Jump to content



Καθαρισμός radioactive φακών...


Recommended Posts

Για όσους έχουν radioactive φακούς και τους έχουν κιτρινίσει από την ραδιενέργεια, υπάρχει λύση... έψαχνα να βρω λύση για έναν 50/1.4 που έχω και έπεσα σε αυτό... :hehe:

Ακραία λύση όμως, γιατί και άλλη πιο απλή και αυτή είναι να εκτεθεί ο φακός σε ακτινοβολία UV, όπως αυτή του ηλίου... επειδή όμως η UV ακτινοβολία του ηλίου δεν είναι αρκετή μπορεί να χρειαστεί λένε βδομάδες έκθεσης...

Τελικά υπάρχει και πιο γρήγορος τρόπος και αυτός είναι με λάμπες UV, σαν αυτές που χρησιμοποιούμε για την έκθεση φωτοευαίσθητων pcb για δημιουργία πλακετών... άλλη μια φορά το επάγγελμα έδωσε την λύση και οι λάμπες μου φάνηκαν χρήσιμες... Με την ακτινοβολία που έχουν 4 λάμπες UV των 8W σε μισή ωρίτσα ο φακός είναι ξανά καθαρός. λες και τον άφησες 1μήνα στον ήλιο...

Όποιος έχει κιτρινισμένο radioactive φακό και θέλει καθάρισμα αν θέλει από Σεπτέμβρη, ας μου στείλει pm για να τον "ψήσουμε"... :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.