Jump to content



Aγορά φωτογραφικής μηχανής ~350E


Recommended Posts

Λοιπόν, η αδερφή μου θέλει να αγοράσει μια φωτογραφική κάμερα γύρω στα 350 (+/- 50Ε) Ε.

Θα προσπαθήσω να περιγράψω την κατάσταση με τον καλύτερο τρόπο, ώστε να μπορέσετε να βοηθήσετε περισσότερο.

Ασχολείται ερασιτεχνικά με τη φωτογράφιση, αλλά έχει απίστευτο μεράκι καθώς αφιερώνει ώρες ολόκληρες τραβώντας διάφορες φωτογραφίες. Μπορεί να κάτσει και μια ώρα να πετύχει μια καλή φωτογραφία ενός πτηνού να κάθεται σε ένα κλαράκι στην εξοχή. Ομοίως έχει ψάξει πολύ και τις ρυθμίσεις τις κάμερας προκειμένου να πετύχει την κατάληλη εστίαση, φωτισμό κτλ.

Η θεματολογία είναι από κάποιο έντομο πάνω σε κάποιο λουλούδι, μέχρι τοπία που φαίνονται από μια κορυφή ενός λόφου.

Τέλος λήψεις με πολύ χαμηλό φωτισμό δεν κάνει συχνά.

Αυτά... εάν υπάρχουν άλλες λεπτομέριες που θα θέλατε να τη ρωτήσω, πείτε μου!

Από κάμερες δεν ξέρει και πολλά, πήγε στο κατάστημα του πλαισίου και της άρεσε η παρακάτω της Canon και εγώ επέλεξα τυχαία μερικές από το e-shop στην τιμή που θέλουμε.

Canon Powershot SX10 Digital Camera στα 340Ε

OLYMPUS E-520 BODY στα 340Ε

PENTAX OPTIO X70 στα 370Ε

Link to comment
Share on other sites

τι να το κανεις ρε συ??

Να πας σε νικον...οκ...δεκτον...αλλα σε ολυμπους???

(ενα σκρουτζ ειναι αρκετο...ολοι τοσο τη δινουν...απλα να υπεν8υμισω οτι το 17,4-45 στη μηχανη θα γινει 35-90.Kαι οτι η αναλογια του αισθητηρα δεν ειναι 3:2 αλλα 4:3...μικρολεπτομερειες για μερικους...αλλα....)

Link to comment
Share on other sites

ψάχνει η σίστερ σε αυτό το ποσό :p Βέβαια, επειδή το θεωρώ βέβαιο ότι θα παρατήσει το άθλημα, μάλλον είναι καλύτερα να πάρει Canon, έστω και τη 1000d, για να έχω ένα ακόμη σώμα μετά :p

Link to comment
Share on other sites

ρε τρελλε η αδερφη 8α τσονταρει να παρεις εσυ ενα καλυτερο σωμα (βλ 40δ-50δ-5δ μκ1)

και 8α παρει η αδερφη αυτο που εχεις!!ΔΕν ειναι αναγκη να μαζεψετε το κατακαθι της κανον!!:D

Link to comment
Share on other sites

οχι dubber δεν είναι από τα πιο μικρά... είναι ΤΟ πιο μικρό...

έχω πιάσει και 50D στα χέρια μου... με τον ίδιο φάκο βγάζει ίδιες φωτογραφίες εκτός και αν τυπώνεις αφίσες. Εξάλλου έχω δεί πάρα πολλούς φωτογράφους με entry level μοντέλα και φακούς στυλ 18-55...

Όλα είναι πλεόν photoshop... Tα πολλά κουμπιά σε βοηθούν απλώς να κερδίζεις χρόνο. Όσο για το σώμα και την "άνεση" και την "ποιότητα κατασκευής" απλά LOL. O φωτογράφος ή είναι η δεν είναι. Το καδράρισμα για μένα είναι το παν. Τα τεχνικά τα φροντίζει το pc. Βέβαια ένας καλός φακός ποτέ δεν πάει στράφι. Όσο για τα fps απλά δε με ενδιαφέρουν.

Σημειωτέον ότι φωτογράφιζα με canon ΑΕ-1 πριν, με φακούς prime. Ή το έχεις ή δεν το έχεις απλά. Το μόνο που μπορείς να κάνεις με πανάκριβο εξοπλισμό είναι να εντυπωσιάσεις.

Ότι είπα πιο πάνω αφορά μη επαγγελματίες. Άμα είναι για το χόμπι, τα πράγματα είναι τελείως υποκειμενικά για τον καθένα.

Όλα αυτά είναι απλά η άποψη μου. Δεν θέλω ούτε να θίξω, ούτε να φανώ εξυπνάκιας.

Link to comment
Share on other sites

ρε τρελλε η αδερφη 8α τσονταρει να παρεις εσυ ενα καλυτερο σωμα (βλ 40δ-50δ-5δ μκ1)

και 8α παρει η αδερφη αυτο που εχεις!!ΔΕν ειναι αναγκη να μαζεψετε το κατακαθι της κανον!!:D

το ίδιο μου είπε, τώρα, κι εκείνη, το ίδιο της είχα πει κι εγώ πριν τρεις-τέσσερεις μήνες. Τότε το αρνήθηκε, εν τω μεταξύ ήρθαν κάτι αναβαθμίσεις, και τώρα είναι λίγο ζόρι να πάρω και ψηφιακή :p Τελικά όλα είναι θέμα timing :big_boss:

[:hehe:]Η μόνη λύση είναι να μου δώσει κάποια λεφτά για το σώμα και το 18-55, να πουλήσω και το sigma, και να πάρω εγώ την νίκον δ60 της προσφοράς [/:hehe:]

Παρ'ολα αυτά, μου έδωσες μερικές ιδέες, για αυτό αύριο το βράδυ, τσέκαρε τα pm σου :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.