Jump to content



Βοήθεια για δίσκους Seagate 500gb sata2


george85c

Recommended Posts

Στο υπάρχον σύστημα μου έχω 3 δίσκους, 1 80gb IDE(5 χρονών), 2x500gb Sata2 seagate(ούτε 2 μήνες δεν τους έχω).

Εγκατέστησα το ashampoo hdd control και μου βγάζει ότι ο 80αρης έχει 89% health και 100% performance, στον άλλον 76% health με 60% performance(not good) και ο τελευταίος 72%(not good) health και 53%(poor) performance. Τί μπορώ να κάνω γι αυτό; Πρέπει να τους πάω πίσω ή διορθώνετε η κατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είναι λίγο μυστήριο το θέμα... τρέχω το drive detect της seagate και το seatools και το ένα δεν μου βλέπει καθόλου δίσκους εκτός από τον western digital 80gb(άσχετο) και το άλλο τους βλέπει αλλά δεν μπορεί να πάρει πληροφορίες αλλά ούτε και να κάνει κανένα test.

Υ.Γ: Με το firmware update χάνεις δεδομένα; Πρέπει να κάνω backup?

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ανασυγκρότηση αλλά δεν άλλαξε τίποτα. Στο link που μου έδωσε ο φίλος παραπάνω λέει ότι οι δίσκοι είχαν κάποια κολλήματα ή δεν δούλευαν... εγώ δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο, να τους κάνω όπως και να χει firmware update;

Link to comment
Share on other sites

να τους κανεις γιατι καποια στιγμη θα τους χασεις τελειως

τα δεδομενα δεν τα χανεις μα το update αλλα καλο ειναι να παρεις πρωτα backup

ασχετα με το firmware μηπως το προβλημα ειναι σε μητρικη controller η ρευμα

ποια ειναι η συνθεση του pc?

Link to comment
Share on other sites

ποια εχεις κανει?

βγαλε το media shield δημιουργει προβληματα

το sata dvd επισης σε αρκετες περιπτωσεις μπλοκαρει το pc

nvidia drivers απο nvidia οχι απο cd asus

για update firmware των δισκων πρεπει να εχεις επανω μονο αυτον που θα αναβαθμισεις και κανενα αλλον

Link to comment
Share on other sites

ποια εχεις κανει?

βγαλε το media shield δημιουργει προβληματα

το sata dvd επισης σε αρκετες περιπτωσεις μπλοκαρει το pc

nvidia drivers απο nvidia οχι απο cd asus

για update firmware των δισκων πρεπει να εχεις επανω μονο αυτον που θα αναβαθμισεις και κανενα αλλον

Το dvd μου είναι IDE, nvidia drivers έχω βάλει διότι έχω χάσει το cd της motherboard και μόλις πριν λίγο ολοκληρώθηκε το firmware update(και οι 2 έχουν πλέον το SD1A) και τα στατιστηκά από το ashampoo είναι χειρότερα τώρα! Με το seatools περνάει το Smart test αλλά δεν μου δείχνει % υγεία και επιδόσεις! Μήπως είναι βλακεία το ashampoo?

Link to comment
Share on other sites

βγαλε το media shield δημιουργει προβληματα

Τι είναι αυτό;

κατα τη χρηση εχεις κολληματα αργες μεταφορες κ.λ.π?

δοκιμασε αυτο http://www.hddlife.com/

ok θα το δοκιμάσω και θα σας πω!

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτό;

ειναι utility της nvidia για τους δισκους μπαινει μαζι με τους drivers του chipset αλλα με δικη σου επιλογη το βρισκεις στο start-programms για να δεις αν ειναι εγκατεστημενο μπορει να τρεχει και με την εκκινηση

http://www.nvidia.com/object/feature_raid.html

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δοκίμασα το hdd life και μου βγάζει άλλα ντ άλλων! Μου τους βγάζει με 49%(ok) health και με 51%(excellent) performance!

Δοκίμασα και το hard disk sentinel και μου τους έβγαλε 91% health και 100% performance... τι να πρωτοπιστέψω?

Link to comment
Share on other sites

να πιστεψεις αυτο που βλεπεις εσυ οταν κανεις μεταφορες αρχειων και γενικα χρηση των δισκων

μετρησε καλυτερα επιδοσεις hdtune οχι μονο το health και το hdtach εκει θα βγαλεις συμπερασματα π.χ.

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=1062645311&postcount=8

οι δισκοι δεν ειναι κακοι εκτος απο το προβλημα με την αναβαθμιση εχω δυο και πλεον σε κουτακια usb εξωτερικους αλλα ποτε δεν ειχα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.