Jump to content



Πολύ υψηλές θερμοκρασίες σε e8500


darien

Recommended Posts

Ορίστε το πρόβλημα: στο σύστημα της υπογραφής μου έχω ανεβάσει τον 8500 στα 4005 Mhz (445 x 9) με 1.36ν ρεύμα. Σε idle κατάσταση αυτή τη στιγμή είναι στους 43 βαθμούς κελσίου. Όταν τρέχω το orthos, μέσα σε λίγα μόλις δευτερόλεπτα ανεβαίνει η θερμοκρασία περίπου στους 70 και άμα το αφήσω λίγο κάνει επανεκκίνηση το pc. Η θερμοκρασία είναι με το Core Temp.

Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Πολλες επιλογες:

1)Αλλαξε ψυκτρα

2)Αλλαξε ανεμιστηρα στην ψυκτρα σου με καποιον ποιο αποδοτικο (εαν γινεται)

3)Κατεβασε τα ρολογια του cpu σου και το ρευμα (δεν νομιζω να χρειαζεσαι 4ghz, με 3.8 εισαι μια χαρα πιστευω )

4)Αλλαξε παστουλα στον cpu σου εαν την εχεις καιρο

5)Δοκιμασε εαν παιζει ο cpu σου και ειναι σταθερος με λιγοτερο ρευμα

Την περιπτωση του ''δεν παταει καλα η ψυκτρα'' την αποκλειω καθαρα διοτι στα 4g θα επιανε 100+

Αυτα απο εμενα...:hi:

Δοκιμαζεις και μας λες ;)

Link to comment
Share on other sites

Απλά ήθελα να σιγουρευτώ πως δεν είναι κάποιο δικό μου λάθος στις ρυθμίσεις, πριν αλλάξω οτιδήποτε.

Τα ξαναέβαλα όλα στο auto και αυτή τη στιγμή ο cpu είναι στους 38-40 βαθμούς (οι πυρήνες) και με το orthos ανεβαίνουν στους 55-60. Είναι φυσιολογικό αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Default ολα ειναι 55-60 οι πυρηνες ??

Τοτε δες αμα παταει καλα η ψυκτρουλα σου...γενικα κανε τα τεστ που σου εδωσα παραπανω..

Αμα δεν αλλαξει κατι με τις δοκιμες βαλε την stock ψυκτρα ( αμα δεν ειναι tray ο cpu ) και δοκιμασε :flower:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θερμοκρασίες έχεις.Και 70 σε full load στα 4ghz δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.Από 90-100+ θα είχες πρόβλημα.Τώρα είναι και λογικές και καλές.Εξάλλου δεν είσαι και με υδρόψυξη και επίσης αερόψυκτρα με αερόψυκτρα διαφέρει!Σε περίπτωση που ήσουν με νερό ή καμιά από τις κορυφαίες αερόψυκτρες και είχες αυτές τις θερμοκρασίες τότε θα ήταν ανεβασμένες αλλά τώρα είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θερμοκρασίες έχεις.Και 70 σε full load στα 4ghz δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.Από 90-100+ θα είχες πρόβλημα.Τώρα είναι και λογικές και καλές.Εξάλλου δεν είσαι και με υδρόψυξη και επίσης αερόψυκτρα με αερόψυκτρα διαφέρει!Σε περίπτωση που ήσουν με νερό ή καμιά από τις κορυφαίες αερόψυκτρες και είχες αυτές τις θερμοκρασίες τότε θα ήταν ανεβασμένες αλλά τώρα είναι οκ.

Σε 90-100 θα χαιρεταγες τον cpu σου!

Δεν ειναι καλο να ξεπερνας τα 70-75..ζοριζεις το cpu σου, με οτι αυτο συνεπαγεται..;)

Καλο ειναι να προσεχουμε το hardware μας αν θελουμε και αυτο να μας προσεχει...και να μην ειμαστε συνεχως με το χερι στην τσεπη και να βρισκουμε συνεχως προβληματα!

Τωρα αν εσυ (venom) θες να βαραει 75+ κακο του κεφαλιου σου..παντος εμενα 65 χτυπαει καμια φορα και δεν μου αρεσει..:hi:

Venom για πες μας εσυ τι θερμοκρασιες εχεις στα 4g ? με τι ρευμα και τι ψυξη ? ωστε να κατατοπιστουμε , διοτι εγω οπως βλεπεις εχω quad με dual core δεν επαιξα ποτε:flower:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,ξεκινάμε!

1ον)Κανείς δεν είπε ότι είναι ωραίο και θέλει τις υψηλές θερμοκρασίες αλλά ούτε και εγώ!!!;)TJmax=95 για τον 8500 και άρα στους 70 δεν έχει κανένα πρόβλημα και όσοι ξέρουν να πουν και αυτοί την γνώμη τους εδώ μέσα που είναι πολλοί!Μην ξεχνάς και τον παράγοντα θερμοκρασία δωματίου και air flow!Το να έχεις 70 δεν σημαίνει ότι δεν προσέχεις το hardware και δεν θα είσαι με το χέρι στην τσέπη http://processorfinder.intel.com/details.aspx?sSpec=SLB9K :flower:

2ον)Ούτε εγώ αλλά και πολλοί ακόμη δεν θέλουν 70+ και για αυτό πηγαίνουμε είτε σε λύσεις με καλύτερες αερόψυκτρες είτε με υδροψύξεις.Και αυτό γιατί θέλουμε και όχι γιατί είναι απαραίτητο.Λες η intel να σου δίνει την stock ψύκτρα της και να σου λέει είναι επικύνδυνο να την χρησιμοποιείς και πάρε άλλη επειδή με την δικιά μας θα βαράς 70άρες?Δεν νομίζω.Θέλουμε και ασχολούμαστε με o\c και έτσι παίρνουμε άλλες ψύξτρες.Όμως η intel σου δίνει ένα όριο για 24\7 της θερμοκρασίας ασφάλειας του cpu και αυτό δεν είναι 70 που λες και θες να πιστεύεις αλλά παραπάνω και διάβασε και το link που σου έστειλα και γενικότερα διάβασε και άλλα.Τώρα αν εσένα δεν σου αρέσει να χτυπάει 65...τότε μην κάνεις o\c ή πήγαινε σε άλλους τρόπους ψύξης!Λογικό είναι όταν ανεβάζεις τον cpu και δίνεις ρεύμε να ανεβαίνουν και οι θερμοκρασίες!Αν δε σου αρέσει αυτό τότε είτε μην κάνεις o\c είτε μην ασχολείσαι με το pc και στρεσάρεται και σου ανεβαίνουν!:nothing:

3ον)Προσωπικά είμαι με υδρόψυξη και τώρα είναι στα 4.3ghz με 1.4 ρεύμα και με θερμοκρασία δωματίου 30C και με core temp είμαι στους 39C idle & 61C full load.Για τα 4ghz θέλω 1.35 ρεύμα και οι θερμοκρασίες είναι 4C-8C βαθμούς πιο κάτω σε idle και σε load!Γιατί όμως να ρίξω την συχνότητα του επεξεργαστή με σκοπό να ρίξω και την θερμοκρασία όταν έτσι και καλύτερα είμαι αλλά και από θερμοκρασία ειναι οκ?!;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,ξεκινάμε!

1ον)Κανείς δεν είπε ότι είναι ωραίο και θέλει τις υψηλές θερμοκρασίες αλλά ούτε και εγώ!!!;)TJmax=95 για τον 8500 και άρα στους 70 δεν έχει κανένα πρόβλημα και όσοι ξέρουν να πουν και αυτοί την γνώμη τους εδώ μέσα που είναι πολλοί!Μην ξεχνάς και τον παράγοντα θερμοκρασία δωματίου και air flow!Το να έχεις 70 δεν σημαίνει ότι δεν προσέχεις το hardware και δεν θα είσαι με το χέρι στην τσέπη http://processorfinder.intel.com/details.aspx?sSpec=SLB9K :flower:

Tjmax=95 αλλα τρωει ζορια πως να το κανουμε:sarcastic:

Δεν ξεχναω τους παραγοντες..

Και δεν ειπα πως δεν προσεχεις το hardware με το να πιανεις 70+ , Απλα με το να προσεχεις γενικα για να μην εισαι με το χερι στην τσεπη!

Γιατι πολυ απλα αν πιανεις 70++ στα παιχνιδακια σου ζοριζεις τον cpu και μειωνεις τον χρονο ζωης του...

( Οπως και με το τσιγαρο ''ζοριζεις'' τους πνευμονες σου :( )

Λες η intel να σου δίνει την stock ψύκτρα της και να σου λέει είναι επικύνδυνο να την χρησιμοποιείς και πάρε άλλη επειδή με την δικιά μας θα βαράς 70άρες?Δεν νομίζω.Θέλουμε και ασχολούμαστε με o\c και έτσι παίρνουμε άλλες ψύξτρες.Όμως η intel σου δίνει ένα όριο για 24\7 της θερμοκρασίας ασφάλειας του cpu και αυτό δεν είναι 70 που λες και θες να πιστεύεις αλλά παραπάνω και διάβασε και το link που σου έστειλα και γενικότερα διάβασε και άλλα.

Η intel σου δινει μια ψυκτρα για stock καταστασεις..και δεν νομιζω με stock cpu και stock ψυκτρα να πιανεις 70+ ;)

(αν και δεν το εχω δοκιμασει γιατι μπηκε το συστημα με την μια σε νερο )

Οποιος ασχολειται με o/c παιρνει aftermarket ψυκτρα Η βασει υδροψυξη και ειναι κατανοητο και γνωστο απο ολους αυτου του τομεα :upside:

3ον)Γιατί όμως να ρίξω την συχνότητα του επεξεργαστή με σκοπό να ρίξω και την θερμοκρασία όταν έτσι και καλύτερα είμαι αλλά και από θερμοκρασία ειναι οκ?!;)

Δεν νομιζω πως χρειαζεσαι τα 4.2ghz για να postαρεις στο lab ειτε για να παιζεις παιχνιδια :hi:

Απλα λες..Αφου μπορω γιατι να μην το κανω ? οχι οτι σου χρειαζεται ;)

Εγω με τον quad μου στα 3.3 πλεον για το καλοκαιρακι παιζω,κανω τα παντα δροσερα και αθορυβα :fun:

Και τελος ειμαστε OFF TOPIC και γιαυτο ας σταματισουμα τα δικα μας και ας βοηθησουμε το παιδι που εχει το ''θεμα'' του :flower:

Link to comment
Share on other sites

Και τελος ειμαστε OFF TOPIC και γιαυτο ας σταματισουμα τα δικα μας και ας βοηθησουμε το παιδι που εχει το ''θεμα'' του :flower:

+1:flower:

Λοιπόν φίλε μου darien, η γνώμη μου είναι η εξής...

Οι θερμοκρασίες σου για 1.36v με την μαμά ψύκτρα είναι λογικές και ίσως και καλές.Από εκεί και πέρα το ότι σβήνει μετά από λίγο ή κάνει restart είναι άλλο θέμα.Μπορεί να είναι κάτι στις ρυθμίσεις του bios όπως το να κάνει επανεκίνηση όταν η θερμοκρασία φτάσει σε κάποια συγκεκριμάνη τιμή ή μπορεί χίλια δυο.Θα πρέπει να μας πεις τις ρυθμίσεις σου στο bios και βλέπουμε!Επίσης ένα bios update αν δεν έχεις κάνει ίσως να βοηθούσε όπως και τελευταίοι drivers σε κάρτα γραφικών!

Link to comment
Share on other sites

venom7, δεν έχω τη μαμά, την Xigmatek της υπογραφής μου έχω. Αυτή τη στιγμή το έχω αφήσει στα 3280 Μhz @ 1.23ν και πιάνει max 60 βαθμούς (37-39 idle).

Δεν νομίζω να είναι κάτι στο bios, το ψαχούλεψα όλο και δεν βρήκα κάτι.

Drivers έχω τους τελευταίους όπως και bios.

Το μόνο που μου μένει είναι να βγάλω την ψύκτρα φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανό!Δοκίμασέ το.:T:Αν και μου φαίνονται λογικές οι θερμοκρασίες σου γιατί κιμμάτι με κομμάτι cpu διαφέρει όπως έχει σημασία και η ροή αέρα στο κουτί αλλά και η θερμοκρσία δωματίου.Μπορεί όμως να έχεις πολύ καλό κομμάτι και όντως να μην έχει κάτσει καλά η ψύκτρα και να έχεις πτώση θερμοκρασιών όταν την κουμπώσεις καλύτερα.;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι φυσιολογικές.Οι 45nm είναι κρύοι επεξεργαστές.Εγώ με E8400 στα 4GHz 55c σε load δεν τα ξεπερνάω με την True Black και έχω χάλια κομμάτι.

Darien κάνε αυτα που σου είπε ο πιτσιρικος και δες άμα έχεις τοποθετήσει σωστά την ψύχτρα

Link to comment
Share on other sites

Η ψυχτρα πρεπει να ειναι πολυ σφυχτη; δλδ οι βιδες της Trermalright 120 να ειναι τερμα βιδωμένες;

Απο παστα πόση πρεπει να βάλουμε; εβαλα 2-3 σταγονες και τις απλωσα στην επιφάνεια της ψυχτρας.

Απο ανεμιστηρες εχω 2 τετοιους πανω

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1181440&Manufacturer=Nexus&category=69977823&catalog=20

Το κουτι ειναι αυτο http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1146157&Manufacturer=Lian+Li&category=69977695&catalog=20 και το εχω κλειστο κανονικα. Ειναι σε θεση για υπολογιστη στο γραφειο μου αλλα με ανοιχτο το πορτακι και απο πισω ανοιχτο. Οταν το βγαζω εξω πεφτει 2-3 βαθμους.

Σε στοκ καταστασεις και σε προφιλ να πεφτει ο επεξεργαστης οταν δεν χρειαζεται εχω τα παρακατω.... Αν τον ανεβασω ομως τι γινεται; Μπορει να μου δωσει καποιος το προγραμμα να τον βαλω σε full load να δουμε τι κανει;

tempslca.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.