Jump to content



Ηχεία απο pc σε αυτοκίνητο


Gabriel_89

Recommended Posts

Καλησπερα σας, ειμαι καινουριος στο Lab,:hi:

Στο pc μου εχω τα Logitech Z-2300 (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.501600) τα οποια θελω να λειτουργουν και μεσα στο αυτοκινητο με ενα Mp3 player..

Απ'οτι εχω δει σε διαφορα site αυτο θα μπορουσε να γινει με τη χρηση καποιου inverter που θα μετατρεπει τα 12v του αναπτηρα σε 220v.. τα Logitech Z-2300 βγαζουν ισχυ 200W RMS και 400W Peak.. Τα πηρα σε εναν ειδικο σε ηχοσυστηματα αυτοκινητου και αφου τα μετρησε μου ειπε πως χρειαζονται 40v περιπου για να λειτουργησουν και μου προτεινε τη χρηση Inverter..

Αν ξερει καποιος ας μου πει πως λειτουργουν τα inverters, ποιο Inverter θα χρειαστω και αν θα λειτουργησει σωστα στην περιπτωση μου.

Επισης, υπαρχει περιπτωση να δημιουργηθει βλαβη στο αυτοκινητο ή στα ηχεια???

Ευχαριστώ..:dirol:

Link to comment
Share on other sites

Οι inverters δεν είναι τίποτα πολύπλοκο ως προς την σύνδεση,απλώς πας παίρνεις έναν και τον βάζεις στον αναπτήρα,συνδέεις την πρίζα και έτοιμο.

Μην σε μπερδεύει η ισχύ των ηχείων με τα watt που χρειάζεσαι για να δουλέψουν στο αμάξι.

Έναν inverter 300-350w να πάρεις πιστεύω να σου φτάνει να βάλεις και λάμπες που λέει ο λόγος μελλοντικά.

Για προτάσεις δεν ξέρω,αναλόγος και πόσα δίνεις,ένας τέτοιος πρέπει να κάνει.

Επίσης δεν παθαίνει κάτι ούτε το αμάξι ούτε τα ηχεία,απλώς θα τελειώνει η μπαταρία αν έχεις κλειστή την μηχανή (όπως και θα γίνεται με ότι και αν συνδέσεις πάνω,απλώς πιο εύκολα.)

Υ.Γ 2x12 & 70w subwoofer είναι,άλλο θέμα αυτό βέβαια. :p

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε για τις πληροφοριες,

Δηλαδη τα watt που λεει οτι βγαζει ο Inverter δεν εχουν σχεση με τα watt της ισχυς των ηχειων???

και απο τι εξαρταται ποσα watt χρειαζεται να βγαζει ο inverter??

και γι αυτο που γραφεις στο Υ.Γ απ'οτι λεει στο e-shop και στα χαρτια του ειναι 40w x 2 + 120w subwoofer (rms)

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν έχει σχέση,έχει σχέση όμως πόσα watt τραβάει ο ενισχυτής για να αποδόσει την ισχύ των ηχείων.

Αυτό ίσως το βρεις με ένα κοίταγμα πίσω απ'το subwoofer,αν δεν λέει,και πάλι με ένα 300άρι θα είσαι υπερκαλυμένος,ένας 7 channel ενισχυτής μεσαίας κατηγορίας τεράστιας ισχύος τραβάει περίπου 450-500w από το δίκτυο.

Στο Υ.Γ λέω την πραγματική ισχύ,τα μεγάφωνα είναι 70w rms to subwoofer,και 12w rms τα full range.Και στα z-5500 12w είναι απλά τα peakάρει ο ενισχυτής στα 25w και 140w το sub.:cool:

Link to comment
Share on other sites

Α οκ φιλε μου.. ευχαριστω..

Ειχα παρει τα ηχεια σε εναν ειδικο για να ρωτισω αν φτανουν τα 12v του αναπτηρα για να λειτουργησουν και αφου τα μετρησε μου ειπε οτι χρειαζονται 40 volt περιπου και γι αυτο μου ειπε για inverter.. για watt δεν μου ειπε τπτ..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.