Jump to content



raid 0 και ερωτησεις


Recommended Posts

Αρχικα θελω να ρωτησω κατι βασικο . Εχω ηδη εναν http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1236024&catalog=20&category=69977741&page=3&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BE34B5C798FF3210F68256F7FCE29F1B3408D7679D927EE4D3E3A913A8370E7A44D6F692341F344D325640713A5A4F227D65E4B33857BE861E9BC84251ADFEA2AA39C90D881B23514BF59A8229DAB690D0AC698759563902350F5F5660D8F4C35478C9F56A3974A54CB73610F8ABCF7FDA6A1EB02DF77A36665625F5364990F055

και θελω να βαλω και αλλον ενα και να κανω raid 0 .Αφου κανω ολες τις ρυθμισεις στο bios μετα θα πρεπει να κανω φορματ .Επισης οταν μιλαμε για errors τα οποια μπορει να καταστρεψουν τη συστοιχια μηπως ενοουμε οτι εαν καει ο ενας σκληρος θα καει και ο αλλος (φυσικο στο raid 0 και δεν με προβληματιζει) ή ενοουμε error τα οποια παθαινουν συνεχεια τα windows:suicide: και δεν θα προλαβω ουτε να τους βαλω επανω ή κατι αλλο αγνωστο για εμενα?

Δωστεμου τα φωτα σας :-O

Link to comment
Share on other sites

Αν όταν έστησες τον υπάρχοντα δίσκο το είχες βάλει RAID στο bios και στην εγκατάσταση των win πέρασες (F6) raid drivers, τότε απλά βάζεις 2ο ίδιο δίσκο και με το Intel Matrix κάνεις mirror (RAID0) και δεν χρειάζεται να τα στήσεις όλα από την αρχή.

Διαφορετικά όπως λες.

Το RAID0 σε προστατεύει από αστοχία ενός δίσκου. Σε τέτοια περίπτωση βάζεις νέο ίδιο δίσκο και το RAID0 ξαναγίνεται αυτόματα.

Αν κρασάρει το PC σου για οποιοδήποτε λόγο, συνήθως το Matrix τρέχει διαγνωστικό για να δει μήπως δεν είναι συγχρονισμένοι οι δίσκοι (και διορθώνει τυχόν προβλήματα).

Link to comment
Share on other sites

Το RAID0 σε προστατεύει από αστοχία ενός δίσκου. Σε τέτοια περίπτωση βάζεις νέο ίδιο δίσκο και το RAID0 ξαναγίνεται αυτόματα.

Αν κρασάρει το PC σου για οποιοδήποτε λόγο, συνήθως το Matrix τρέχει διαγνωστικό για να δει μήπως δεν είναι συγχρονισμένοι οι δίσκοι (και διορθώνει τυχόν προβλήματα).

τσου. http://en.wikipedia.org/wiki/RAID

Το raid0 δεν σε "προστατεύει", ίσα ίσα διπλασιάζει/τριπλασιάζει (κ.ο.κ., ανάλογα με πόσους δίσκους το φτιάχνεις) τις πιθανότητες να χάσεις τα δεδομένα σου αν ένας από τους δίσκους χαλάσει. Οι άλλοι δίσκοι δεν "χαλάνε/καίγονται" απλά τα δεδομένα που είναι γραμμένα σε αυτούς είναι πλέον άχρηστα/χαλασμένα.

Το raid1, προστατεύει από "αστοχία" του ένα δίσκου αλλά δεν προσφέρει επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το RAID0 σε προστατεύει από αστοχία ενός δίσκου. Σε τέτοια περίπτωση βάζεις νέο ίδιο δίσκο και το RAID0 ξαναγίνεται αυτόματα.

Αν κρασάρει το PC σου για οποιοδήποτε λόγο, συνήθως το Matrix τρέχει διαγνωστικό για να δει μήπως δεν είναι συγχρονισμένοι οι δίσκοι (και διορθώνει τυχόν προβλήματα).

Mάλλον το raid-1 κάνει τα παραπάνω φίλε... :agree:

Με το raid-0 η αστοχία ενώς σκληρού σημαίνει ότι απλά χάνεις τα δεδομένα σου, ο δεύτερος δίσκος λειτουργεί κανονικά ΑΛΛΑ πλέον δεν μπορείς να κάνεις τίποτα με ότι έχει απομείνει αποθηκευμένο σε αυτόν.

Μπορείς να διαγράψεις το raid και να ξαναστήσεις το λειτουργικό σε αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ρε παιδια αν εμφανιστει μια blue screen για οποιοδηποτε λογο τοτε καταρεει ολο το raid 0 ε????:rant:

ή μηπως ενοειτε οτι καθε προβλημα που εμφανιζεται στον ενα εμφανιζεται και στον αλλο ???

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ρε παιδια αν εμφανιστει μια blue screen για οποιοδηποτε λογο τοτε καταρεει ολο το raid 0 ε????:rant:
Σπάνιο. Έχω φάει BSs χωρίς να χαλάσει το raid0. Απλά ο Intel Matrix κάνει check να δει αν ειναι οκ στο επόμενο boot.

Αν το BS προέρχετε από κακή λειτουργία δίσκου/controller τοτε ναι το έχασες αλλά το BS δεν είναι η αιτία αλλά το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Ε ρε σεις, τι περιμένετε 5:10 το πρωι.... μπερδεψα το 0 με το 1.

Εγώ ένα RAID0 έκανα το Χριστούγεννα (όχι δικό μου), και στο πρώτο crash το πήρε στο χέρι. Προσωπικά ποτέ σκέτο 0.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον θέλεις ασφάλεια θα σου πρότεινα να αγοράσεις έναν raid controller

Raid υπάρχει και software και hardware.

Πολλές μητρικές με το παραμικρό μπορούνε να χάσουνε το raid οπότε δεν θα έχεις πραγματικά καλό raid αλλά 3 και λίγο μυαλά στα κάγκελα :)

Κάρτα για raid μπορείς να βρεις σε πολλά καταστήματα

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον θέλεις ασφάλεια θα σου πρότεινα να αγοράσεις έναν raid controller

Raid υπάρχει και software και hardware.

Πολλές μητρικές με το παραμικρό μπορούνε να χάσουνε το raid οπότε δεν θα έχεις πραγματικά καλό raid αλλά 3 και λίγο μυαλά στα κάγκελα :)

Κάρτα για raid μπορείς να βρεις σε πολλά καταστήματα

Να συμπληρώσω στο παραπάνω σχόλιο ότι : Οι ακριβές (όχι του 50άρικου) κάρτες raid είναι και πιο καλές από πολλές υλοποιήσεις raid μητρικών ΑΛΛΑ πρέπει να τις έχεις εις διπλούν μιας και έτσι και σου χαλάσει η raid κάρτα πάνε τα δεδομένα που έχεις αν δεν μπορέσεις να βρείς μια ίδια/συμβατή. Αντίθετα τα raid των μητρικών είναι "συμβατά" μεταξύ τους πχ ich7/8/9/10 και nforce4 με τα νεώτερα nforce έτσι η επιλογή μητρικής για αντικατάσταση (αν πάθει αυτή κακό) ειναι πολύ πιο εύκολη από την αντικατάσταση raid κάρτας.
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην τι mobo εχεις...για να σου πουμε αν εχεις την δυνατοτητα να κανεις σπαστο raid..

Εγω εχω σπαστο raid 0 + 1 Δηλαδη με λιγα λογια εχω 109gb raid 0 για OS και 541 gb raid 1 για data και ασφαλεια

Οποτε και να μου χαλασει ενας δισκος εχω τα αρχεια που χρειαζομαι χωρις να τα χασω ;)

Link to comment
Share on other sites

Στα Vista το raid το βλεπουνε χωρις drivers οποτε μπορεις να φτιαξεις το raid, να περασεις μετα το OS και μετα μεσα απο το OS να περασεις και τους drivers, οπως λες.

Στα XP στηνεις το raid και οταν πας να βαλεις το OS πρεπει να περασεις τους drivers απο φλασακι πατωντας F6 κατα την εγκατασταση αλλιως δεν το βλεπει :)

Link to comment
Share on other sites

Στα XP στηνεις το raid και οταν πας να βαλεις το OS πρεπει να περασεις τους drivers απο φλασακι πατωντας F6 κατα την εγκατασταση αλλιως δεν το βλεπει :)

Μάλλον εννοείς από δισκέτα, φλασάκι τα ΧΡ δεν βλέπουν με την καμμία...

Link to comment
Share on other sites

Αφου κανω raid 0 με τουσ 2 σκληρους μετα πως κανω raid 1

(ουσιαστικα εγω θελω να εχω την ταχητυτα του raid 0 και

με τουσ ιδιους σκληρους ,σε ενα μερος απο αυτους να κανω paid 1 )

Πως γινεται ομως αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.