Jump to content



πρόβλημα θερμοκρασίας σε acer aspire 7720


cypherth

Recommended Posts

Κάτω από τον ανεμιστήρα , υπάρχει τρύπα ώστε αυτός να ρουφάει αέρα , και αν ναι , είναι ανοικτή;

Γιατί σε παλαιότερο ΆσεΡε που είχα στα χέρια μου , αυτή ήταν φραγμένη με πλαστικό , με αποτέλεσμα το ανεμιστήρι να μην μπορεί να τραβήξει επαρκή ποσότητα αέρα και να ζορίζεται να ψύξει το σύστημα

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, ναι υπάρχει η τρύπα κανονικά....υποτίθεται ότι μαζεύει έτσι τον αέρα κάτω από τη μητρική, αλλά δεν κάνει και καμιά τρελή δουλειά από ότι φαίνεται.....

ξέρει κανένας αν παίζει καμιά αντικατάσταση στο ανεμιστηράκι με κάποιο πιο "δυνατό" και ας κάνει και λίγο παραπάνω θόρυβο δεν πειράζει...:happy:

ή κάποια πατέντα να γεμίσω το χάλκινο κατά μήκος του όπου μπορώ με ψυκτράκια μνημών για κάρτες γραφικών και να τα κολλήσω με συνδυασμό κόλλας-πάστας 1 προς 3 ας πούμε.....

Link to comment
Share on other sites

Ίσως είναι και βλακεία αυτό που θα πω, αλλά δεν δοκιμάζεις με ένα Linux Live CD να μπεις μέσα και να δεις εάν όντως είναι οι ίδιες θερμοκρασίες;

Επίσης κατά το boot, όταν μπεις στο BIOS και το αφήσεις λίγο πάλι δείχνει 80+ βαθμούς; (Εάν ναι, τότε μην κάνεις κάτι με το Live Linux CD).

Link to comment
Share on other sites

στο bios δεν υπάρχει υπομενού που να δείχνει τη θερμοκρασία δυστυχώς, με live linux όπως και σε safe mode επειδή δεν υπάρχει το acer power management για να "ρίξει στροφές" πιάνει τον υψηλότερο χρονισμό ο επεξεργαστής πράγμα το οποίο σημαίνει 90 βαθμοί σε 1 λεπτό για πλάκα...

προς το παρόν αυτό που κάνω είναι να τον αφήνω να μπουτάρει κανονικά, βλέπω ότι πιάνει 90 μέχρι να φορτώσει όλα τα προγράμματα, αλλά με το που ανοίγει το acer power management το έχω βάλει ακόμα και στο ρεύμα να είναι το μεν επεξεργαστή κάτω τέρμα, και τη φωτεινότητα στο 40%, έται σε 5 λεπτά πέφτει στο 70 και σε 15 λεπτά στους 55 αν δε το πειράξω, αν πάλι το πειράξω μένει γύρω στους 70 και σταδιακά μπορεί να πέσει και μέχρι τους 60

Πρίν λίγο με αυτές τις ρυθμίσεις δοκίμασα να ξεζιπάρω 4γίγα το Sims3, να το εγκαταστήσω και να μπω στο παιχνίδι μέσα μέχρι να με βάλει να παίξω.. τα αποτελέσματα είναι ότι έκανε 11 λεπτά ξεζιπάρισμα και μάξιμουμ 65 βαθμούς, εγκατάσταση 3 λεπτά και μάξιμουμ 62 βαθμούς και παίξιμο, 4 λεπτά μέχρι να φορτώσει τα πάντα και να με βάλει να παίξω (μαζί με τουτόριαλ κλπ) μάξιμουμ 70 βαθμοί, βέβαια πάει βασανιστικά αργά, τουλάχιστον σε σχέση με το πώς πήγαινε πριν, αλλά τι να κάνουμε, θα συμβιβαστούμε με αυτό το ημίμετρο στην τελική...

Link to comment
Share on other sites

τελευταία μου σκέψη είναι να αλλάξεις επεξεργαστή να δοκιμάσεις με κάποιον άλλον συμβατό αν θα κάνει τα ίδια........θα είναι τραγικά σπάνιο αλλα ποτέ δεν ξέρεις.......

σε διαφορετική περίπτωση ίσως να φταίει η μητρική και να δίνει λάθος cpu voltage.

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω ούτε εφεδρικό επεξεργαστή ούτε μητρική και πρέπει να επιστραφεί το λάπτοπ αύριο μεσημέρι...ας δουλέψει έτσι...τι να κάνουμε... ευχαριστώ και πάλι όλους...:T:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως στραβωκάθεται το heatpipe στον επεξεργαστή. Μου είχε συμβεί με μπλοκ υδρόψυξης σε desktop επεξεργαστή να κάθετε στραβά και να μου δείχνει 40 βαθμούς και με 20-30δευτερόλεπτα στρες έφτανε στους70-80 και κόλλαγε. Σε idle καθόταν στους 40-45 ώρες και ας ήταν στραβά κουμπωμένο το μπλοκ. Για δέστο,ο cpu αφήνει ομοιόμορφο ίχνος πάστας στο μπλοκ?:upside:

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς δεν παίζει θερμόμετρο αλλά αν είναι να προμηθευτώ ένα μέχρι το μεσημεράκι που θα επιστρέψω το λάπτοπ, τι πρέπει να μετρήσω και για ποιο λόγο?

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα ο επεξεργαστής για να τραβάει τέτοιες θερμοκρασίες και τόσο γρήγορα ή έχει πρόβλημα ή δεν κάθετε καλά η ψήκτρα αλλιώς αποκλείεται όσο light και να είναι το σύστημα ψύξης της ACER να ανεβάζει τόσο τραγικά γρήγορα θερμοκρασίες. Έχουμε το ίδιο σύστημα ψύξης στα laptop μας, αυτή την στιγμή τρέχω ένα winrar bencmark και η θερμοκρασία δεν ανεβαίνει πάνω απο 65 μετά απο 5 λεπτά

Το θερμόμετρο στο λέω να μετρήσεις το backplate της ψήκτρας αν λες ότι ανεβάζει τέτοια θερμοκρασία αυτό πρέπει να καίει απο πίσω

Link to comment
Share on other sites

πιθανότατα να έχει πρόβλημα, δεν ξέρω τι άλλο να υποθέσω πια, η ψύχτρα κάθεται άψογα επάνω διπλο-τριπλοτσεκαρισμένο, αν ήσουν θεσσαλονίκη και προλάβαινες μέχρι 3 που πρέπει να το παραδώσω θα κερνούσα καφέ. 2 μυαλά είναι καλύτερα από 1. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά είναι laptop της δουλειάς και καινούργιο?

Αν ναι, λάθος που του έβαλες χέρι. Όπως είναι να το στείλεις πίσω, έχει πρόβλημα.

Δεν είναι λογικό να το δουλεύεις τέρμα χαμηλά, ισα για να παίξει...σαν να παίρνω S2000 και να μην το στροφάρω γιατί εχει πρόβλημα και ανεβάζει θερμοκρασία...:p

Link to comment
Share on other sites

mech5107 καλημέρα, όχι δεν είναι δουλειάς, είναι της κοπέλας μου και το έχει ενάμιση χρόνο απλά το χρειαζόταν άμεσα λόγω εξεταστικής και pdf, :) προσωρινά το έχω απλά σε εξοικονόμηση ενέργειας ακόμα και όταν είναι στο ρεύμα. Είναι ημίμετρο αλλά δεν προλαβαίνω ούτε και εγώ να ασχοληθώ περισσότερο προς το παρόν, από Ιούλιο βλέπουμε....

epivitor καλημέρα, είχα σκεφτεί όπως γράφω παραπάνω να του κάνω undervolting βρήκα και ένα σχετικό ενδιαφέρον άρθρο για τα acer αλλά με τη προσωρινή λύση της εξοικονόμησης κάτι έγινε...

Link to comment
Share on other sites

Εδω μπορεις να βρεις εναν πολυ καλο οδηγο στα ελληνικα για undervolting.

Παντως αν οπως λες η ψυκτρα δουλευει, το μονο που μενει να σκεφτουμε ειναι η μητρικη να εχει προβλημα και να δινει μεγαλυτερη ταση απο την κανονικη.

Δεν εξηγουνται αλλιως τα 90αρια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.