Jump to content



Ftp client για συνδεση 2PC


nkoumo

Recommended Posts

Γεια, μετα απο αποτυχημέμη προσπαθεια συνδεσεις 2pc που ειναι συνδεδεμένα στον ιδιο ρουτερ αποφασισα να τα συνδεσω με ftp client που εχει κει μεγαλυτερη ταχυτητα μεταφορας. Εχω το FileZilla, alla ουτε με αυτον κανω δουλεια. Στην τοποθεσια παταω την ΙΡ που δινει το ρουτερ για το 2PC που ειναι τυπου 192.168.1.XX. Στην θυρα τι παταω? επιλεγμενη ειναι η 21 αλλα δουλεια δεν γινεται. Επισεις γραφει και για ονομα χρηστη και κωδικο προσβασης. Κωδικους δεν εχω βαλει πουθενα!

Please help

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε μου:)

πρεπει να ανοιξεις πορτα στο router στην ip που εχει το Pc που τρεχει το filezilla

Αν είναι στον ίδιο router δεν χρειάζεται port forwarding...

nkoumo, δεν αξίζει το ftp για υπολογιστές στο ίδιο δίκτυο αν δεν έχεις gigabit... to cifs/smb των windows είναι υπερ-αρκετό...

κάποιο πρόβλημα (μάλλον) έχεις με τις ρυθμίσεις σου στο λειτουργικό σου σε ένα ή και στα δυο pc ή κάτι δεν κάνεις σωστά... κάνε ping τις ip από τον έναν υπολογιστή στον άλλο... επίσης έλεγξε το firewall των windows και τα services των windows... υπάρχουν κάποια services, όπως το "server" και "computer browser" τα οποία πρέπει να είναι ενεργοποιημένα... μετά κάνεις share τους φακέλους που θες, δίνεις rights για τους χρήστες που θα μπορούν να τους κάνουν mount και τι δικαιώματα θα έχουν και μετά κάνεις network drive mapping...

Αν τα παραπάνω σου φαίνονται κινέζικα, υπάρχουν άπειροι οδηγοί στο internet που περιγράφουν αναλυτικά την διαδικασία (με εικόνες κτλ)...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.