Jump to content



Ασύρματα Δίκτυα Αισθητήρων - Wireless Sensor Networks


crmaris

Recommended Posts

Συγχαρητήρια Άρη για το άρθρο η έρευνα που έκανες είναι πρωτοποριακή για τα ελληνικά δεδομένα αλλά πιστεύω και παγκοσμίως.

Καλά ποιο είναι αυτό το πανεπιστημιακό ίδρυμα που δεν σε προμήθευσε με το υλικό που χρειαζόσουν και αναγκάστηκες να τα πληρώσεις από την τσέπη σου ?

Μάλλον θα ήταν κάποιο ίδρυμα που τα φέρνει ισα-ισα που φυτοζωεί βρε παιδί μου και δεν μπορεί να διαθέσει χρήματα για μια τόσο πρωτοποριακή έρευνα.

Βρε Άρη αν την μελέτη σου μπορούσες να την εντάξεις σε κάποιο ευρωπαϊκό πρόγραμμα τότε θα έβλεπες πως τα διάφορα « πανεπιστημιακά τρωκτικά» θα σε παρακαλούσαν να σε βοηθήσουν.

Σε ευχαριστώ φίλε μου για τα καλά σου λόγια αν και προσωπικά δεν πιστεύω ότι έχω κάνει και τίποτα το ιδιαίτερο. Το πανεπιστήμιό μου είναι ένα περιφερειακό πανεπιστήμιο με ότι συνεπάγεται αυτό (μειωμένους πόρους κτλ. αν και δεν πιστεύω ότι δεν έχει τα λεφτά να σε (υπο)στηρίξει έστω σε κάποιο στοιχειώδες εξοπλισμό ή σε κάποιο συνέδριο, τέλος πάντων άστω αυτό γιατί είναι μεγάλη συζήτηση την οποία θα ήθελα να κάνω αφού πάρω το Phd).

Αυτό που με ενόχλησε προσωπικά σαν Άρης ήταν ότι πέραν του πανεπιστημίου ούτε το κράτος (βλέπε νομαρχία) μας στήριξε (ενώ στην αρχή είχαν ενθουσιαστεί με την πρόταση που είχαμε καταθέσει) παρόλο που ζητήσαμε ουσιαστικά μόνο την αγορά εξοπλισμού για τις ανάγκες έρευνας πάνω σε πυροπροστασία και συμβολικά ποσά αμοιβής. Τώρα πρόσφατα έμαθα ότι ένα τμήμα του πανεπιστημίου εδώ στην Μυτιλήνη το χρηματοδοτεί η Microsoft για ένα πρόγραμμα πυροπροστασίας και έγιναν συζητήσεις, video conferences, παρουσιάσεις κτλ. (αν του χρόνου όλα τα pc του πανεπιστημίου τρέχουν Win 2007 δεν θα απορρήσω). Το παραπάνω πρόγραμμα όμως στηρίζεται σε δορυφορικές εικόνες (δεν ξέρω αν χρησιμοποιεί και IR κάμερες), οπότε την νύχτα (όπου ξεσπούν και οι πιο πολλές πυρκαγιές) υπάρχει πρόβλημα (πρέπει να φουντώσει η φλόγα για να την πιάσει ο δορυφόρος, ιδιαίτερα όταν τα δέντρα είναι πυκνά) και σε περίπτωση συνεφιάς κτλ δεν αποδίδει. Επίσης όταν η φωτιά έχει επεκταθεί και θες στοιχεία για το μέτωπό της κτλ. μέσω δορυφόρου δεν μπορείς να κάνεις τίποτα επειδή η ορατότητα θα είναι μηδενική (λόγω του καπνού).

Εγώ προσπάθησα να κάνω κάτι όχι για την αμοιβή (δουλειά έχω και μάλιστα καλή) ούτε για τις δημοσιεύσεις (υπερκαλύπτομαι με αυτές που έχω ήδη και την διατριβή μου την έχω τελειώσει εδώ και κανα εξάμηνο) αλλά μπας και κάνουμε μια αρχή και βγει κάτι που πραγματικά θα βοηθήσει να σωθεί έστω λίγο πράσινο. Δυστυχώς όμως κουράστηκα υπερβολικά όλα αυτά τα χρόνια να προσπαθώ από μόνος μου (και με τον επιβλέποντα καθηγητή μου ο οποίος είναι αστέρι) και δεν πρόκειται πια να ασχοληθώ άλλο με το θέμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Προσωπικά είμαι στο 2ο έτος για PhD επί του αυτού θέματος στη Γενεύη. Θέματα με χρηματοδοτήσεις δεν έχουμε, τώρα στήνω σε όλο το κτίριο μας ένα δίκτυο για πειράματα με δεκάδες συσκευές. Οι εφαρμογές σε επίπεδο πυροπροστασίας είναι αρκετά εφικτές και με τον υπάρχοντα εξοπλισμό αλλά μην ξεχνάτε και το θέμα της μόλυνσης, ειδικά σε φυσικά περιβάλλοντα, γιατί ακόμα και όταν θα μιλάμε για τη λεγόμενη smart dust, όπου κάθε node θα είναι σε αμελητέο μέγεθος και θα κοστίζει ελάχιστα, οι μεγάλοι αριθμοί που θα χρησιμοποιούνται για να έχει νόημα και η χρήση του δικτύου αποτελούν και κίνδυνο για τους βιότοπους. Ειδικά τα υλικά των μπαταριών, ακόμα και αν χρησιμοποιούνται υποσυστήματα φόρτισης όπως ηλιακές κυψέλλες, είναι τοξικά. Σε ένα WSN είσαι σίγουρος ούτως ή άλλως ότι το δίκτυο θα "πεθάνει" κάποια στιγμή, οι αλγόριθμοι και η γενικότερη βελτιστοποίηση της λειτουργίας του αποσκοπεί στην μεγιστοποίηση του χρόνου ζωής. Παρεπιπτόντως, το δίκτυο θα δουλέυει αν ένα ελάφι π.χ. φάει 2-3 αισθητήρες, γιατί τα WSN έχουν ιδιότητες αυτοοργάνωσης και προσαρμογής σε εξωτερικούς παράγοντες, το ελάφι όμως μπορεί να μην δουλέυει μετά. Όλα αυτά φυσικά με την εφαρμογή του σχεδίου "πετάω χιλιάδες σένσορες από ένα αεροπλάνο" μιας και σε αυτές τις περιπτώσεις δεν υπάρχει δυνατότητα περισυλλογής των αισθητήρων στο τέλος ζωής του δικτύου ή συντήρησή του (αλλαγή μπαταριών, αντικατάσταση ελαττωματικών/κατεστραμμένων) λόγω της δυσκολίας πρόσβασης (σκεφτείται επίσης σενάρια για την εξερεύνηση της επιφάνειας ενός ξένου πλανήτη ή μεγάλου βάθους ωκεανών με την ίδια τεχνολογία).

Οι σένσορες της Sun (τα Sunspot) είναι πολύ ωραία μηχανήματα, προγραμματιζόμενα σε Java και με πλήθος τεχνικών δυνατοτήτων, αλλά στο κιτ υπάρχουν 2+1. Εμείς χρησιμοποιούμε αισθητήρες της iSense από τη Γερμανία, μιας και στα πλαίσια των ευρωπαϊκών προγραμμάτων που είμαστε χωμένοι (ναι ναι η Ελβετία είναι χωμένη σε προγράμματα της Ε.Ε. παρόλο που δεν είναι η ίδια στην Ε.Ε.) έχουμε ευκολότερη πρόσβαση σε αυτά.

Παρεπιπτόντως στην Ελλάδα το Ινστιτούτο Τεχνολογίας Υπολογιστών στην Πάτρα έχει ένα καταπληκτικό τμήμα που ασχολείται με WSN, υπό τον δρ. Χατζηγιαννάκη.

Link to comment
Share on other sites

Από την Πάτρα γνωρίζω τον δρ. Νικολετσέα, όχι προσωπικά απλός έχει περάσει πρόσφατα ένα paper μου σε ένα περιοδικό που είναι editor (και θα είναι και στην 7μελή μου από όσο ξέρω).

Εγώ μέσα στον Οκτώβρη καταθέτω τη διατριβή μου μετά από 3 χρόνια δουλειάς και 7 journals (ΙΕΕΕ, Elsevier, Taylor & Francis κτλ), 2 chapters και 6 συνέδρια.

Τα sunspots είναι κορυφή αλλά είναι πανάκριβα και δεν κρατάει και τόσο πολύ η μπαταρία τους (λόγο δυνατού CPU). Το μέγα πλεονέκτημά τους είναι φυσικά η Java και η πολύ δυνατή υποστήριξη από τη Sun. Τα SNs που λες πρώτη φορά τα ακούω πάντως. Θα τα ρίξω μια ματιά και αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Ο δρ. Νικολετσέας ήταν 1 χρόνο στη Γενεύη ως επισκέπτης και γενικά το τμήμα μας έχει άριστες σχέσεις με την Πάτρα. Τον ξέρω προσωπικά, ήταν εδώ και την προηγούμενη εβδομάδα.

Τα sunspot είναι όντως πάρα πολύ ωραία, στην Πάτρα είχαν κάνει και κάτι παιχνίδια με αυτά στα πλαίσια του Fun with Numbers. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις ένα σοβαρό δίκτυο με 100 π.χ. αισθητήρες, όπως κάνουμε εμείς. Είναι πιο πολύ για να παίζουμε με μικρότερα νούμερα. Η Java είναι όντως μεγάλο πλεονέκτημα, αν και είμαι πολύ ευχαριστημένος και με τα iSense που έχουν πολύ δυνατό API σε C++. Καθόλου δεν ήμουν με τα παλιότερα που έτρεχαν TinyOS σε ένα υποσύνολο της C.

Καλή τύχη με τη διατριβή, γρήγορα την έβγαλες:)

Link to comment
Share on other sites

Το tinyOs ήταν/είναι άστα να πάν.

'Οσο για το γρήγορα ναι όντος 3 χρόνια είναι σχετικά μικρό διάστημα για διατριβή αλλά η ώρες που χτυπούσα κάθε μέρα ήταν τρελές. Το πήγα λίγο σφαίρα γιατί ήθελα να τελειώνω αλλά είμουν και τυχερός γιατί είχα πολύ καλό επιβλέπων καθηγητή με πάρα πολλές γνώσεις πάνω στα WSNs.

Αν με καλέσετε πάντως έρχομαι και εγώ στην Γενεύη σαν επισκέπτης :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.