Jump to content



Θερμοκρασιες σε Q9550


labros_b

Recommended Posts

Γεια σας παιδια!!

Πριν κατι μερες αγορασα μια q9550. Ωστοσο οι θερμοκρασιες που βλεπω στους πυρηνες ειναι μαλλον υψηλες σε σχεση με οτι εχω διαβασει...

Εχω δοκιμασει 2 ψυχτρες! Αυτη που ειχε το κουτι και αυτη που ειχα στην παλια μoυ cpu (thermaltake golden orb 2). Στην τελευταια οι θερμοκρασιες που εχω στους πυρηνες ειναι σε idle 48-49-40-49 σε load 72-73-69-71 μετα απο 20 λεπτα με prime95, ενω με την ψυχτρα της intel οι θερμοκρασιες ειναι περιπου 5 βαθμοι υψηλοτερες!

- οι μετρησεις εγιναν με RealTemp και με Core Temp... με EVEREST Ultimate Edition μου εδειχνε 5 βαθμους πανω σε καθε πυρηνα.

- η μητρικη μου ειναι η gigabite GA-P35-DS4 και υποτιθεται οτι εχει ενα συστημα που ριχνει τη θερμοκρασια της cpu (στη προηγουμενη μου τουλαχιστον δουλευε).

- το case μου ειναι οτι πιο μικρο υπαρχει (Mozart SX). Ωστοσο ειναι ανοιχτο.

- η θερμοκρασια δωματιου ειναι 31 βαθμοι.

Ειναι υψηλες οι θερμοκρασιες για τη συγκεκριμενη cpu? Αν ναι τι μπορει να φταιει? (Παστα εβαλα 2-3 φορες και οι ψυχτρες πατανε καλα (η μια σιγουρα καθως ειναι βιδωτη).

Link to comment
Share on other sites

απλά οι ψύκτρες δεν είναι και πολύ super....Τα temps σου είναι λίγο high αλλά όχι υπερβολικά και για καλοκαίρι...Δηλαδή δεν μασάει ο cpu σε τέτοια temps αλλά δεν κάνεις με τπτ o/c...

Link to comment
Share on other sites

σχετικα ψηλα ειναι, αλλα αν δεν θα κλοκαρεις μια χαρα εισαι(μην ξεχναμε πως ειναι καλοκαιρι)! θα σου προτεινα βεβαια να αλλαξεις ψυκτρα ετσι για να εισαι πιο ηρεμος και αν σου ερθει η ορεξη να κλοκαρεις και λιγο!

υγ: εγω εχω ~42 σε idle χωρις το air condition και τον εχω και στα 3,83ghz με 1,26ν! με το air condition(θερμοκρασια δωματιου 26 βαθμοι) εχω ~35!

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ~42 σε idle χωρις το air condition και τον εχω και στα 3,83ghz με 1,26ν! με το air condition(θερμοκρασια δωματιου 26 βαθμοι) εχω ~35!

Το 42 ειναι στους πυρηνες η θερμοκρασια cpu? γιατι cpu θερμοκρασια εχω 35 συμφωνα με το tool της gigabyte!

Link to comment
Share on other sites

42-41-41-40 εχω αυτη τη στιγμη χωρις air condition!

Ολοι περιπου ιδια θερμοκρασια εχουν δλδ ε? Εμενα ο ενας ειναι παντα 9-10 βαθμους πιο χαμηλα απο τους αλλους...

Οι διαφορες μας στις θερμοκρασιες αν λαβεις υποψην το o/c ειναι τεραστιες αλλα λογικα οι ψυχτρες θα φταινε! Καποια στιγμη υπολογιζω να βαλω υδροψυξη αλλα προς το παρον... no money!

Thanx για τις απαντησεις παιδια!!!

Link to comment
Share on other sites

Ολοι περιπου ιδια θερμοκρασια εχουν δλδ ε? Εμενα ο ενας ειναι παντα 9-10 βαθμους πιο χαμηλα απο τους αλλους...

Οι διαφορες μας στις θερμοκρασιες αν λαβεις υποψην το o/c ειναι τεραστιες αλλα λογικα οι ψυχτρες θα φταινε! Καποια στιγμη υπολογιζω να βαλω υδροψυξη αλλα προς το παρον... no money!

Thanx για τις απαντησεις παιδια!!!

ειναι σχετικα συνηθες αυτο που ανεφερεις με τον σενσορα! και εμενα ο πρωτος πυρηνας δεν πεφτει ποτε κατω απο 40(εχει κολλησει εκει) αλλα μολις οι θερμοκρασιες ανεβουν πανω απο το 40 τοτε "ξεκινα" και "συγχρονιζεται" με τους υπολοιπους!

υγ: δες λιγο αν θες το ρευμα (vcore) απο το bios και πες μας! αν ειναι στο auto τοτε αλλαξε το και βαλτο εσυ οσο ειναι και το vid του cpu σου...το vid στο λεει και το coretemp/cpu-z κτλ!! (η προηγουμενη μου μητρικη στο auto εδινε πολυ περισσοτερο ρευμα απο οσο χρειαζοταν(1.3 και ενω εχω vid 1.2) και ετσι αυξανει και τις θερμοκρασιες!)

Link to comment
Share on other sites

εμένα ο core 1 από τον 2 έχει 11βαθμούς διαφορά...και γώ με νερό είμαι 45 idle και 65load...αλλά έτσι είμαι και με και χωρίς ο/c....γιατί είναι νερό ενώ με αέρα θα ήμουν 45idle και 70+load..Καλά είσαι για default..άμα θες o/c όμως αλλάζεις ψύκτρα..

Link to comment
Share on other sites

υγ: δες λιγο αν θες το ρευμα (vcore) απο το bios και πες μας! αν ειναι στο auto τοτε αλλαξε το και βαλτο εσυ οσο ειναι και το vid του cpu σου...το vid στο λεει και το coretemp/cpu-z κτλ!! (η προηγουμενη μου μητρικη στο auto εδινε πολυ περισσοτερο ρευμα απο οσο χρειαζοταν(1.3 και ενω εχω vid 1.2) και ετσι αυξανει και τις θερμοκρασιες!)

Την εκανα τη ρυθμιση αλλα δεν αλλαξε κατι (το VID ειναι στα 1.1500v)!!

Τεσπα.. θα μεινω ετσι οπως ειμαι προς το παρον και μολις μπορεσω θα του κοτσαρω κ εγω μια υδροψυξη!

Και παλι thanx!!!!

Link to comment
Share on other sites

vid ειναι το ποσο ρευμα εχει ρυθμιστει ο επεξεργαστης να λεει πως χρειαζεται στη μητρικη ωστε να δουλευει απροβληματιστα στις στοκ ρυθμισεις.cpu coltage ειναι ποσο ρευμα του δινουμε εμεις ασχετα απο το ποσο ζηταει.

Link to comment
Share on other sites

vid ειναι το ποσο ρευμα εχει ρυθμιστει ο επεξεργαστης να λεει πως χρειαζεται στη μητρικη ωστε να δουλευει απροβληματιστα στις στοκ ρυθμισεις.cpu coltage ειναι ποσο ρευμα του δινουμε εμεις ασχετα απο το ποσο ζηταει.

Και εγώ αυτό ξέρω αλλά τότε γιατί όταν είπα και ρώτησα...

Το θέμα είναι με πόσο ρεύμα στον επεξεργαστή έχεις αυτές τις θερμοκρασίες!Και ερωτώ,ε?:nothing:

...μου είπε...

Το ειπα και απο πανω! 1,1500v παιρνει... οσο ειναι κ το default απο το bios!

αφού όταν το ρεύμα είναι στην default ρύθμιση τότε δεν είναι σταθερό αλλά παίζει ανάλογα με την χρήση που κάνεις!?

Link to comment
Share on other sites

αφού όταν το ρεύμα είναι στην default ρύθμιση τότε δεν είναι σταθερό αλλά παίζει ανάλογα με την χρήση που κάνεις!?

εγω παλι δεν καταλαμβαινω που ειναι το προβλημα!

μηπως εννοεις τις λειτουργιες eist/thermal control/c1e κτλ οπου πεφτει το ρευμα και ο πολλαπλασιαστης για εξοικονομηση ενεργειας οταν ο cpu καθεται??

oπως και να χει, οταν το εχεις ρυθμισμενο στο default η μητρικη θα δωσει max vcore οσο ειναι το vid που της λεει ο επεξεργαστης(υπαρχουν βεβαια και εξαιρεσεις-οπως η προηγουμενη μου asus p5w deluxe που εδινε ρευμα με την σεσουλα :mad:)

Link to comment
Share on other sites

Απλά όταν είναι σε default το ρεύμα τότε δεν θα έχει πάντα την ίδια τιμή αλλά θα ανεβαίνει και θα κατεβαίνει ανάλλογα με το τι κάνεις και πόσο ζορίζεται (και όταν δεν υπάρχει το vid ίσως που δεν το΄ξερα!) Αυτό εννοώ!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.