Jump to content



πρόβλημα θερμοκρασίας σε acer aspire 7720


cypherth

Recommended Posts

Έχω στα χέρια μου έναν aspire 7720 με επεξεργαστή t7500 και 4gb ram. Λειτουργικό vista home premium sp2.

Σημειώνω πως δεν είναι δικός μου και ότι γράφω παρακάτω είναι από "μελέτη" 3 ημερών μαζί του.

Το λάπτοπ σβήνει πολύ απλά, μπαταρία απορρίπτεται (ελέγχθηκε), ραμ απορρίπτονται (αντικαταστάθηκαν), και φτάνουμε στον επεξεργαστή...

Σύμφωνα με το έβερεστ αλλά και το speedfan όταν είναι στο ρεύμα και δουλεύει σε εξισορρόπηση (μισή φωτεινότητα, μισή ταχύτητα επεξεργαστή) η θερμοκρασία είναι 80 βαθμοί. Με το άνοιγμα ενός browser και ενός word για παράδειγμα, εκτοξέυεται στο 95. Αν σερφάρω και για κανά μισάωρο το πολύ το λάπτοπ σβήνει. Μέχρι να σβήσει το έβερεστ δείχνει σταδιακή άνοδο της θερμοκρασίας μέχρι που όταν φτάνει στους 98 βαθμούς πετάει ένα -26 για 20 δευτερόλεπτα, και στο καπάκι 99 και 100 και τσουπ σβήνει.

Με επανεκκίνηση στο καπάκι αλλά και 5 λεπτά μετά, αμέσως μετά το λογότυπο και πριν φορτώσει η μπάρα των windows κολλάει σε μαύρη οθόνη με κέρσορα να αναβοσβήνει επάνω αριστερά. Αν το αφήσω 10-15 λεπτά ξεκινάει κανονικά, μπουτάρει και η θερμοκρασία πάλι στους 80.

Να το δουλέψω στο υψηλές επιδόσεις ούτε λόγος, ξεκινάει με 80 βαθμούς και μέχρι να φορτώσει όλα τα προγράμματα και έναν browser χτυπάει για πλάκα 95 βαθμούς.

Στην εξοικονόμηση ενέργειας είτε αυτόματα βγάζοντας το ρεύμα είτε επιλέγοντάς το από το μενού (πράγμα το οποίο σημαίνει τέρμα κάτω φωτεινότητα και τέρμα κάτω ταχύτητα επεξεργαστή) πάμε στους 70.

Αν η οθόνη μπει σε κατάσταση αναμονής μετά από 5 λεπτά και τον επαναφέρω τότε και μόνο τότε δείχνει 55 βαθμούς που είναι και το κατώτερο που έχω δει αλλά με 1-2 λεπτά χρήση ανεβαίνει πάλι στους 70.

t630287_20052009149edited2.jpg

Εκεί που έχω βάλει το (1) είναι φυσιολογικά ζεστό, εκεί που έχω το (2) και το (3), καίει, αλλά δε μου κάνει και για 100 βαθμούς, δηλαδή καμιά 5-7ριά δευτερόλεπτα το αφήνεις το δάχτυλο επάνω και μιλάω αμέσως όταν σβήσει το pc.

Task manager δε βγάζει ποτέ πάνω από 50% και σε idle δείχνει 5-7%, σκάναρα σε safe mode για ιούς κλπ που θα μπορούσαν να ανεβάσουν τη θερμοκρασία αλλά τίποτα δε βρήκε....

Μέχρι και το sp2 απεγκατέστησα μήπως ανάγκαζε τον επεξεργαστή να δουλευει σε υψηλότερες στροφές, αλλά μία από τα ίδια ακριβώς, ούτε βαθμό διαφορά...

Σκέφτομαι μήπως έχει φάει φρίκη και δείχνει λάθος τη θερμοκρασία, γιατί δε μπορώ να το εξηγήσω διαφορετικά, το θέμα είναι ότι το λάπτοπ είναι δουλειάς και πρέπει να επιστραφεί σε 2 μέρες.

Σήμερα το δοκίμασα επάνω σε αυτό http://www.coolermaster.com/products/product.php?language=en&act=detail&tbcate=1&id=4472 , ύστερα από μιας ώρας τεσταρίσματος κάθεται στους 95-96, με λίγο παραπάνω ζόρι σβήνει...

Ρίχτε ιδέες τι μπορεί να φταίει, τι άλλο να τσεκάρω που πιθανόν μου ξέφυγε, και τι μπορώ να κάνω σε 2 μέρες.........

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

το κακό με τη συγκεκριμένη σειρά ACER είναι οτι έβαλαν ένα ανεμηστίρα για να κρυώνει 2πλό σύστημα heatpipes που το 1 heatpipe μάλιστα προσπαθεί να ψύξει ταυτόχρονα κάρτα γραφικών και chipset.

γενικώς δηλαδή "χέθε μέθα" σχεδίαση για cooling system.

γνώμη μου είναι να ξεβιδώσεις τις 8 βίδες από τα heatspreaders κάτω από τα heatpipe και να αλλάξεις θερμοαγώγιμη πάστα (καθάρισε ότι αηδία είχε πασαλείψει η ACER από το εργοστάσιο) με arctic silver ceramique.

πίστεψέ με τα αποτελέσματα θα είναι θεαματικά και το λαπτοπάκι δε θα ξανασβήσει.:flex:

edit:

ο ανεμιστήρας μου φαίνεται καθαρός αλλά τσέκαρε και τα χάλκινα fins που βρίσκονται στην έξοδο του ανεμιστήρα μήπως έχουν μαζέψει καμια φλοκάτη από σκόνη και τσιγάρο.

Link to comment
Share on other sites

τις βίδες που φαίνονται με το ελατήριο από κάτω τους φαντάζομαι λες :) , πές μου όμως λίγο κάτι, ξεβιδώνω όπως το βλέπεις ΟΛΟ ταυτόχρονα αριστερά και δεξιά, αφού έχω βγάλει ανεμιστήρα και ΧΩΡΙΣ να φοβάμαι μήπως σπάσει κάτι, δηλαδή ναι μεν προσεκτικά αλλά με δύναμη ??

Link to comment
Share on other sites

ναι τις βίδες με το ελατήριο.

ταυτόχρονα όλες και τις αριστερά και τις δεξιά.

ο ανεμιστήρας δεν είναι αναγκαίος να βγει σε κάποια λάπτοπ.είναι σε ξεχωριστές βίδες στήριξης από το heatspreader.αλλά σίγουρα θα απλουστεύσει το βγάλσιμο των ψυκτρών περιμετρικά του καθώς ίσως να εμποδίζει τα fins που δε φαίνονται στο κάτω μέρος της φωτό στο να ξεσφηνώσουν.

την διαδικασία να την κάνεις αφού έχει ζεσταθεί το σύστημα ψύξης ωστέ να ξεκολλήσει πιο έυκολα η πάστα (πιο ρευστή) που είναι ανάμεσα στα heatspreader και τα chip.

λίγο αριστερά δεξιά και πάνω κάτω στο επίπεδο του laptop και μετά δοκίμασε σιγά σιγά προς τα σένα τραβώντας απαλά.

Link to comment
Share on other sites

έγινε θα το δοκιμάσω και μέχρι το βράδυ θα έχω και αποτελέσματα.....ευχαριστώ πολύ...να υποθέσω έκανα ότι ήταν δυνατό για να ελεχθεί οπότε μένει η αστοχία του να δείχνει τη θερμοκρασία λάθος και στο 100στάρι να σβήνει, και η αλλαγή της πάστας....ας ελπισουμε ότι με το δεύτερο θα γλιτώσω και να το επιστρέψω σε 2 μέρες...

και κάτι άλλο, αν παρατηρήσετε η επάνω μνήμη δεν κουμπώνει, δηλαδή δεν κάνει τακ όταν την πατάω κάτω γιατί έχει σπάσει από τη μια πλευρά η μια αηδία που την κρατάει. αυτό δεν ξέρω καν πως έγινε το ανακάλυψα τυχαία τώρα που άνοιξα το καπάκι για τον επεξεργαστή... πειράζει που ακουμπάει στο πλαστικό καπάκι (εννοώ αυτό που κλείνει το λάπτοπ, αν και αν πείραζε λογικά από τότε που έχει συμβεί (?) θα είχε βγάλει κάποιο πρόβλημα...άρα να υποθέσω πως δεν πειράζει...) ε? παίζει καμιά πατέντα να την κάνω να κρατιέται κάτω σταθερά όπως η από κάτω της?

Link to comment
Share on other sites

αν με την αλλαγή της πάστας δεν στρώσει δες μπας και με αναβάθμιση bios χειριστεί καλύτερα το ανεμιστηράκι και τις θερμοκρασίες όταν αυτές ανεβαίνουν.

http://support.acer-euro.com/drivers/notebook/as_7720.html

σου άφησα την αναβάθμιση bios τελευταία επιλογή γιατί θεωρώ ευκολότερο να βάλεις θερμοαγώγιμη κάτω απο 8 βίδες παρά να κινδυνέψεις να νεκρώσεις το laptop αν το bios update δε γίνει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ, αναφέρει κάποιος πως πέρασε το BIOS 1.34 και του λύθηκε το πρόβλημα με την θερμοκρασία.

Δεν δοκιμάζεις να κάνεις upgrade και το BIOS μήπως και διορθωθεί;

[edit] με πρόλαβε ο fragma :( [/edit]

Link to comment
Share on other sites

έγινε θα το δοκιμάσω και μέχρι το βράδυ θα έχω και αποτελέσματα.....ευχαριστώ πολύ...να υποθέσω έκανα ότι ήταν δυνατό για να ελεχθεί οπότε μένει η αστοχία του να δείχνει τη θερμοκρασία λάθος και στο 100στάρι να σβήνει, και η αλλαγή της πάστας....ας ελπισουμε ότι με το δεύτερο θα γλιτώσω και να το επιστρέψω σε 2 μέρες...

H αστοχία να δείχνει λάθος λίγο χλωμό απλώς όπως είπε και ο φίλος παραπάνω έχει συστημα ψύξης ψιλο μούφα (όπως και ένα Acer φίλου, που έχει προβλήματα θερμοκρασίας)! Η καλύτερη λύση ο καθαρισμός της παλιάς πάστας και πέρασμα νέας, διαφορές βέβαια στην θερμοκρασία θα δείς μετά από κανά 2-3ώρο μέχρι να πάρει τη σωστή "μορφή" η πάστα!

και κάτι άλλο, αν παρατηρήσετε η επάνω μνήμη δεν κουμπώνει, δηλαδή δεν κάνει τακ όταν την πατάω κάτω γιατί έχει σπάσει από τη μια πλευρά η μια αηδία που την κρατάει. αυτό δεν ξέρω καν πως έγινε το ανακάλυψα τυχαία τώρα που άνοιξα το καπάκι για τον επεξεργαστή... πειράζει που ακουμπάει στο πλαστικό καπάκι (εννοώ αυτό που κλείνει το λάπτοπ, αν και αν πείραζε λογικά από τότε που έχει συμβεί (?) θα είχε βγάλει κάποιο πρόβλημα...άρα να υποθέσω πως δεν πειράζει...) ε? παίζει καμιά πατέντα να την κάνω να κρατιέται κάτω σταθερά όπως η από κάτω της?

Για τη μνήμη, κοίτα μήπως μπορέσεις να σφινώσεις μια οδοντογλυφίδα κάθετα μπας και έτσι καταφέρεις να φέρεις παράλληλα της μνήμες αλλά κ να εξασφαλίσεις καλύτερο κούμπωμα...

Ελπίζω να βοήθησα! ;)

Link to comment
Share on other sites

η οδοντογλυφίδα δυστυχώς δεν πιάνει, οπότε θα το αφήσω έτσι, όσο για το biosl λάθος δικό μου, το λάπτοπ είναι το 7720G, και έχει περασμένο το τελευταίο bios 1.45....

σε κανα μισάωρο θα κάνω την αλλαγή πάστας...οπότε βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

εκεί που έχω το νούμερο (2) έχει μια ζελατίνα από κάτω και ένα "μαξιλαράκι" και όχι πάστα, να το αφαιρέσω και να το αντικαταστήσω με πάστα?

είναι σαν αυτά τα thermal pads που βάζουμε κάτω από τα ψυχτράκια των μνημών στις κάρτες γραφικών

edited, photo added: i630520_20052009150.jpg

η ζελατίνα δε φαίνεται καλά αλλά υπάρχει στο (2), είναι σαν αυτή στο νούμερο (1) που φαίνεται εδώ κανονικά...το μαξιλαράκι εννοώ αυτό το μπλε δεξιά

Link to comment
Share on other sites

μία από τα ίδια δυστυχώς μετά από μια ώρα σχεδόν 90 βαθμούς σε εξισορρόπηση...με το άνοιγμα και φόρτωμα των προγραμμάτων μόνο....

ας περιμένουμε να στρώσει λίγο η πάστα μπας και........:(

Link to comment
Share on other sites

ναι εννοείται, άλλωστε γιαυτό το άνοιξα την πρώτη φορά, είναι πεντακάθαρα, το λάπτοπ πάντα βρισκόταν σε πεντακάθαρο περιβάλλον και θα με παραξένευε αν έβρισκα κάτι...

Link to comment
Share on other sites

απέλπιδα προσπάθεια να βρούμε τι φταίει......ίσως να χάλασαν τα heatpipe.

δοκίμασε να πάρεις ένα πιστολάκι μαλλιών.....ζέστανε την άκρη από κάθε heatpipe...και δες εάν μεταφέρεται σωστά η θερμοκρασία στην άλλη άκρη.

Link to comment
Share on other sites

με έχει εκνευρίσει πολύ αυτή η βλακεία τώρα...έκανα και αυτό με το πιστολάκι....τι να πω, νορμάλ μου φαίνεται να θερμαίνεται και ομοιόμορφα...

τέσπα, ευχαριστώ πολύ, πάρα πολύ για τη βοήθεια, θα τον αφήσω ανοιχτό ζορίζοντάς τον οριακά ώστε να μην σβήνει, μέχρι 95-96 βαθμούς μέχρι το βράδυ μπας και μου ρίξει κανά 3ρι βαθμούς ακόμα η πάστα και βλέπουμε....αν θυμάμαι καλά 100 ώρες δε θέλει η συγκεκριμένη στρώσιμο για να φανούν στο 100% τα αποτελέσματά της..?

Link to comment
Share on other sites

Εγω φίλε έχω το 5920G το οποίο διαθέτει ένα 7300@2γίγα και 8600GT. Σε idle κατάσταση με θερμοκρασία δωματίου γύρω στους 20-23 έχω 47 στον επεξεργαστή και 55 στην κάρτα.Έχει και εμένα αυτό το σύστημα με το διπλό heatpipe. Στην αρχή που έπαιζα παιχνίδια έβλεπα και εγω κάτι απίστευτες θερμοκρασίες αλλά μέχρι σε ένα σημείο είναι λογικές όταν παίζεις quake 4 κτλ κτλ.Είχα βγάλει ψήκτρες και τα σχετικά και είχα βάλει πάστα στον επεξεργαστή και στην κάρτα.Η VGA και τα regulators είχαν αυτή την άσπρη σιλικόνη (σχετικά χοντρή) και η CPU κάτι σαν πάστα.Στην VGA έβαλα μπόλικη πάστα για να ισσοφαρίσω την διαφορά ύψους αλλά η θερμοκρασία ανέβηκε 2-3 βαθμούς αλλά έπεσε 2-3 βαθμούς στην CPU

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά είναι τραγικό, δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράγμα....μπουτάρει και μέχρι να φορτώσει τα βασικά, τα πολύ βασικά προγράμματα είναι ήδη στους 92!! πώς γίνεται αυτό από ένα κρύο μηχάνημα σε ούτε 60 δευτερόλεπτα?

μετά το αφήνεις κανά 2λεπτο πέφτει στους 80, πας να κάνεις ένα safely remove hardware και πετάγεται αυτόματα στους 90 για πλάκα! έλεος δηλαδή....

μέχρι undevolting έχω σκεφτεί να επιχειρήσω....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.