Jump to content



Εκτυπώσεις σε αφίσα, καμβά κλπ.


Recommended Posts

Καλησπέρα guys!

ας πούμε ότι θέλω να εκτυπώσω μια φωτογραφία σε μεγάλη αφίσα ή καμβά, για να την κρεμάσω στον τοίχο.

Τι παίζει ρόλο για να είναι ευκρινής η εικόνα; η ανάλυση; τα megapixel;

για πείτε γιατί έχω ψιλομπερδευτεί.

:happy:

Link to comment
Share on other sites

ρολο παιζει η καλη φωτογραφηση σε μεγαλη αναλυση (pixel) αναλογα με το μεγεθος της εκτυπωσης που θελεις

και στις δυο περιπτωσεις που λες μονο απο αποσταση θα φαινεται καθαρο το θεμα ιδιαιτερα στον καμβα απο κοντα θα σου φαινεται pixeliasmeno κοιτα καμμια αφισσα απο κοντα και θα καταλαβεις

τα dpi αφορουν την εκτυπωση (εκτυπωτη)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή η ανάλυση 3008x2000 σε τι μέγεθος αντιστοιχεί για να φαίνεται σχετικά καθαρή η εικόνα από ένα μέτρο;

EDIT:το μέγεθος της εκτύπωσης δεν θα είναι πάνω από 1 τετραγωνικό μέτρο.

Link to comment
Share on other sites

εμενα με βρισκει συμφωνο παντως για αυτό που θες να κάνεις.

Περιπου με 72dpi βλέπω οτι τυπώνουν και τα βρίσκω ικανοποιητικά.

Βέβαια δεν 8α σε χαλούσε αν είχες και 150dpi στη διάθεσή σου για τη διάσταση που θες.

(τα mpx λίγο πολύ όλοι τα καταλαβαίνουμε ,τα dpi είναι εκείνα που θα καθορίσουν την τελική διάσταση στην εκτύπωση.Στο συγκεκριμένο παράδειγμα σε μια ιντσα θα είναι 72pixels ...απο τα 30008 .)

Link to comment
Share on other sites

πχ θέλω να τυπώσω σε διάσταση 60X100, η φωτογραφία μου είναι 3008x2000 και 300dpi. Δεν θα υπάρξει πρόβλημα έτσι; Θα φαίνεται όμως αρκετά καθαρή από κοντά; από κοντά εννοώ από μισό μέτρο.:flower:

Link to comment
Share on other sites

μικρά είναι τα νούμερα

με τίποτα!!!!!

έχω τυπώσει φωτό κινητού σε 10χ15 2Mpxs δεν ήταν τέλειο

πόσο μάλλον να το φτάσεις σε 40χ50 που προτείνει η σελίδα,με την καμμία

νομίζω οτι τα τυπωτήρια των φωτογραφίων δουλεύουν στα 200dpi

4Μpxs για A4 και με έκπτωση....

http://photocamel.com/forum/printing-matting-framing/49904-max-printing-size-nikon-d40-6-0mpx.html

http://www.digicamhelp.com/processing-photos/printing/print-size/

http://www.urban75.org/photos/print.html

Kodak, for example, suggests these resolution/file sizes:

For a 4" x 6" print, the image resolution should be 640 x 480 pixels minimum.

For a 5" x 7" print, the image resolution should be 1024 x 768 pixels minimum.

For an 8" x 10" print, the image resolution should be 1536 x 1024 pixels minimum.

For a 16" x 20" print, the image resolution should be 1600 x 1200 pixels minimum.

For a 20" x 30" print, the image resolution should be 1600 x 1200 pixels minimum.

For a Wallet-size print, the image resolution should be 320 x 240 pixels minimum.

http://www.nikonians.org/html/resources/guides/resolution_and_prints/resolution_and_print_size_3.html

Link to comment
Share on other sites

ωραίος ο darksaga,

τώρα τα κατάλαβα καλύτερα.

οπότε στις φωτογραφίες μου, σε Α4 διάσταση είναι το perfect για 6mp. Αν πάω σε μαγαλύτερη διάσταση πχ 40x50cm απλώς δεν θα φαίνονται τόσο καλά από κοντά; από μακριά θα είναι οκ;:X:

Link to comment
Share on other sites

άνοιξε την φωτογραφία στο Ps (ή σε κάποιο άλλο, αντίστοιχο, πρόγραμμα)

Πήγαινε στο resize, και ξετίκαρε το resample image. Βάλε στις διαστάσεις τις επιθυμητές, και θα αλλάξει ανάλογα το resolution (dpi). Αρκεί να μην πέσεις κάτω από τα 96dpi (είναι το μίνιμουμ, ώστε να έχεις καλή εκτύπωση σε πλόττερ)

Για εκτυπωτές, το αντίστοιχο minimum είναι 300dpi

Link to comment
Share on other sites

δεν θα ειναι ευκολα διακριτο σε καμβα γιατι ειναι αναγλυφο σαν υλικο αυτο εννοω θολο

μικρά είναι τα νούμερα

με τίποτα!!!!!

έχω τυπώσει φωτό κινητού σε 10χ15 2Mpxs δεν ήταν τέλειο

πόσο μάλλον να το φτάσεις σε 40χ50 που προτείνει η σελίδα,με την καμμία

νομίζω οτι τα τυπωτήρια των φωτογραφίων δουλεύουν στα 200dpi

4Μpxs για A4 και με έκπτωση...

τα κινητα δεν διαθετουν καταλληλο φακο η ιδια αναλυση στη φωτο τραβηγμενη απο ψηφιακη θα ειναι αρκετα καλυτερη και για μεγαλυτερη εκτυπωση

ειναι ασχετη η αναλυση ληψης με το ποσα dpi τυπωνουν τις φωτο

Link to comment
Share on other sites

τα κινητα δεν διαθετουν καταλληλο φακο η ιδια αναλυση στη φωτο τραβηγμενη απο ψηφιακη θα ειναι αρκετα καλυτερη και για μεγαλυτερη εκτυπωση

ειναι ασχετη η αναλυση ληψης με το ποσα dpi τυπωνουν τις φωτο

δεν διαφωνώ στο σκέλος περι ποιότητας

αλλά η ανάλυση λήψης διαιρεμένη με τα dpi που θα τυπώσεις σου δίνει το μέγεθος σε ίντσες που μπορείς να πάρεις

δεν είναι καθόλου άσχετο θα έλεγα στον ίδιο τύπο πάνω είναι....

Link to comment
Share on other sites

παντως εχω δει τυπωμενη φωτο σε καμβα με την μεγαλυτερη πλευρα να ξεπερναει το μετρο..(νομιζω 1.20χ80 ηταν)

Το αποτελεσμα σαφως και δικαιωνει.

Τραβηχτηκε απο d80 βεβαια.

@dark..

you have the power..μιας και εχεις δει φωτο απο κινητο...κανε crop μια απο την dslr 1500χ1000 (στην αφηνω στο 1.5μπχ) και τυπωσε την σε Α6.

Πες το αποτελεσμα της συγκρισης.

Απο τυχαιο crop δικο μου διαπιστωσα οτι ηταν σχεδον το ελαχιστο για να τυπωσεις σε A6.

Aν μαλιστα η φωτο ειναι και αψεγαδιαστη (οχι συναυλιες βραδυ underexposed στα 800-1200iso) τοτε εχεις τις πιθανοτητες με το μερος σου.

Σε καμβα που εκ των πραγματων δεν μπορεις να το δεις απο 20-30cm τα πραματα ειναι σαφως καλυτερα.

@αρμορεδ

φανταζομαι αν πας σε καποιο μαγαζι που τυπωνει σε καμβα 8α εχει δειγμα να δεις πως φαινεται.

Ο "παρατηρητικος"-βαλτε-οποια-λεξη-σας ερθει-ακομη που θα παει στα 10-20cm σε ενα καμβα πχ 1.20χ80 στη κυριολεξια κοιταει το δεντρο και εχει χασει το δασος.

Link to comment
Share on other sites

είπαμε, επειδή 99% θα εκτυπώσεις σε πλόττερ, θα κάνεις αυτό που σου είπα.

(αυτό με βάζει να κάνω η σίστερ όταν την αγγαρεύω για εκτυπώσεις αφισών από τους αγώνες της Barca :p)

Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνώ στο σκέλος περι ποιότητας

αλλά η ανάλυση λήψης διαιρεμένη με τα dpi που θα τυπώσεις σου δίνει το μέγεθος σε ίντσες που μπορείς να πάρεις

δεν είναι καθόλου άσχετο θα έλεγα στον ίδιο τύπο πάνω είναι....

ναι και η σχεση σταματαει εκει

καθε μεσο εκτυπωσης και προβολης εχει συγκεκριμενα μεγιστα και ελαχιστα dpi που μπορει να εκτυπωσει- απεικονισει οτι αναλυση και να τους δωσεις αναλογα με το μεγεθος αυτα θα κανουν αυτο που ξερουν στο αποτελεσμα αλλαζει η καθαροτητα-διαυγεια-ευκρινεια και οπως το λεει ο καθενας αυτο που βλεπουμε με λιγα λογια σαν καλο η ασχημο

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.