Jump to content



Προτασεις για ενα μετριο pc...


saxon_747

Recommended Posts

Μεχρι τωρα ειχα ενα συστηματακι με AMD64 s754 3400+, 1GB μνημη και VGA 6800LE, που το χρησιμοποιουσα για σερφαρισμα, downloads, τηλεοραση, mp3, οffice, λιγο photoshop, encoding και ελαφρυ gaming χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις.

Η motherboard ομως μας αφησε χρονους, οποτε μαλλον παμε για μια αναβαθμισουλα...

Εχω μεινει ομως αρκετα πισω οσον αφορα τις εξελιξεις... :weep:

Εκανα μια γρηγορη συνθεση που θα κοστισει περιπου 230€ (με ΦΠΑ, μεσω της εταιριας που εργαζομαι):

Intel Dual Core E6300 2.8MHz 1066FSB 2MB Cache

Kingston HyperX 2x2GB DDR2 1066

Gigabyte EP43-DS3L

Asus HD4650 512MB DDR3

Aπλα θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει κατι προτιμοτερο σε αυτα τα χρηματα (πιο value for money) :...:

Παρατηρησεις:

Ιntel ή AMD?

Iσως δουμε και τη λυση της onboard VGA αφου δεν ειμαι gamer, αλλα αξιζει τα 30-40€ λιγοτερα?

Οι onboard καρτες ηχου, αξιζουν καθολου η να προτιμησω την Audigy που ηδη εχω?

(Σε αυτη την περιπτωση θα χρειαστω ενα mobo με 3 τουλαχιστον pci λογο tuner & wireless)

Kουτι υπαρχει (chieftec), τροφοδοτικο υπαρχει (OCZ 450W) oπως επισης και δισκοι, DVD-RW κτλ.

Για ριξτε καμμια γνωμη.... :help:

Link to comment
Share on other sites

Για να τα παρουμε με τη σειρα xD

Για intel or amd ισχυει το περι ορεξεως.

Η 4650 που αναφερεις ειναι οτι πρεπει για παν ενδεχομενο (ριξε μια ματια και σ αυτη αν σε ενδιαφερει το pc να ειναι super silent)-η Onboard γενικα ειναι για κλαματα

Η καρτα ηχου της μητρικης ειναι super εκτος κι αν εχεις τα τελεια ηχεια, και αν ακους γνησια audio cd και σε ενδιαφερει να ακους ολη την ωρα τη μουσικη τερμα στη διαπασων.

Αν ακους απλα mp3 και τα ηχεια σου ειναι στα πλαισια της νορμαλ ποιοτητας, η ηχου της μητρικης σε καλυπτει και με το παραπανω.

Για μητρικη αν σε παιρνει ριξε μια ματια και σε αυτην μιας και αν εχεις ορεξη για tweaking μπορεις να κανεις και κολπακια :)

Για τις μνημες ριξε μια ματια κι εδω μιας και δε ξερω γενικα τι παιζει με τις hyper αλλα στο pc φιλου μου μονο οταν εχεις frequency και timings στο auto παιζουν. Σε οποιαδηποτε αλλη ρυθμιση (ακομα και στην προτεινομενη της εταιριας) το pc crasharei. Μπορει και να ετυχε , δε ξερω.

Αυτα που γραφω ειναι το τι θα αγοραζα μαλλον εγω.

Wait να ακουσεις και καμια αλλη αποψη.

Μη το βιαζεσαι :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.