Jump to content



Προτάσεις για δυνατό 14άρι κ 23άρι.


sosna

Recommended Posts

Μιας κ εδώ στη φτωχομάνα τα 30αρια γίνανε καθημερινά θα ήθελα να δροσίσω όσο μπορώ το HAF932.Ζητάω όπως καταλαβαίνετε να με προτείνετε ένα δυνατό 14άρι ανεμιστήρι για να μπει ως exhaust fan στο πίσω μέρος καθώς κ ένα εξίσου ισχυρό 23άρι για την πρόσοψη-θα εισάγει-(αν έχουν κ λέντ ακόμα καλύτερα,πρώτιστο μέλημα μου όμως είναι η μέγιστη απόδοση.)

Ο θόρυβος δεν με ενδιαφέρει αφού θα μπουν σε κοντρόλλερ κ μπορώ κάλλιστα να χαμηλώσω τις στροφές τους ανάλογα με τον θόρυβο.

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Scythe Kaze Maru 1900 rpm 140mm Fan

αλλά το site είναι down, οπότε η επόμενη είναι ο 1500αρης της sharkoon:

Sharkoon 140mm System-Fan P

για led, υπάρχει ο AEROCOOL LIGHTWAVE FAN 140MM αλλά είναι ψόφιος σε σχέση με τους απο πάνω...

Για 23αρη, οι επιλογές σου Ελλάδα είναι πολύ περιορισμένες. Καλύτερα μείνε με τον stock...

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε τους 23άρηδες που σπανίζουν και αρχίστε να βάζετε καλούς 12άρηδες στο πλαϊνό..

COOLERMASTER R4-L2R-20AC-GP

Scythe Slip Stream 1200 Fan 120mm

αφου το κουτι εχει 2 12αριδες και ενα 23αρι τι να κανω? για πες και κανα 12αρι κοκκινο καλο? οχι ψοφιομαστερ!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς στην εισαγωγή έχω ένα 23άρι(ομοίως πάνω κ στο πλάι),οπότε αυτός είναι κ ο λόγος που θέλω να τον αλλάξω αφού οι δίσκοι βράζουν.

Οι δυνατοί 12άριδες στο πλαινό θα επηρεάσουν την ροή αρνητικά,αφού θα πνίξουν τον αέρα.Χρειάζεται κ δυνατό πίσω κ πάνω για να γίνει δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

O p12 δεν είναι case fan, και μάλιστα είναι εγκληματικό να τον βάλεις για intake fan (το έκανα και ξέρω)...XD

Όσον αφορά το haf, λόγω κατασκευής (διάτρητο) δουλεύει ΚΑΙ με θετικό pressure (αν το θέλεις βέβαια). Μην κολλάς εκεί, μάλιστα είναι και ο καλύτερος τρόπος να γλυτώσεις την πολλή σκόνη...^^

Link to comment
Share on other sites

Τους ειχα αλλαξει τους στοκ στο Haf και εβαλα τρεις Noctua στο πανω μερος και τεσσερις στο πλαι.

Με τον Q9550 σε στοκ εισα διαφορα 2 βαθμους σε idle στο cpu και 6 με 7 στις δυο 4870 παντα σε idle.

Η αληθεια ειναι ομως οτι κοστιζουν αλλα σιγουρα αντεχουν και ειναι απο τα καλυτερα 12αρια fans.

Link to comment
Share on other sites

Θα αντικαταστήσει τους 2 που έχω στην Τρού Μπλάκ ο Νοκτούα.

Θένξ Ντάντε!:hi:

Νο prob...ο P12 είναι καταπληκτικός heatsink fan, κυρίως λόγω του πολύ καλού static pressure του, όπως και του CFM/dB ratio του.

Ακριβώς λόγω του static pressure του όμως, είναι εντελώς ακατάλληλος για intake fan. Επίσης, έχει ένα θέμα με bearing whining γύρω στα 10volt, αλλά αυτό λύνεται εύκολα με αυξομείωση της συχνότητας ad hoc.

Σε αντοχή στον χρόνο φαίνεται ως τώρα να είναι ταμαμ, τουλάχιστον σε μένα (έχω 2 στο δεύτερο rig αυτή την στιγμή, και δεν έχουν βγάλει ακόμα θόρυβο).

Για case fans, περιμένουμε πότε θα έρθουν Ελλάδα οι αντικαταστάτες των παλιών καλών S12. Σαν case fans, το CFM/dB ratio τους τρώει τον p12 για πρωινό...ελπίζω να έχω δύο τέτοιους σύντομα για testing...^^

Link to comment
Share on other sites

Η αλλιως αν θελεις να μην περιμενεις τωρα περνεις τον P12 και αν δεις οτι βγαζει θορυβο βαζεις το LNA η στην χειροτερη το ULNA που ριχνει τις στροφες και τελος.

Εγω με την αλλαγη σε 12αρια στο HAF απο θορυβο δεν καταλαβα καμια αυξωμιωση αντιθετα οι καρτες "ξεχωριζαν" οπως και τωρα με την 295 παλι τα ιδια απο θορυβο αλλα....:rip:

http://www.noctua.at/main.php?show=which_fan&lng=en

Link to comment
Share on other sites

Tις είδα Χαοτικέ θένξ.Οπότε με 2 δυνατούς 14άριδες μπρός κ πίσω κ τον Νοκτούα πιστεύω να βελτιωθούν κάπως οι θερμοκρασίες!:yes4:

Φοβαμαι μήπως με τον 14άρι μπροστά που θα αντικαταστήσει τον 23άρι του κουτιού δεν θα έχει το ίδιο εύρος ο αέρας.Γιατί θέλω να χτυπάει τους σκληρούς (4ρεις ζωή να χουν)

Το cfm που ανακοινώνουν για τους Σαρκούν αλλά κ τους 2 που έχω λίνκ πιο κάτω είναι πραγματικό άραγες?

Για αυτούς τους δύο τι λέτε σε σχέση με τον 14άρι Σαρκούν κ με τον 12άρι Νοκτούα?

SCYTHE SY1425SL12H KAZE MARU 140MM CASE FAN k SCYTHE DFS123812H-3000 ULTRA KAZE 120MM FAN.

Αν ο 14άρης Σκάιθ αξίζει τότε θα πάρω 2 κ θα βολευτώ με τον 12άρι Σκάιθ μέχρι να βρω τον 12άρι Νοκτούα.Βασικά θέλω να το δοκιμάσω έτσι κ να βάλω μετά τον Νοκτούα για να δω διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.