Jump to content



Boot problem...Μνημες??


amartolos

Recommended Posts

Χθες το απογευμα κατα την εκκινηση του υπολογιστη φορτωσε η αρχικη εικονα με το λογοτυπο της asus αλλα μεχρι εκει...πληκτρολογιο νεκρο κανενα μηνυμα λαθους στην οθονη και κανενα μπιπ να ακουγεται απο την μητρικη, εκανα reset και παλι τα ιδια , τελικα μπηκα στα windows μονο οταν εβγαλα τα 2 απο τα 4 dimm μνημης, εκανα update το bios της μητρικης δοκιμασα παλι και με τις 4 μνημες αλλα παλι τα ιδια...απο τα 4 dimms (ας πουμε α-β-γ-δ) μονο οταν τοποθετω το δ στην μητρικη εχω το προβλημα..rma??

Link to comment
Share on other sites

Για ποια μητρικη και ποιες μνημες μιλαμε?

Μηπως εφαγε καποιο κολλημα η μητρικη. Αν αλλαξεις σειρα στις μνημες συμβαινει το ιδιο?

Δοκιμασες μηπως να δωσεις λιγο ρευματακι στις μνημες παραπανω απ'οτι το auto της μητρικης?

Υ.Γ. Την μητρικη την ειδα απο την υπογραφη. Οι μνημες τι ειναι ακριβως? specs?

Link to comment
Share on other sites

Κάνε με το memtest ένα τρσεκάρισμα στις μνήμες. Αν βγάλεις τις μνήμες από τη μητρική κάνει το γνωστό μπιπ;

οταν εχω πανω το προβληματικο dimm δεν μπορω να μπω καν στο bios αν αφαιρεσω το συγκεκριμενο dimm το pc λειτουργει κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Για ποια μητρικη και ποιες μνημες μιλαμε?

Μηπως εφαγε καποιο κολλημα η μητρικη. Αν αλλαξεις σειρα στις μνημες συμβαινει το ιδιο?

Δοκιμασες μηπως να δωσεις λιγο ρευματακι στις μνημες παραπανω απ'οτι το auto της μητρικης?

Υ.Γ. Την μητρικη την ειδα απο την υπογραφη. Οι μνημες τι ειναι ακριβως? specs?

στην μητρικη πανω ειχα 4 dimms το καθενα απο 2gb, απο τις δοκιμες που εκανα με ενα μονο εχω προβλημα ας πουμε οτι αυτο ειναι το Α , αν το βαλω μονο του πανω στην μητρικη προβλημα, αν βαλω τα υπολοιπα 3(Β-Γ-Δ) χωρις αυτο λειτουργει κανονικα, αν βαλω το Α με με Β προβλημα αν βαλω το Α με το Γ προβλημα αν βαλω το Α με το Δ προβλημα, με τα υπολοιπα 3 το pc δουλευει κανονικα σε οποιονδηποτε συνδιασμο να τα βαλω

edit..καλα νεα πηγα πλαισιο μου τις αντικαταστησανε και προβλημα τελος

ευτυχως που δεν τις ειχα παρει απο το e-shop

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.