Jump to content



Προτάσεις για αγορά 1-1,5 τέρρα δίσκου για αποθηκευτικό σκοπό


sosna

Recommended Posts

Όπως λέει κ ο τίτλος θα ήθελα να με προτείνετε τον πιο αξιόπιστο σκληρό.Η χρήση του θα είναι αποκλειστικά για μπάκαπ δεδομένων.Tο μόνο κ κύριο κριτήριο είναι η αξιοπιστία.

Σκέφτομαι για τον WD Caviar Black 1 tb Western Digital Caviar Black 1TB HDD (7200 rpm, Sata 2, WD1001FALS)

Επίσης ποιά είναι η γνώμη σα για τους 1,5 τέρρα Seagate Seagate 1.5 TB HDD (32MB Cache, 7200.11 rpm, Sata 2, ST31500341AS)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο αξιόπιστο που μπορώ να σου προτείνω ειναι 2xWD1001FALS @ RAID-1.

Αν δεν έχεις τόσα φράγκα τότε πάρε έναν FALS και απλά να μην καταπονείς τον δίσκο και προσπάθησε να μην είσαι άτυχος.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο αξιόπιστο που μπορώ να σου προτείνω ειναι 2xWD1001FALS @ RAID-1.

Αν δεν έχεις τόσα φράγκα τότε πάρε έναν FALS και απλά να μην καταπονείς τον δίσκο και προσπάθησε να μην είσαι άτυχος.

Όταν λες να μην τον καταπονώ τι εννοείς ακριβώς?Επίσης να μην είμαι άτυχος γιατί,οι συγκεκριμένοι δίσκοι δεν είναι αξιόπιστοι ή λόγω μεγέθους όλοι αυτοί οι δίσκοι θέλουν προσοχή?

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να διαβασεις κανονικα, απλα οσο το κανεις ρισκαρεις γιατι αν ο μη γενειτω σκασει και ο αλλος ολα τερμα. Για απολυτη ασφαλεια, με το που ψοφησει ο ενας κλεινεις το μηχανημα μεχρι να τον αντικαταστισεις. Μιλαμε για απιστευτη γκαντεμια βεβαια να σκασουν και οι 2 μεσα σε 2-3 μερες που θα κανεις να τον αντικαταστησεις, αλλα λεμε τωρα.....αμα δε καιγεσαι, για απολυτη ασφαλεια....

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να διαβασεις κανονικα, απλα οσο το κανεις ρισκαρεις γιατι αν ο μη γενειτω σκασει και ο αλλος ολα τερμα. Για απολυτη ασφαλεια, με το που ψοφησει ο ενας κλεινεις το μηχανημα μεχρι να τον αντικαταστισεις. Μιλαμε για απιστευτη γκαντεμια βεβαια να σκασουν και οι 2 μεσα σε 2-3 μερες που θα κανεις να τον αντικαταστησεις, αλλα λεμε τωρα.....αμα δε καιγεσαι, για απολυτη ασφαλεια....

και με το που τον βαζεις επανω αντιγραφονται μονα τους τα αρχεια η πρεπει να κανεις κατι εσυ?

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι πως να μην πλησιάσεις σε seagate. Εχτές πήρα 2 ST31000528AS thailand batch με CC34 και μόλις είδα crc errors ξενέρωσα...Φοβερά γρήγοροι αλλά ώς εκεί.

Πίσω, αύριο κιόλας να πάρω WD1001FALS. Τουλάχιστον έχουν και 2 χρόνια παραπάνω Εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως θα παρω 4 7200.12 . Μπορει να μην ειναι δοκιμασμενοι ακομα, αλλα ειναι 20% ταχυτεροι στα ιδια λεφτα....διολου ευκαταφρονητο νουμερο...

Σε raid5 θα μπουν...ας σκασουν 1-2 αρκει να μη γινει ταυτοχρονα....αν τυχον σε 6 μηνες εχει σκασει πανω απο ενας θα τους αλλαξω ολους με οτι εξισου ταχυ/ταχυτερο υπαρχει τοτε και ειναι αξιοπιστο...

Link to comment
Share on other sites

Ποιά η διαφορά των FALS από τους EADS ;;;; :OT:

καμια σχεση....οι EADS ειναι green series, οι FALS ειναι black series.

Ουσιαστικα οι EADS εχουν μικροτερη καταναλωση και παιζουν σε χαμηλοτερα RPM και χειροτερες επιδοσεις προφανως. Επισης οι black εχουν και 5 χρονια εγγυηση αντι για 3...

Κατα τη γνωμη μου ειναι αστειο να παιζουν στις ιδιες σχεδον τιμες οι 2 αυτες σειρες....τελος παντων.

Μοναδικο πλεονεκτημα του 1tb EADS αυτη τη στιγμη ειναι οτι χρησιμοποιει τα 500gb platters ενω ο FALS ειναι ακομα στα 333gb.....αλλα δεν εχει κανενα νοημα αυτη η διαφορα απο τη στιγμη που χαντακωνεται σε επιδοσεις για λογους καταναλωσης ο green...

Link to comment
Share on other sites

εκ πειρας θα προτεινα RE - εχω 2χ250 raid 0(!!) εδω και 2 χρονια στο συστημα μου (ισως και περισσοτερο)

ενδιαμεσα μαλιστα αλλαξα μητρικη ,ενω εχω κανει στο συνολο 3 φορματ.........

πιστευω αξιζουν τη διαφορα κοστους

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.