Jump to content



Ήταν κάποτε ένα raid... (help)


dpolal

Recommended Posts

Πήρα 2 WD 1TB EADS για να φτιάξω ένα raid-1 για backup...

Πάνω που πήγα να φτιάξω το raid o ένας δίσκος :rip: εντελώς.

Το πηγαίνω στο eshop και την επόμενη μέρα είχα καινούργιο... :jump: (μάλλον έχω πρόσωπο, τί να πώ :yes2: )

Στήνω το raid, φορτώνω τα δεδομένα μου και μερικές μέρες μετά παρατηρώ ότι όταν κλίκαρα στο D: (ένα partition έκανα τρομάρα μου :no: ) καθυστερούσε ελαφρά να το ανοίξει.

Τις τελευταίες μέρες όμως όποτε ανοίγω το πισί τα ΧΡ κάνουν ένα έλεγχο στο D και μου φτιάχνουν κάθε φορά μερικά indexes...

Κάποια στιγμή ένα folder με μερικά γίγα ταινίες δεν άνοιγε καθόλου, έκανα restart, έφτιαξε πάλι μερικά indexes και το folder επανήλθε.

Έβαλα το intel matrix storage να κάνει μια επιβεβαίωση και αφού πέρασαν 3-4 ώρες μου έβγαλε όλα ΟΚ...

Επειδή όμως μάλλον υποψιάζομαι ότι πάλι ένας εκ των δύο δίσκων ετοιμάζεται να :rip: τί να κάνω βρε παλικάρια ;;;;

HELP... :giveup:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, όταν το RAID1 κάνει rebuild, καλύτερα να πάς για καφέ, εκτός κι αν έχεις τίποτε τελείως χαλαρές δουλείες (γράψιμο στο word π.χ.). Ευτυχώς χρειάζεται πολύ σπάνια (μετά από κανένα crash σε κανένα game, και αν...).

Τώρα τα άλλα που λες είναι όντως περίεργα. Κατέβασε και τρέξε τα διαγνωστικά της WD μήπως και που τίποτε παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.