Jump to content



All-around notebook (+gaming) Προτασεις


ChSin7

Recommended Posts

Ένας γνωστός μου ζήτεσε να του βρώ να αγοράσει ένα notebook το οποίο θα αντικαταστήσει το "αρχαίο" desktop του (Αthlon XP 2000, 2GB ram, GF 4TI4200). Με μπαταρία δεν θα παίζει πολύ απλά θέλει να μπορεί να το μεταφέρει εύκολα από το ένα δωμάτιο στο άλλο (γραφείο, σαλονι για ταινίες HDMI, κατεβαστήρι) και στο εξοχικό στις διακοπές. Θέλει να μπορεί να παίζει παιχνίδια (όσο μπορεί), οθόνη έχει ήδη 19άρα 1440χ900 + πληκτρολογιο ποντίκι. Επίσης τον έψησα (βλέπωντας το φορητό του boss να πετάει με τον AData) να βάλει και έναν SSD επάνω (Intel x25-m ή 64άρη Barefoot ή 64/128άρη Samsung 2nd gen) άρα να μπορεί να πάρει 2 2.5άρηδες επάνω. Το budget του είναι 1000ευρώ ΜΕ τον SSD μέσα.

Ψάχνοντας από δώ και εκεί κατάληξα σε κάτι τέτοιο : Acer 6930 T6400 4GB ram 9600M GT στα 700Ευρώ και ένας ADATA Χ25Μ-25 (250) και καμιά τσαντούλα ή επέκταση εγγύησης.

Τι λέτε ? οτιδήποτε "μικροτερο" από 9600Μ GT δεν νομίζω να του κάνει. Προτάσεις ?

Link to comment
Share on other sites

άψογη λύση και με τα χίλια την επέκταση της εγγύησης......acer είναι και θα χρειαστεί σε κανα χρόνο 1μιση.

Αυτό τι σημαίνει; Ότι τα Acer χαλάνε μετά από 1-1.5 χρόνο; :p

Link to comment
Share on other sites

μη το γελάς....όλο περιέργως όταν με παίρνουν τηλ για service σε acer η πρώτη κουβέντα που μου λένε είναι

-και τι χαζός/η ήμουνα που δεν έκανα επέκταση εγγύησης....μου χάλασε 2 μήνες αφού έληξε...κλπ κλπ. :turn:

Link to comment
Share on other sites

τίποτα ανάλογο σε Toshiba ή BTO Τurbo-X δεν παίζει;

δεν ειναι ότι με χαλάει το συγκεκριμένο μηχανάκι, απλά η προσωπική μου εμπειρία το "σερβις" της Acer είναι εκρηκτική :p

Προσωπικά, θα ήθελα να ξερω ότι αν (χτύπα ξύλο κλπ ) συμβεί κάτι θα έχω αξιόπιστο σέρβις και όχι υπηρεσίες χειρότερες και από του e-shop :)

Link to comment
Share on other sites

Έχει το Πλαίσιο service ACER πλέον σύν την extra εγγύηση (σύνολο 3 χρόνια) νομίζω ότι λέει. Δεν το έχει πάρει ακόμα, αλλά το έχει στα σχέδια (no money απ'ότι κατάλαβα).

Link to comment
Share on other sites

Ο Flash εκανε την μεταφορα? :shifty:

Εκανα την πατατα και πηρα το καθαριστικο για Keyboard που ειχα παρει για το desktop και το εβαλα στο πληκτρολογιο του laptop και χαλασε,το πηγα Πλαισιο ,μου ειπαν οτι δεν μπορουσαν να κανουν κατι και με συμβουλεψαν να το στειλω αντιπροσωπια,το εστειλα και την 3η μερα το χα σπιτι.Easy things

Link to comment
Share on other sites

Έχει το Πλαίσιο service ACER πλέον σύν την extra εγγύηση (σύνολο 3 χρόνια) νομίζω ότι λέει. Δεν το έχει πάρει ακόμα, αλλά το έχει στα σχέδια (no money απ'ότι κατάλαβα).

μόλις ξαναδιάβασα το ποστ και έφαγα φλασιά. γιατί τρία χρόνια σύνολο; μαζί με την επέκταση δεν θα έπρεπε να είναι 4 αφού λόγω Ε.Ε πλέον όλα έρχονται με 2ετή εγγύηση; :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Εδω πάντως παίζει μια χαρά μετά απο σχεδόν 2 χρόνια. Έχω την επέκταση καβάτζα!:victory:

Υπόψιν στα acer νομίζω αν τα ανοίξεις έστω και για να αλλάξεις μνήμες ή σκληρό χάνεις εγγύηση. Τουλάχιστον έτσι με είχαν ενημερωσει μέσω e-mail. Οπότε αν το πάρεις απο πλαίσιο πες σε αυτούς να σου βάλλουν τον SSD.

Link to comment
Share on other sites

Εδω πάντως παίζει μια χαρά μετά απο σχεδόν 2 χρόνια. Έχω την επέκταση καβάτζα!:victory:

Υπόψιν στα acer νομίζω αν τα ανοίξεις έστω και για να αλλάξεις μνήμες ή σκληρό χάνεις εγγύηση. Τουλάχιστον έτσι με είχαν ενημερωσει μέσω e-mail. Οπότε αν το πάρεις απο πλαίσιο πες σε αυτούς να σου βάλλουν τον SSD.

Mου είπαν στο Πλαίσιο οτι δεν γίνετε να τον ανοίξουν αυτοί. Χάνετε η eγγυηση ακόμα και αυτοί να το κάνουν αφου ο κατασκευαστης το δίνει "as is". Απλά μου είπαν οτι μπορεί να μην "κοιτάξουν" ότι η "κόλα" στις βιδες του δίσκου δεν είναι "οκ" αν τύχει και πάει μέσα στην εγγύηση στο Πλαίσιο για άλλο λόγο.
Link to comment
Share on other sites

ε καλα, αυτό δεν είναι πρόβλημα. αν σου πάθει κάτι, βγάζεις τον ssd βιδώνεις τον σκληρό και τέλος :p
Ναι οκ, απλά οι βιδες έχουν μια μπλέ κόλα και ο τεχνικός μπορεί να καταλάβει αν έχουν ξεβιδωθεί (=εγγύηση γιοκ).
Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ, απλά οι βιδες έχουν μια μπλέ κόλα και ο τεχνικός μπορεί να καταλάβει αν έχουν ξεβιδωθεί (=εγγύηση γιοκ).

και πως θα το καταλάβει αν δεν τις έχει ξεβιδώσει ο ίδιος?:hehe:

προχώρα άφοβα:p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.