Jump to content



Εχει Δοκιμασει ποτε κανεις.......


mortisboy

Recommended Posts

Ας κανω την αρχη λοιπον!!!

Εχω μια απορια και θα ηθελα να μου πειτε αν το εχει δοκιμασει ποτε κανεις??? Προσφατα πηρα τις 2x256Mushkin 3500 Level II Dual Channel Kit(BH-5) οι οποιες τρεχουν για αρχη 228Fsb με 2-2-2-5. Εχω ομως και μια 512Apacer 3200 (BH-5) η οποια μπορει να λειτουργησει σε αυτες τις συχνοτητες(το τσεκαρα κιολας) Το θεμα ειναι οτι η Abit πρωτεινει για μνημες Pc3200 και ανω max 2 dimms !!!Ti λετε??Θα ζοριστει πολυ ο memory controller??? ...και στο τελος θα τα φτυσει........η δεν θα εχει προβλημα ...please πειτε γνωμες !!!!

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανο ειναι να αντιμετωπισεις προβληματα με το FSB. Δηλαδη να αναγκαστεις να κατεβασεις το FSB σου για να τρεχουν οι μνημες με τα ιδια timings. Το ενα Giga μνημης παντα ζοριζει περισσοτερο τον controller. Και δεν συμβαινει μονο σε Athlon αλλα και σε P4 πλατφορμες αυτο....

Να τα φτυσει τωρα ο memory controller απο το ζορι λιγο χλωμο. Αν ειναι να ζοριστει θα ζοριστει απο την αρχη και θα σου δειξει αμεσα τα συμπτωματα(μεγαλυτερ timings, χαμηλοτερο FSB). Αν παιξει κανονικα δεν νομιζω να εχεις προβλημα. Ισως σε κανα 2 χρονια.....(πλακα κανω)

Link to comment
Share on other sites

βάλε καλύτερα τις 2 L2 στα δίπλα dimms και την Apacer μόνη της.

Μάλλον θα σου κόψει κάποια Mhz στο FSB και θα σου ανεβάσει λίγο τα timings

Δοκίμασε επίσης να κάνεις Disable το CPU interface (αν δεν το έχεις κάνει είδη) καθώς λένε πως κάνει το Command rate 2T (για Disable), που πάιζει ρόλο στην σταθεροτητα όταν έχεις πολλά banks πάνω στο controller.

Link to comment
Share on other sites

Originally posted by jax7480

Το πιο πιθανο ειναι να αντιμετωπισεις προβληματα με το FSB. Δηλαδη να αναγκαστεις να κατεβασεις το FSB σου για να τρεχουν οι μνημες με τα ιδια timings. Το ενα Giga μνημης παντα ζοριζει περισσοτερο τον controller. Και δεν συμβαινει μονο σε Athlon αλλα και σε P4 πλατφορμες αυτο....

Να τα φτυσει τωρα ο memory controller απο το ζορι λιγο χλωμο. Αν ειναι να ζοριστει θα ζοριστει απο την αρχη και θα σου δειξει αμεσα τα συμπτωματα(μεγαλυτερ timings, χαμηλοτερο FSB). Αν παιξει κανονικα δεν νομιζω να εχεις προβλημα. Ισως σε κανα 2 χρονια.....(πλακα κανω)

Τhanks Jax7480 !!!Θα την χωσω πανω και θα δω ποσο σταθερο ειναι και με τι fsb - timings!!!Απλως πριν ειχα 2χ512 3200(211fsb) και τωρα με 2χ256 μου φενεται καπως!!!Ευχαριστω παντως!!!

Link to comment
Share on other sites

χεχεχε...οπα ρε σεις ουτε βδομαδα δεν τις εχω (δεν ειναι και ασχημα με 512 αλλα λεμε τωρα) 232 ευροπουλα εσκασα να τις χαρω λιγο!!!!Θελουν ρευμα ομως!!!Με βλεπω για mod το σκ!Εχω βρει αυτο ...σωστο δεν ειναι???

post-73-1416070549,9822_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.