Jump to content



gigabit switch με 24 port


bourlas1416003173

Recommended Posts

Θέλω να αγοράσω σχεδόν άμεσα δύο gigabit switch με 24 port και το budget είναι περίπου 200 ευρώ για το καθένα.

ψάχνοντας βρίσκω κάποια μοντέλα από hp pro curve, 3com, linksys, asus, d-link, level-one και netgear τα οποία όμως δεν είναι διαθέσιμα στο ελλάντα.

Κοίταξα επίσης στο misco.co.uk και στο dabs.co.uk που έχει αρκετά μεγάλη ποικιλία αλλά από ότι είδα δεν στέλνουν Ελλάδα

Μπορεί κάποιος να προτείνει ιντερνετικό η όχι, ελληνικό η ξένο κατάστημα που να έχει διαθέσιμο κάποια από αυτά?

Επίσης έχει κάποιος εμπειρία από αντίστοιχα μοντέλα της tp-link η κάποια άλλης όχι τοσο γνωστής μάρκας?

Link to comment
Share on other sites

Το D-LINK δεν μπαινει σε Rack οποτε εξω.

διαφορες στα αλλα δυο που να δικαιολογουν την διαφορα τιμης δεν βρισκω. ισως καποιος που τα εχει δουλεψει να ξερει.

Link to comment
Share on other sites

με το budget που έχω και την χρήση που θέλω unmanaged είναι οκ

Να έχει gbic είναι ευπρόσδεκτο μιας και θα συνδέσω τα δύο switch κάποια στιγμή μεταξύ τους προς το παρόν πάντως δεν είναι απαραίτητο

το πρόβλημα είναι ότι δεν βρίσκω τίποτα ετοιμοπαράδοτο η άντε σε 1-2 μέρες

και ότι θα ήθελα την εμπειρία π.χ. όπως του vouda.

Vouda από που το αγόρασες και ποιο μοντέλο είναι?

Τέλος το μόνο που βρίσκω ετοιμοπαράδοτο είναι το tp-link

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.612349

το οποίο είναι πολύ φθηνό αλλά δεν ξέρω από αξιοπιστία τι παίζει

Link to comment
Share on other sites

srw2048, νομίζω παραγγελία το είχα κάνει από msystems τότε...

άλλη κατηγορία βέβαια μιλάμε, πληρώνεις (κ παίρνεις) κ το linksys by cisco... απλά μην πάρεις το απολύτως φθηνότερο μιας και είναι βασικό hw που θα σου μείνει...

Link to comment
Share on other sites

Με τα λεφτά που δίνεις, δεν παίρνεις Linksys 24άρι...

Μόνο unmanaged και χωρίς miniGBIC θύρες, αλλά υπόψη με μικρό εσωτερικό bandwidth, οπότε σε μεγάλο φορτίο θα γονατίζει...

Το φθηνότερο που είδα στις προδιαγραφές σου είναι αυτό το Zyxel το οποίο πάει 287€, είναι unmanaged μεν, αλλά έχει miniGBIC, μεγάλο bandwidth και το πιο σημαντικό είναι non-blocking... από την άλλη δεν ξέρω πόσο balanced είναι σαν non-blocking το Zyxel με μεγάλο φορτίο, γιατί απλά δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά το θεωρητικό του εσωτερικό bandwidth δείχνει να το υποστηρίζει...

Και γω Linksys δαγκωτό πάντως, αλλά πρέπει να ανεβάσεις κατά πολύ το budget... αλλά είναι το απόλυτο εργαλείο στην κατηγορία της τιμής του...

Edit: Κώστα με το SRW2048 δεν έκανες και link aggregation...?

Link to comment
Share on other sites

voudas: επειδή θα τοποθετηθούν σε δυο κτήρια που θα έχουν απόσταση μεταξύ τους περίπου 500 μέτρα χρειαζόμουν 2, κάποια στιγμή στο μέλλον θα τα συνδέσω με το gbic

jaco: τα πήρα από m-systems (όπως μου πρότεινε o voudas, να κάνουμε και λίγο διαφήμιση) σαν τιμή τα βρήκα και με 230 σε άλλα καταστήματα αλλά δεν ήταν ετοιμοπαράδοτα.

Link to comment
Share on other sites

Το D-LINK δεν μπαινει σε Rack οποτε εξω.

διαφορες στα αλλα δυο που να δικαιολογουν την διαφορα τιμης δεν βρισκω. ισως καποιος που τα εχει δουλεψει να ξερει.

Εγώ πριν μια βδομάδα αγόρασα το 16 πορτο D-LINK και μπαίνει κανονικά σε rack. Το ίδιο ισχύει και για το 24αρι απ'οτι ειδα και στο site της d-link. Έχει μέσα 2 μεταλικές γωνίες που μπαίνουν στα πλαινά και προσαρμόζετε μια χαρά σε rack. Το μόνο πρόβλημα που είχα με το d-link ήταν ο ανεμηστήρας του που έκανε σαν αεροπλάνο :rant:. Τελικά το ανοιχα τον έβαλα να δουλεύει στα 5v και ηρέμησα :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.