Jump to content



DELTA Fans


The_Blade

Recommended Posts

Έχω στα χέρια μου 4-5 από τους εξής http://www.censuspc.com/Delta-AFC1212DE-SP02-120x120x38mm-DC12V-1.60A-5-Pin-Connector-Dell-P-N-Y4574-pr-9599.html Delta. είναι στα 148 cfm, 3900 rpm και 51 dba. Σίγουρα κάνει σαν σκούπα, όμως αν είχα ένα fan controller και μείωνα τις στροφές ώσπου να φτάσω στα 30 dba θα είχε νόημα? θα ήταν πάνω από 110 cfm? ξέρει κανείς πόσο βγάζουν στα 2000 - 2500 -3000 rpm οι delta?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή είσαι κέθε μέρα και με τους 4 αυτούς πάνω από το κεφάλι σου.....lololololo

Σίγουρα με ένα fan controller θα ήσουν καλύτερα, αλλά δεν ξερω αν σε συμφέρει να αλλάξεις εντελώς ανεμιστήρες:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει λογική να συνδέσεις 4 delta σε main rig imo. O ανεμιστήρας είναι για benching, και ακόμα και με undervolt ακούγεται πολύ (ενώ δεν έχει και την απόδοση που θα περίμενες λόγω κατασκευής για πολλές στροφές)...:blink:.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν υπαρχει στην ελληνικη αγορα fan controller που να μπορει να αντεξει delta.. Υπαρχουν στο εξωτερικο μερικα (το ενα ειναι της sunbeam μου φαινεται) που σηκωνουν πανω απο 30w ανα fan.. Η αλλιως φτιαχνεις το δικο σου. :)

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω πως αξίζει Fan contr για delta...Πραγματικά για να τους πας 20-25db ώστε να μην ακούγωνται θες καλό contr και δεν θα έχεις και τόσο καλή ροή γιατί πάνε πολύ κάτω οι στροφές...Οπότε καλύτερα να πάρεις new fans.. Και να κρατήσεις τα delta για bench..

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση είναι να τα κρατήσεις στην άκρη είτε να τα πουλήσεις και με τα λεφτά που θα πάρεις αγόρασε κάποια fans τα οποία θα σου κάνουν για την δουλειά που θες, χωρίς πολλά μπλεξίματα....:D

Link to comment
Share on other sites

xaxa μια φορά είχε κάτι σκουπίδια πάνω στο γραφείο και το pc χύμα δούλευε και λεώ δεν τα μαζεύω; Οπότε βλέπω έναν delta πάνω στο γραφείο τον βάζω στο 4-pin και τον έβαλα να φυσήξει τα σκουπιδάκια κάτω στο πάτωμα......φυσικά μετά τα μάζεψα με την ηλεκρτική σκούπα....lol:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Μιας που μιλαμε για τους Δελτα,εγω εχω 9 τετοιους και μαλιστα τους GHE1212 αυτους με τα 220CFM ροη.Τους εχω σε διαταξη push-pull σε τριπλο ψυγειο στο cosmos s.

Βεβαια δεν αντεχονται χωρις controller,εχουν τρομακτικη ροη αερα στο full -220cfm- αλλα ο θορυβος τους δεν αντεχεται με τιποτα,βγαζουν 65db στα 220cfm...

Ωστοσο,υπαρχει ενας πολυ αξιοπιστος controller για τους δελτα απο τη Sidewinder Computers και με τον controller τους ρυθμιζεις σε οτι στροφες θες εσυ.Και ναι η ροη παραμενει αρκετα καλη,ακομα και στα 30db.

Τον controller θα τον βρεις εδω: http://www.sidewindercomputers.com/si50warh.html και λειτουργει αψογα,εχω αγορασει 6 τετοιους και τους εχω συνδεσει στους δελτα και δουλεουν κανονικα.:dirol:

Link to comment
Share on other sites

Μιας που μιλαμε για τους Δελτα,εγω εχω 9 τετοιους και μαλιστα τους GHE1212 αυτους με τα 220CFM ροη.Τους εχω σε διαταξη push-pull σε τριπλο ψυγειο στο cosmos s.

Βεβαια δεν αντεχονται χωρις controller,εχουν τρομακτικη ροη αερα στο full -220cfm- αλλα ο θορυβος τους δεν αντεχεται με τιποτα,βγαζουν 65db στα 220cfm...

Ωστοσο,υπαρχει ενας πολυ αξιοπιστος controller για τους δελτα απο τη Sidewinder Computers και με τον controller τους ρυθμιζεις σε οτι στροφες θες εσυ.Και ναι η ροη παραμενει αρκετα καλη,ακομα και στα 30db.

Τον controller θα τον βρεις εδω: http://www.sidewindercomputers.com/si50warh.html και λειτουργει αψογα,εχω αγορασει 6 τετοιους και τους εχω συνδεσει στους δελτα και δουλεουν κανονικα.:dirol:

κ τους 6 delta πανω σε αυτο ? τους αντεχει ? να σου πω , ξερεις που ειναι αυτο το μαγαζι ?

Link to comment
Share on other sites

Mια διορθωση:Δεν ειναι κοντρολερ,δεν υπαρχει ακομη στο εμποριο τοσο δυνατος κοντρολερ που να αντεχει τους συγκεκριμενους δελτα (τους 1212GHE).Ειναι ροοστατης 50Watt τον οποιον συνδεεις ξεχωριστα στον καθε δελτα και με κουμπι ρυθμιζεις τις στροφες για τον καθενα ξεχωριστα.Βεβαια δεν ειναι εντελως αθορυβοι,ακομη και στο τελειως κλειστο εχουν ενα βουητο,αλλα οι ροοστατες δουλεουν κανονικα.Ετσι και τους βαλεις πανω χωρις ροοστατη,θα κατεβασουν τη θερμοκρασια αμεσως,αλλα θα σου παρουν τ'αφτια με το θορυβο τους.Οσο για το μαγαζι,ειναι στις ΗΠΑ και λεγεται Sidewinders Computers.Εδω ειναι το λινκ: http://www.sidewindercomputers.com/ :smoke:

Link to comment
Share on other sites

ε,το καλο ειναι και ακριβο,δεν το ξερεις; το θεμα ομως ειναι οτι οι ροοστατες δουλευουν κανονικα και μπορεις να ρυθμισεις τις στροφες στον καθε δελτα οπως θες.Παντως ακομη και στις ελαχιστες στροφες να τους βαλεις-στο τελειως κλειστο δηλαδη- ακουγεται ενα μικρο βουητο,δεν ειναι τελειως αθορυβοι δηλαδη,αλλα αυτο το συνηθιζεις.

Και χωρις ροοστατη δεν παιζει να τους βαλεις,ειναι σα ναχεις 2 ηλεκτρικες σκουπες διπλα στ'αυτια σου...Αλλα στο τερμα εχουνε τρομακτικη ροη αερα,δηλαδη τον QX9650 extreme που εχω,τον εχω σε 20 βαθμους idle και 25-28 σε full load...αλλα θες βεβαια ωτοασπιδες αλλιως δεν αντεχεται...δελτα ειν'αυτοι...:dirol:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.