Jump to content



Προβλημα με outlook express 5.0-6.0 και συμπιεση e-mails


jax7480

Recommended Posts

Λοιπον το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι το εξης.

το Outlook Express 5 και 6 (για το 4 δεν γνωριζω)μεσα στο tools--> options--> maintenance εχουν μια επιλογη για να κανουν compact τα mails οταν αυτα ξεπερνουν καποιο ποσο απο το wasted space....

Η επιλογη αυτη στο outlook express ειναι ενεργοποιημενη απο default. Οταν μαζευονται παρα πολλα Mails μεσα στο outlook αυτο με καποιο τροπο κανει συμπιεση αυτα τα mail και φαινεται σαν να μην υπηρξαν ποτε.

Αυτο που θελω να μου πειτε εφοσον γνωριζετε ειναι που κανει αυτη την συμπιεση και τι αρχειο ειναι αυτο που δημιουργει για να κανει αποθηκευση τα αρχεια. Υπαρχει τροπος να επαναφερω τα mail μου πισω....?????

Ευχαριστω εκ των προτερων οποιον απαντησει....

Φιλικα,

jax

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μία δοκιμή. Αν δεν έχουν γίνει delete τα mail, πιθανόν να τα επαναφέρεις.

Πήγαινε στο store folder, και κάνε copy το path που σου λέει.

Πήγαινε στο folder του path, κάνε copy τα *.dbx και σώστα σε ένα νέο dir στο C:\ σου.

Πήγαινε στο OE6, File--->import/export----->Messages.

Διάλεξε MS OE6, και μετά Import mail from an OE6 store dir.

Επέλεξε το dir που έσωσες τα *.dbx και διάλεξε το τι θες να κάνεις import....

Ελπίζω να σου δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την προσπαθεια Φανη αλλα το προβλημα ειναι εκει ακριβως. Οτι τα mail εξαφανιζονται τελειως απο το Outlook και δεν ξερω που πηγαινουν.....συμφωνα με την Microsoft γινεται συμπιεση τους και καπου αποθηκευονται αλλα το θεμα ειναι που?????

Η επισημη απαντηση της Microsoft Hellas στο συγκεκριμενο προβλημα μου ηταν<< Δεν εχουμε αντιμετωπισει το ιδιο προβλημα ξανα. Καλο θα ηταν να ψαξετε μεσα στα newsgroups της Microsoft........>>

αν ειναι ποτε δυνατον................

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε ξερω οτι το store folder ειναι εκεινο. Το θεμα ειναι οτι οταν πηγαινεις μεσα στο store folder τα αρχεια που εχει εκει ειναι σαν αυτα που δημιουργει οταν κανεις καινουργιο identity. Δηλαδη εχουν ενα μεγεθος απλα σαν υπαρξη αρχειου και δεν εχουν τιποτα μεσα ακομα και να τα κανεις import.

Εχω κανει την διαδικασια που λες οταν εψαχνα να βρω το προβλημα αλλα δυστυχως τιποτα.

Copy-paste τα αρχεια σε αλλο φακελο, οχι στο store folder και προσπαθεια εισαγωγης τους ξανα στο outlook.....

ΤΙΠΟΤΑ....

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο αυτό που λες, διότι για δοκιμή, έκανα manually Compact all folders, αντέγραψα τα dbx αλλού, έσβησα τα mail μου (test account, εννοείτε), τράβηξα τα dbx από το νέο φάκελο, και όλα ήταν εκεί...

Κοίτα στο clean log μέσα στο store folder αν αναφέρει σβησμένα αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Φανη. Λοιπον...την διαδικασια που λες την εχω κανει κι εγω για manually compact των emails και δουλεψε και σ'εμενα. Το προβλημα απ'οτι μου ειπε και η Microsoft παρουσιαζεται οταν και εφοσον το αρχειο inbox.dbx ξεπερασει το 1GB μεσα στον δισκο. Τοτε αυτοματως το αρχειο γινεται erase χωρις καμια προειδοποιηση και χωρις να κρατηθει καν μεσα στο clean.log txt αρχειο....

Οποτε λυση ντεν υπαρχει......

Υ.Γ. Σοφο το σχολιο κατω απο το Windows Platform forum..... The OS we love to hate........

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.