Jump to content



Custom cooling corrosion problem!


webhunter

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

έστησα το σύστημα υδρόψυξης για έναν υπολογιστή με τα παρακάτω στοιχεία:

CPU block

GPU block

αντλίες και ψυγεία από το TideWater (3 από το καθένα)

Ένα ψυγείο 80χ80 από τα multirama extreme, καθώς και διαφόρων ειδών ρακορ, μεταξύ των οποίων και αυτά της Koolance μαζί με το διακλαδωτή της (που θα δείτε στις φωτογραφίες που ακολουθούν).

Το πρόβλημα μου είναι, πως μετά από 2 εβδομάδες και μη χρήσης της υδρόψυξης παρατήρησα συσωρευμένη σκουριά στους σωλήνες κοντά στο διακλαδωτή. Το υγρό που είχα βάλει ήταν απιονισμένο νερό (αυτό για τα σίδερα). Γιατί έγινε όλο αυτό? Να προσθέσω ότι η ζημιά έγινε μόνο στα προϊόντα της Koolance, όλα τα υπόλοιπα, ακόμα και τα blocks είναι πεντακάθαρα.

file.php?mode=view&id=304&sid=e8ca143c13ab94e172ee941280c4133c

file.php?mode=view&id=303&sid=e8ca143c13ab94e172ee941280c4133c

file.php?mode=view&id=302&sid=e8ca143c13ab94e172ee941280c4133c

file.php?mode=view&id=301&sid=e8ca143c13ab94e172ee941280c4133c

file.php?mode=view&id=300&sid=e8ca143c13ab94e172ee941280c4133c

Link to comment
Share on other sites

Απο προσωπικη εμπειρια σου λεω οτι 99% φταιει το μαυρο ανταπτορακι της koolance

την εχω πατησει κι εγω σε προχειρες δοκιμες με απιονισμενο

στην γκαμα τους το εχουν ηδη αντικαταστησει με επινικελωμενο μπρουτζινο

γεγονος που με εβαλε σε υποψιες αρχικα

και πλεον αναμενω απαντηση σχετικα με την αντικατασταση των οσων εχουν ηδη διατεθει

spl-xufy5b_p1.jpg

Link to comment
Share on other sites

εγω πολυ θα το ηθελα αλλα θα εξαρτηθει απο την απαντηση της Koolance οπως καταλαβαινεις

θα ενημερωσω το παρον thread μολις εχω κατι νεωτερο

(αλλα και να μην γινει... τα παω για μια βουτα οξυ και μετα χρωμιο και καθαρισαμε οπως και να χει ;))

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

H απαντηση εχει ως εξης:

Hello,

SPL-XUFY5 uses anodized aluminum. We do not recommend mixing them in loops with bare (unplated) copper. This is probably what happened in customer loops that are experiencing corrosion. Unfortunately, mixing metals via other company products is not something that is covered under our product warranty. Customers can use SPL-XUFY5 in Koolance-only cooling loops to avoid corrosion. Preferably, they should also use our coolant (which contains anti-corrosives) since we don't know what is in Feser's.

Thank you for your inquiry,

Info

Koolance, Inc.

Κοινως θελει εγκεκριμενο υγρο με αντιδιαβρωτικο προσθετο για να μην διαβρωθει το plating

αλλα οπως και να χει εσυ (και οποιος αλλος εχει αντιστοιχο προβλημα με αυτο το προιον)

φερτο απο το μαγαζι για αντικατασταση.

και μην ξαναβαλεις τις οξειδωμενες ταπες φυσικα...

με feser one παντως κατι τετοιο δεν εχω διαπιστωσει ακομα ευτυχως

Link to comment
Share on other sites

Ειπα να μην ανοιξω αλλο θεμα, παρακατω φαινονται τα αποτελεσματα της δικιας μου διαβρωσης...

Το προβλημα ηταν πολυ πιο μικρο στην αρχη, κ μετα απο 1 χρονο χρησης περιπου, αλλα βαζοντας αραιωμενο υδροχλωρικο οξυ κατι δε πηγε καλα...

Στην αρχη φανηκε οτι καθαρισε το συστημα αριστα και το ξαναγεμισα με απιονισμενο, αλλα μετα απο λιγο καιρο αρχισε να συσσωρευετε αυτη η ασπρη ουσια που μοιαζει με ασβεστη. Την ελυσα και με τα χιλια ζορια χαζοκαθαρισε, υπαρχει ομως καποιο χημικο που να την κανει λαμπικος? :p

Δεν ξερω αν πρεπει να την ξαναμονταρω, μη γινει παλι σκ@τα μετα απο 1 μηνα... :S

:help1::help1:

post-119-1416074053,6898_thumb.jpg

post-119-1416074053,7218_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ειπα να μην ανοιξω αλλο θεμα, παρακατω φαινονται τα αποτελεσματα της δικιας μου διαβρωσης...

Το προβλημα ηταν πολυ πιο μικρο στην αρχη, κ μετα απο 1 χρονο χρησης περιπου, αλλα βαζοντας αραιωμενο υδροχλωρικο οξυ κατι δε πηγε καλα...

Στην αρχη φανηκε οτι καθαρισε το συστημα αριστα και το ξαναγεμισα με απιονισμενο, αλλα μετα απο λιγο καιρο αρχισε να συσσωρευετε αυτη η ασπρη ουσια που μοιαζει με ασβεστη. Την ελυσα και με τα χιλια ζορια χαζοκαθαρισε, υπαρχει ομως καποιο χημικο που να την κανει λαμπικος? :p

Δεν ξερω αν πρεπει να την ξαναμονταρω, μη γινει παλι σκ@τα μετα απο 1 μηνα... :S

:help1::help1:

δεν ξερω εαν εχει προκληθει ανεοπανορθωτη βλαβη λογω του aqua forte

(πχ τσεκαρε τυχον orings και πλαστικα τμηματα σε αντλιες, block και ρακορ)

αλλα μπορεις να δοκιμασεις τα εξης

- φτιαξε διαλυμα με απιονισμενο νερο και 10% cillit bang για τα αλατα (πορτοκαλι - μωβ)

- γεμισε το κυκλωμα και δουλεψε το για κανα 15'

- αδειασε και ξεναγεμισε με σκετο απιονισμενο και δουλεψε το κανα 5'

- ανοιξε ενα σωληνα στο block cpu πχ να αδειαζει σε μια λεκανη

και συμπληρωνε απο την αλλη με σκετο απιονισμενο

ετσι ωστε να καθαρισει οτι υπολειμματα εχουν μεινει μεσα

- λυσε το κυκλωμα, blocks κτλ

και καθαρισε τα στο χερι και στεγνωσε τα

- φυσα το ψυγειο κατα προτιμηση με κομπρεσσερ για να αδειασει τελειως και να στεγνωσει

- και ξαναστησε το κυκλωμα με φρεσκο ετοιμο υγρο υδροψυξης,νεους σωληνες και ρακορ

και βλεπουμε

εχω σωσει αρκετα κυκλωματα ετσι

που εκτος απο αλατα και αλγη και οξειδωση

ειχαν πιασει ζελε μεσα (προφανως απο αναμιξη υγρων και αντιπηκτικων ψυκτικων προσθετων)

Link to comment
Share on other sites

Nα σε καλα Κοπριτακο :D

Θα το επιχειρησω συντομα κ θα σας πω αποτελεσματα.

ΥΓ. Αντιψυκτικο αυτοκινητων συστηνεις? Λεω να μη ξαναβαλω απιονισμενο αλλα να μη παω κ σε λυση πιασοκ0λε, οταν λες "ετοιμο υγρο υδροψυξης" ποιο εχεις κατα νου?

Link to comment
Share on other sites

Θα περάσω σε καμιά εβδομάδα να δούμε...

Απλά πες μου τι ώρα θα είσαι επάνω!

χτυπα ενα τηλ ή ενα πμ την προηγουμενη να σου πω βρε...:D

Nα σε καλα Κοπριτακο :D

Θα το επιχειρησω συντομα κ θα σας πω αποτελεσματα.

ΥΓ. Αντιψυκτικο αυτοκινητων συστηνεις? Λεω να μη ξαναβαλω απιονισμενο αλλα να μη παω κ σε λυση πιασοκ0λε, οταν λες "ετοιμο υγρο υδροψυξης" ποιο εχεις κατα νου?

Αντιψυκτικο αυτοκινητων no way...

εγω θα σου πω για αυτα που εχω δοκιμασει

μπορει να ειναι πιασοκ0λε οπως λες

αλλα το βαζεις μια φορα στο τοσο και εχεις το κεφαλι σου ησυχο

feser1, koolance, alphacool...

σιγουρα παιζουν και αλλα πολλα στην αγορα

αλλα δεν μπορω να πω κατι με σιγουρια καθοτι

δεν τα εχω δουλεψει

μια αναζητηση στο φορουμ μπορει να σε διαφωτισει περισσοτερο

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.