Jump to content



Ερωτησεις για Μητρικη(am3) και οχι μονο..


iLoveAMD

Recommended Posts

γεια σας παλικαρια! πρωτο ποστ απο μενα, AMDakias καιρο τωρα αλλα τελευταια μπορει και να αλλαξοπιστησω...23.gif

καταρχην θελω να μου προτεινεται μια μητρικη για τον x4 955, θελω οπωσδηποτε σταθεροτητα και να εχει δυνατοτητες..πολλες!! και για OC...

θα δειξω 4 μητρικες για να μου πειτε γνωμες...

http://www.plaisio.gr/product.aspx?p...B3787AFA91D628

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522722

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.523379

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.526805

------------------

παμε στο 2ο μερος...

ειδα οτι ο i7 920 εχει μικρη διαφορα απο τον x4 955 και σκεφτηκα μηπως να παω σε intel 35.gif...

θελω να ρωτησω εαν θα δω μεγαλες διαφορες αποδοσης μεταξυ των 2 cpu(955 vs i920).....

------------------

Τροφοδοτικο....

παλιοτερα γνωριζα την heroichi οτι εκανε δυνατα και πολυ αξιοπιστα τροφοδοτικα..

τωρα σκεφτομαι 1000αρι τροφοδοτικο τουλαχιστον αλλα δν ξερω σε ποια απολες τις εταιρειες να καταληξω...οποτε προτεινετε αβερτα!!

με αποσπωμενα καλωδια η οχι?

με πολλες 12βολτες η οχι?

με ποσα αμπερ στα 12βολτ?

Το συστημα το σκεφτομαι ως εξης...

phenom ii 955 η ι7 920

τουλαχιστον 4gb ddr3

Μια 4890 η Gtx 280 και αργοτερα 2 σιγουρα...

μεχρι 4 HDD(ακραιο αλλα ποτε δν ξερεις)

και μεχρι 3 οπτικα μεσα

και μπορει να βαλω τπτ γυφτιες μεσα ανεμιστηρακια λαμπακια και τετοια !!

---------

ισως να σας κουρασα και ζητω συγνωμη αλλα θελω να κανω την καλυτερη δυνατη επενδυση...σας ευχαριστω για τον χρονο σας!!!

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχην, αφου εισαι AMDακιας, θεωρω λαθος αυτη την περιοδο να αλλαξεις στρατοπεδο. τωρα που φαινεται οτι ανακαμπτει η AMD.

οσον αφορα τις μητρικες, εγω θα ημουν αναμεσα σε Asus - Gigabyte.

για το "2ο μερος" σου απαντησα στην αρχη. και δε νομιζω οτι θα δεις τρομερες διαφορες, ειδικα σε καθημερινες εφαρμογες.

για τροφοδοτικο παρε το 1200αρι του Hipro να ησυχασεις, οτι και να βαλεις επανω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

1. Οσον αφορα της μητρικες: Εχεις διαλεξει τις 4 τοπ αυτη τη στιγμη στο oc:woot:

Μπορεις να κοιταξεις διαφορα review να δεις και μονος σου. Εγω θα σου προτεινα

(πραγματικα δυσκολη αποφαση) ή την gigabyte (απλα θηριο...σηκωνει απιστευτα

πειραγματα) ή την msi επειδη εχω δει οτι κλοκαρει καλυτερα απο καποιες αλλες,

ειδικα με του black edition οπως ο 955 και ο 720.

2. Συμφωνω με τον cabdik ειδικα αν δεν benchαρεις πολυ μην ασχοληθεις με συγκρισεις

με τον i7 920.

3. Οσο για το τροφοδοτικο οντως το 1200αρι του hipro ειναι πολυ δυνατο. Επισης μπορεις κοιταξεις και κατι πιο οικονομικο οπως

αυτο

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλως ορισες στο forum :daisy:

Εγω θα επερνα την Asus για να φορεσω επανω τον 955 , ισως γιατι εχω μια συμπαθεια στην Asus :p

Και η gigabyte ειναι καλη,με πολυ ωραιο pcb και βολικο αλλα προσωπικα με χαλανε τα χρωματα της :man_in_love:

Παω στο 2ο μερος..

Πιστευω πως δεν εχεις τρομερες διαφορες στα παιχνιδια απο εναν i7 :no:

Οσο για το Psu

Τα 1000αρια και τα 1200αρια ουσιαστικα του ειναι αχρειαστα..:p

Με ενα καλο 850αρι κανεις την δουλεια σου..και στα ''μισα'' λ7

Δεν ειναι φασολια τα Watt για θελει τοσο μεγαλο psu :)

Θα προτεινω μερικα psu και μεσα θα βαλω και 1000αρια.:p

psu1

psu2

psu3

psu4

psu5

psu6

Τα 750αρια ειναι ικανα να σικωσουν τις 2*4890 η τις 2*280 που σκευτεσαι να βαλεις (για Sli με amd δεν γινεται παντος )

Οπως και τα αλλα...Καλο θα ηταν να σκευτεις ενα ποιοτικο psu γιατι αυτο ρινει ζωη στο μηχανιμα..αμα κομπλαρει αυτο..παπαλα :hm:

Τα psu εχουν απο 5 εως 7 χρονια εγγυηση εκτως του Hipro που ειναι Lifetime :smoke:

Εγω θα το σκευτομουν αναμεσα στο 750αρι Pcp και στου Hipro που ειναι και πιο οικονομικα αλλα εξισου δυνατα :bigsmile:

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα το σκευτομουν αναμεσα στο 750αρι Pcp και στου Hipro που ειναι και πιο οικονομικα αλλα εξισου δυνατα

θα συμφωνησω και γι' αυτο. ειναι πολυ καλο και το 750αρι με 85% efficiency!!! πιστευω οτι μπορει ανετα να σηκωσει και τις 2χ4890 και οτι αλλο του βαλεις επανω. αλλωστε δε νομιζω να εχεις σκοπο να βαλεις 4 vga!!! μπορει να μας απαντησει και ο hipro, αν διαβασει το συγκεκριμενο topic. ή το πολυ πολυ στειλε του ενα PM, να σοου λυσει την απορια. παντως απο οτι λενε τα παιδια, ειναι πολυ καλα τα τροφοδοτικα του!

Link to comment
Share on other sites

ναι εχουν καλη φημη τα τροφοδοτικα του δν αντιλεγω...εγς σκοπευω να τα δωσω γερα σε πραγματα που θα αλλαχτουν μετα απο πολυ καιρο πχ κουτι, τροφοδοτικο..γιαυτο και θα θελα πολλα watt, ωστοσο αυτες τις μερες συνειδητοποιησα οτι τα παντα βγαινουν με μικροτερη καταναλωση και ετσι θα κινηθουν ολοι τα επομενα χρονια και ισως να ειναι και μελλοντικα αχρηστο ενα μεγαλο τροφοδοτικο..λεω να παω σε ενα ΔΥΝΑΤΟ 850αρι η σε 1000αρι μονο Heroichi

Link to comment
Share on other sites

Mητρική θα σου πρότεινα ή την DFI ή την Giga (που ό,τι μοντέλο και να βγάλει ειναι σκυλί..)

Για τροφοδοτικό το Corsair που πρότεινε ο φίλος παραπάνω είναι απο τα ποιοτικότερα της αγοράς, οπότε αν το επιλέξεις μονο ευχαριστημένος θα μείνεις, είναι και σε πολύ καλή τιμή για την κατηγορία του!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.