχε ήδη δεδομένα κι άρχισε σιγά-σιγά να το γεμίζει.

Όποιος προορείται να βοηθήσει, ας είναι καλά:T:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον απο το κομματι που εχεις αφησει αδειο

ενα μικρο του κομματι θα το διαμορφωσης ως

(extended) linux-swap

δεν χρειαζεται να ειναι πολυ μεγαλο 1.5 - 2 Gb

το υπολοιπο κομματι το διαμορφωνις ως ext4

(η ext3 αλλα δεν το προτείνω)

και το κανις προσάρτηση στο "/"

ειναι η σημαια boot

δεν νομίζω να ξεχασα κατι

καλη επιτυχια

(δεν ξερω αν ο grub θα έχει κάποιο πρόβλημα με τα windows,αν και δεν νομιζω

αλλα παρε και μια δευτερη αποψη)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις resize το τελευταίο partition και να αφήσεις clear space για να πάρει το Ubuntu.

Κάπου πρέπει να μου έχει μείνει ένας μικρός δίσκος όμως, 20 ή 40GB, τον θες να στον στείλω foc;

Σου χρωστάω χάρη από παλιά άλλωστε :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.