Jump to content



WD Raptor 150Gb WD1500ADFD


MOS

Recommended Posts

Καλησπερα στα παιδια του forum.....

Μια απλη ερωτηση ειναι ολο το θεμα.....

Μολις πηρα στα χερια μου εναν WD Raptor 150Gb WD1500ADFD....τον τοποθετησα στο μηχανημα μου...ολα καλα...με ενα απλο copy αρχειο μεγεθους 120GB βλεπω οτι η μεση ταχυτητα του ειναι 70 ΜΒ/s.....

Βλεπωντας εδω και συγγεκριμενα στα jump settings, τοποθετωντας το jumper στο 5+6 Pin, λεει οτι ενεργοποιειται ταχυτητα μεταδοδης 1,5GB/s.....

Ισχυει κατι τετοιο ρε παιδια ??? Το εχει δοκιμασει κανεις ???

Link to comment
Share on other sites

σου μοιαζει με αυτο? sata I 150 MB/s Transfer Rate

το εχει για συμβατοτητα με μητρικες που εχουν sata I controller και δεν παιζουν τους sata II 300 MB/s Transfer Rate σκληρους

εκανες μετρηση με το τζαμπερακι?

Link to comment
Share on other sites

σου μοιαζει με αυτο? sata I 150 MB/s Transfer Rate

το εχει για συμβατοτητα με μητρικες που εχουν sata I controller και δεν παιζουν τους sata II 300 MB/s Transfer Rate σκληρους

εκανες μετρηση με το τζαμπερακι?

MMMM...μαλιστα.....

Οχι δεν εκανα καποια μετρηση με το jumper τοποθετημενο εκει....θα το δοκιμασω και θα ενημερωσω !!

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εκανα καποια μετρηση με το jumper τοποθετημενο εκει....θα το δοκιμασω και θα ενημερωσω !!

δεν νομιζω να δεις κατι διαφορετικο

κατεβασε και το manual απο την ιδια σελιδα και θα δεις και αλλες πληροφοριες

Link to comment
Share on other sites

Οχι εκει κανονικα τον εχω τοποθετησει....δεν υπαρχει καποιο προβλημα στην λειτουργια του....αλλα ειπα εαν εβαζα το jumper στα 5&6 μπας και υπηρχε καμια δσιαφορα....

Link to comment
Share on other sites

Οχι εκει κανονικα τον εχω τοποθετησει....δεν υπαρχει καποιο προβλημα στην λειτουργια του....αλλα ειπα εαν εβαζα το jumper στα 5&6 μπας και υπηρχε καμια δσιαφορα....

Οι 5 kai 6 SATA μου φαίνεται πως συνδέονται με controller που παίρνει από PCI-E και έχει μικρότερο εύρος.

Link to comment
Share on other sites

Οι 5 kai 6 SATA μου φαίνεται πως συνδέονται με controller που παίρνει από PCI-E και έχει μικρότερο εύρος.

Δεν με καταλαβες...εννοω τo jumper στα Pin του raptora.....

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Εννοείς για τη φωτογραφία που έχεις στο post αν βάλεις το jumber στη θέση για 5,6. Δοκίμασέ το και δες με το hdtune (αν θυμάμαι είναι καλό πρόγραμμα για να δεις την ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων) τις επιδόσεις του σκληρού σου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.