Jump to content



Πρόβλημα με το touchpad του Acer Aspire One d150x


cebit

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Πρωτού το στείλω στο service:

Στα καλά καθούμενα το touchpad ξεκίνησε το εξής τροπάρι:

Το αριστερό κουμπί κατ'αρχήν, δεν κάνει κλικ ούτε διπλό κλικ. Όταν προσπαθώ να κάνω κλικ μέσω ταπ, ανάβει στο system tray, στο εικονίδιο της synaptics το αριστερό κουμπί, και παραμένει πράσινο...Το κλικ πάντως δεν εκτελείται.

Όταν από το Applet της Synaptics αναθέτω άλλη λειτουργία στο αριστερό κουμπί, (π.χ. launch media player), παραμένει μεν νεκρό, αλλά δουλεύει το ταπ ως κλικ. Όχι όμως ως διπλό κλικ...

Στο web δεν βρήκα νεότερους drivers από της μαμάς. Δοκίμασα με τους αμέσως παλαιότερους, μετά από επαναφορά του λειτουργικού (XP Home SP3) σε Factory Default αλλά γιόκ.

Κρίμα γιατί ζήτημα να το έχω ένα μήνα και δεν το χρησιμοποίησα σχεδόν καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να περάσεις τους νέους drivers του Synaptics αφού πρώτα αφαιρέσεις του παλιούς;

Κάτι κουλά μου έκανε και εμένα το netbook μου και μόλις έκανα επαναγκατάσταση τους drivers έστρωσε

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να περάσεις τους νέους drivers του Synaptics αφού πρώτα αφαιρέσεις του παλιούς;

Κάτι κουλά μου έκανε και εμένα το netbook μου και μόλις έκανα επαναγκατάσταση τους drivers έστρωσε

Οι τελευταίοι drivers για το Synaptics Touchpad είναι αυτοί που έρχονται μαζί με το μηχάνημα. Δοκίμασα να αφαιρέσω αυτούς και να εγκαταστήσω τους drivers που δίνει η Synaptics, αλλά δεν έκανε δουλειά.

Σήμερα το μηχάνημα τα κακάρωσε. Ούτε ανοίγει καν...

Link to comment
Share on other sites

απλα εγγυηση...αρχισαν αυτα τα μικρα να βγαζουν προβληματα?η απλα επεσες σε κομματι ?

Θέλω να πιστεύω ότι είναι το κομμάτι. Σήμερα το έδωσα όπως σοφά προτείνεις για service/εγγύηση. Όπως μου είπαν από το κατάστημα, συνήθως, τέτοια διαδικασία διαρκεί ένα μήνα.

Ισχύει γενικά με την Acer ότι είναι 50/50 αν θα αντέξει ή αν με το καλημέρα θα αρχίσουν τα προβλήματα.

Ψάχνοντας στο web, και άλλοι χρήστες με Synaptics έχουν το ίδιο πρόβλημα και μερικοί από αυτούς είναι με netbook.

Και για να μην λέμε και μόνο τα στραβά, στο κατάστημα (Πλαίσιο Λάρισας) Διευθυντής, Πωλητής και Τεχνικός επέδειξαν άριστη συμπεριφορά, δηλαδή τον αναμενόμενο Επαγγελματισμό.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.