Jump to content



Μινι παρουσίαση του KDE 4


slaught

Recommended Posts

Μετά την έλευση του KDE 4 στο sid, ήρθε το πρώτο ουσιαστικό update του.

Μιλάω για την έκδοση 4.2.4.Όπως όλοι καταλαβαίνουμε είναι μια καθόλα βελτιωμένη έκδοση του πολύ αναμενόμενου γραφικού περιβάλλοντος!!!!

Μια μικρή ιστορική αναδρομή: Το KDE είναι απο τα πρώτα GUI που φτιάχτηκαν για το λειτουργικό UNIX και αργότερα για το LINUX .Να σημειώσουμε οτι αυτά τα δυο λειτουργικά είναι κατά πολύ προγενέστερα του DOS και των windows...

Το KDE ακολουθεί πιστά την φιλοσοφία του linux ,περί ανάπτυξης εφαρμογών ανοιχτού κώδικα. Αυτό σημαίνει οτι μαζί με την εφαρμογή ο προγραμματιστής παρέχει και ολόκληρο τον κώδικα του προγράμματος...!!!

Η φιλοσοφία του KDE είναι να είναι απλό στη χρήση,γρήγορο αλλά ταυτόχρονα να μπορεί να εμβαθύνει αρκετά ώστε να είναι κατάλληλο και για πιο προχωρημένους χρήστες.

Πριν λίγο καιρό κατέβηκε στο debian unstable ή sid η έκδοση 4 του KDE.Πρέπει να πούμε οτι καθυστέρησε αρκετά με βάση το πρόγραμμα που είχε ανακοινωθεί.

Στην τελευταία έκδοση του KDE έχει εφαρμοστεί ένας εντελώς καινούργιος τρόπος κατασκευής του GUI!Οποιοδήποτε στοιχείο του (component) είναι ένας μεταφορέας (container).

Αυτό σημαίνει μπορούμε να βάλουμε μέσα οτι θέλουμε.... Ένα παράδειγμα :Έχουμε ένα κουμπί,μέσα στο οποίο μπορεί να “τρέχει” μια εφαρμογή office που να γράφει “ΚΑΛΗΜΕΡΑ” !!!!

Εδώ τελειώνουμε με τα ιστορικά γεγονότα.

Όπως είπαμε και πιο πάνω το KDE αντιμετωπίζει όλα τα στοιχεία του σαν containers.

Αυτή η μέθοδος μπορεί να έχει τα πλεονεκτήματα που ανέπτυξα ΑΛΛΑ είναι σαφώς πιο μνημοβόρα απο οτιδήποτε άλλο έχουμε δει.Βέβαια το αισθητικό αποτέλεσμα είναι μακράν καλύτερο απ' οτι έχουμε συνηθίσει μέχρι σήμερα.Στο σημείο αυτό να τονίσουμε οτι αυτή δεν είναι η τελική μορφή της έκδοσης 4 και οτι θα υπάρξουν αρκετές αλλαγές και διορθώσεις σ' επόμενες εκδόσεις απο εκεί και πέρα είναι αρκετά σταθερό γρήγορο πλέον χωρίς σοβαρά θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν κατάφερα να συμπαθήσω το KDE παρόλες μου τις προσπάθειες.

Πολύ βαρύ για τα γούστα μου.

Μόνο μερικές εφαρμογές του μου αρέσουν όπως το Amarok και το K3b τα οποία χρησιμοποιούν τις Qt βιβλιοθήκες.

Κάτι άσχετο, γιατί χρησιμοποιείς το sid;

Ποιός ο λόγος να βάλεις unstable έκδοση debian;

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν κατάφερα να συμπαθήσω το KDE παρόλες μου τις προσπάθειες.

Πολύ βαρύ για τα γούστα μου.

Μόνο μερικές εφαρμογές του μου αρέσουν όπως το Amarok και το K3b τα οποία χρησιμοποιούν τις Qt βιβλιοθήκες.

Κάτι άσχετο, γιατί χρησιμοποιείς το sid;

Ποιός ο λόγος να βάλεις unstable έκδοση debian;

Κοιτα το KDE 3.5.10-6 ειναι πολυ πιο ελαφρυ απο το αντιστοιχο gnome. :happy2:

Τωρα το KDE 4 ειναι σαφως πιο μνημοβόρο απο ολα τα αλλα GUI αλλα ας μην ξεχναμε οτι ολα του τα component ειναι container's.

Ειναι σαφως πιο updated απο το απλο debian και εχει πολλα script που σου κανουν τη ζωη πιο ευκολη.

Ειναι πιο up 2 date απο το stable ΑΛΛΑ δεν εχει τα κακως κειμενα του testing aka ubuntu....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.